Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Zapoznaj się z symulacją, która pozwoli Ci zainicjować reakcje otrzymywania metali na drodze aluminotermii, a następnie odpowiedz na pytania w ćwiczeniach nr 1‑3.

Rw3ba508nvFlm
Procedura symulacji: 1. Napełnij większe naczynie w którym znajduje się tygiel, piaskiem.
2. Za pomocą szpatułki nabierz wybrany tlenek i wsyp do tygla.
(Uwaga: nie ma możliwości mieszania różnych tlenków na raz).
3. Następnie za pomocą szpatułki wsyp porcję pyłu aluminiowego do tygla.
4. W kolejnym za pomocą szczypiec umieść w tyglu wstążkę magnezową.
5. Przy pomocy zapalniczki zapal wstążkę magnezową i obserwuj zachodzącą reakcję.





Zapoznaj się z opisem symulacji, a następnie odpowiedz na pytania w ćwiczeniach nr 1‑3.

RNPskHDUsveec1
Symulacja dotyczy aluminotermii. Na stole laboratoryjnym znajduje się większe naczynie, w środku którego jest tygiel laboratoryjny – rodzaj sprzętu laboratoryjnego o kształcie zbliżonym do kubka. Służy do wykonywania operacji na substancjach stałych wymagających stosowania wysokiej temperatury, na przykład suchej destylacji, stapiania metali, wyprażania do suchej masy. Tygle wykonywane są zwykle ze specjalnych gatunków porcelany, kwarcu, grafitu lub metali o wysokiej temperaturze topnienia. Do przenoszenia tygli wykorzystuje się specjalnie wyprofilowane szczypce. Obok naczynia z tyglem stoi pojemnik z piaskiem. Na stole jest także zapalniczka, szczypce - najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej, rzadziej z drewna lub tworzyw sztucznych. Wykorzystywane do przenoszenia niewielkich ilości żrących substancji, do umieszczania na szalkach wagi substancji i odważników, do wydobywania proszków z kolb, wsadzania do kolb rotorów mieszadeł magnetycznych, umieszczania szklanej aparatury w łaźniach myjących; są szpatułki - rodzaj wąskiej łopatki, służy do nabierania materiałów sypkich, do ich mieszania lub rozprowadzania po płaskich powierzchniach. Nad stołem na półce stoi pięć zakręconych butelek. Jest w nich kolejno: tlenek żelaza(III), na butelce jest piktogram z wykrzyknikiem; pył aluminiowy, na butelce jest piktogram z płomieniem; tlenek chromu(III); magnez, na butelce jest piktogram z płomieniem; tlenek miedzi(II), na butelce jest piktogram z wykrzyknikiem oraz z suchym drzewem i martwą rybą. Wykonanie doświadczenia: 1. Należy napełnić większe naczynie, w którym znajduje się tygiel, piaskiem. 2. Za pomocą szpatułki trzeba nabrać wybrany tlenek i wsypać do tygla. 3. Następnie za pomocą szpatułki należy wsypać porcję pyłu aluminiowego do tygla. 4. Za pomocą szczypiec należy umieścić w tyglu wstążkę magnezową. 5. Za pomocą zapalniczki należy zapalić wstążkę magnezową. Wynik doświadczenie: w przypadku brązowego tlenku żelaza(III) i szarego pyłu aluminiowego wstążka magnezowa spala się dużym, żółtym płomieniem. W wyniku reakcji postaje szary proszek - żelazo; w przypadku zielonego tlenku chromu(III) i szarego pyłu aluminiowego wstążka magnezowa spala się dużym, żółtym płomieniem. W wyniku reakcji postaje szary proszek - chrom; w przypadku szarego tlenku miedzi(II) i szarego pyłu aluminiowego wstążka magnezowa spala się dużym, żółtym płomieniem. W wyniku reakcji postaje szary proszek z metalicznymi, pomarańczowymi dodatkami - produktem reakcji jest miedź.
Symulacja interaktywna pt. ,,Co to jest aluminotermia”
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Adrianna Gumienna, licencja: CC BY-SA 3.0.
Podpowiedźgreenwhite
Ćwiczenie 1

Wyjaśnij, na czym polega aluminotermia.

R1FxMkIKbv58b
Odpowiedź: (Uzupełnij).
Ćwiczenie 2

Reakcja termitowa do zainicjowania wymaga wysokiej temperatury rzędu 1000ºC. Odpowiedz, w jaki sposób można ją otrzymać.

RU8XerMmeYSlk
Odpowiedź: (Uzupełnij).
Ćwiczenie 3

Odpowiedz, jakim typem reakcji (egzo czy endo) są reakcje w aluminotermii.

R1LA2aWnXOel2
Odpowiedź: (Uzupełnij).