Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1

Zapoznaj się z poniższą symulacją interaktywną. Zobacz i zapamiętaj, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne stopy. Następnie, w celu sprawdzenia swojej wiedzy, rozwiąż poniższe ćwiczenia.

Zasada działania symulacji: Z podanej listy wybierz stop, następnie dopasuj do niego prawidłowe właściwości i kliknij przycisk „sprawdź”. Jeżeli wybrane właściwości są poprawne zaświecą się one na zielono. Jeśli jednak udzielona odpowiedź będzie błędna wtedy zaświeci się na czerwono.

Zapoznaj się z opisem symulacji interaktywnej. Zapamiętaj, jakimi właściwościami charakteryzują się poszczególne stopy. Następnie, w celu sprawdzenia swojej wiedzy, rozwiąż poniższe ćwiczenia.

RE6MDYmPbJ0ml1
Symulacja dotyczy sprawdzenia właściwości wybranych stopów: mosiądzu, stali, stopu lutowniczego, duraluminium, stali nierdzewnej, cynołowiu. 1. Mosiądz. Na ilustracji jest ozdobny wazon. Mosiądz to stop miedzi i cynku, który stosowany jest do wyrobu między innymi instrumentów muzycznych, armatury oraz monet. Właściwości mosiądzu: twardy, połyskliwy, o dekoracyjnym wyglądzie, mocny, odporny na korozję. 2. Stal. Na ilustracji są stalowe śruby i nakrętki. Stal to stop żelaza i węgla, który stosowany jest do konstrukcji mostów, statków oraz nadwozi samochodowych. Właściwości stali: twarda, mocna, srebrzysta., 3. Stop lutowniczy. Na ilustracji na szpulach nawinięty jest srebrny drut. Stop lutowniczy to stop cyny i ołowiu stosowany do wytworzenia połączeń elektrycznych w procesie lutowania. Właściwości stopu lutowniczego: łatwo topliwy, srebrzysty., 4. Duraluminium. Na ilustracji jest rura i płaskie blachy. Duraluminium to stop glinu, miedzi, magnezu i manganu. Stosowany jest do konstrukcji samolotów, pociągów oraz samochodów. Właściwości duraluminium: lekki, mocny, srebrzysty., 5. Stal nierdzewna. Na ilustracji jest srebrna sosierka. Stal nierdzewna to stop żelaza, chromu i węgla, który stosowany jest do wytwarzania na przykład sztućców, narzędzi chirurgicznych, zbiorników przemysłowych. Właściwości stali nierdzewnej: połyskliwa, mocna, odporna na korozję, srebrzysta., 6. Cynołów. Na ilustracji jest stary dzban z ozdobnym uchwytem. Cynołów to stop cyny, miedzi, antymonu. Stosowany do wyrobu naczyń i elementów ozdobnych. Właściwości cynołowiu: połyskliwy, o dekoracyjnym wyglądzie, srebrzysty.
Symulacja interaktywna pt. „Jakie właściwości posiadają stopy?”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Maria Kalemba, licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
Ćwiczenie 1
RZRhckJnZC81o
(Uzupełnij).
Ćwiczenie 2
R1Ke2QFDFsgq4
(Uzupełnij).