Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Symulacja 1
ROTGBiMTVy6z21
Symulacja interaktywna przedstawia wpływ ksenobiotyków na ekspresję genów. Ukazany jest wpływ antybiotyków aminoglikozydowych i bleomycyny. 1. Wpływ antybiotyków aminoglikozydowych na ekspresję genów. Mechanizm działania antybiotyków aminoglikozydowych polega na szybkim i nieodwracalnym wiązaniu się tych związków z podjednostką 30 S rybosomów bakterii, co prowadzi do zahamowania biosyntezy białek (w tym tych, które wchodzą w skład błony komórkowej bakterii). Aniniglikozydy są to substancje działające bakteriobójczo. Ukazuje się animacja. Znajduje się na niej pozioma oś oznaczona po lewej stronie pięć prim, po prawej stronie trzy prim. W lewej części znajduje się nad osią duża podjednostka rybosomu oznaczona na pomarańczowo z napisem 50 S AUG. Bezpośrednio pod nią znajduje się mała podjednostka rybosomu oznaczona na fioletowo z napisem 30 S. Od dużej podjednostki rybosomu 50 S AUG wydłuża się łańcuch polipeptydowy mający postać niebieskiej nici. Nić odrywa się do dużej podjednostki rybosomu. Zostaje ona podpisana jako dojrzałe białko. W następnym etapie symulacji ukazane jest jak okrągła, brązowa cząsteczka podpisana jako antybiotyk aminoglikozydowy. Cząsteczka ta trafia w dużą i małą podjednostkę rybosomu. Cząsteczka antybiotyku blokuje inicjację syntezy białka. Po trafieniu przez cząsteczkę antybiotyku w dużą i małą podjednostkę rybosomu odrywają się one od osi. Cząsteczka antybiotyku hamuje dalszy proces translacji oraz powoduje jej przedwczesne zakończenie. Na dużej podjednostce rybosomu 50 S AUG wydłuża się łańcuch polipeptydowy mający postać niebieskiej nici. Pojawia się na nim przekreślenie. 2. Wpływ bleomycyny na ekspresję genów. Ukazana jest szara cząsteczka bleomycyny, która łączy się z jonem żelaza dwudodatniego. Połączone cząsteczki trafiają do podwójnej helisy DNA. W ich otoczeniu pojawiają się trzy cząsteczki (dwuatomowe) tlenu. Podwójna helisa rozrywa się w dwóch miejscach, w efekcie czego pojawiają się trzy podwójne jej fragmenty.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RCAjknMw1laJr
Na podstawie powyższej ilustracji interaktywnej i własnej wiedzy wyjaśnij jakie znaczenie dla przebiegu translacji ma to, że cząsteczka antybiotyku aminoglikozydowego wiążę się z tzw. małą podjednostką rybosomu w miejscu kodonu START (AUG). (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R10epKs5TUQei
Wyjaśnij dlaczego przedwczesne zakończenie translacji ma zgubny wpływ na funkcjonowanie bakterii. W odpowiedzi uwzględnij rolę białek tworzących wspólnie z fosfolipidami strukturę chroniąca drobnoustroje. (Uzupełnij).