Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CnKIvcVPdUO
Obraz przedstawia barwną tropikalną dżunglę. Widać kolorowe kwiaty, różne kształty liści.

Szczęśliwy dzień

Henri Rousseau [czyt. Ąri Ruso] Dżungla równikowa
Źródło: Henri Rousseau [czyt. Ąri Ruso], Dżungla równikowa, 1909, domena publiczna.
1
Polecenie 1

Opracuj mapę myśli do słowa raj.

 • Do głównego hasła dodaj  słowa‑klucze, czyli tematy, które kojarzą ci się ze słowem raj, np. biblijny ogród; piękne i urocze miejsce; miejsce, gdzie według niektórych religii trafia się po śmierci.

 • Do każdego słowa‑klucza możesz dodać bardziej szczegółowe informacje.

RnmjDeYeKEnM8
Zadanie polegające na dopisywaniu skojarzeń do mapy myśli.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Polecenie 1

Wypisz jak najwięcej skojarzeń do słowa raj. Możesz skorzystać z podpowiedzi, np. raj – biblijny ogród; piękne i urocze miejsce; miejsce, gdzie wg niektórych religii trafia się po śmierci.

RQRwHwFci7OYx
Miejsce na odpowiedź ucznia.
Ćwiczenie 1
RQ6FDsBvymEFc
Zadanie interaktywne polegające na dopasowaniu wyrazów do odpowiednich grup.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY 3.0.

Przeczytaj poniższy tekst Anny Kamieńskiej o stworzeniu pierwszych ludzi i wykonaj związane z nim ćwiczenia.

Pierwsi ludzie w rajuAnna Kamieńska
Anna Kamieńska Pierwsi ludzie w raju

Wziął tedy Pan Bóg człowieka i posadził go w Raju rozkoszy.
Genesis II, 15

Garncarz z gliny lepi garnki i dzbany. Bóg jak wielki garncarz ulepił z mułu ziemi pierwszego człowieka. Tchnął w jego usta oddech i dał mu imię Adam, czyli człowiek.

Pokochał Bóg człowieka. Dlatego osadził go we wspaniałym ogrodzie pełnym pięknych drzew dających smaczne owoce. W rajskim ogrodzie. Na samym środku raju zasadził drzewo wiadomości dobrego i złego. W tym jednym drzewie krążyły soki dobra i zła. Raj przecinała wielka rzeka rozdzielająca się na cztery tak samo potężne odnogi. Wody tych rzek toczyły płytki złota i drogie kamienie. Ukazał Bóg człowiekowi piękno raju i rzekł:

– Strzeż tego ogrodu. Z każdego drzewa możesz jeść owoce, tylko z jednego drzewa, z drzewa wiadomości dobrego i złego, nie jedz, bo jeśli zjesz jego owoc, umrzesz.

Żył Adam w raju. Przechadzał się między wspaniałymi drzewami i zrywał z nich owoce. Był jednak smutny. Nie umiał się śmiać.

Zobaczył to Pan Bóg i pomyślał, że człowiek jest samotny. Dlatego jest mu smutno. Nikt nie lubi być sam. A może by tak napełnić raj zwierzętami i ptactwem? Patrząc na nie, Adam się rozweseli.

I przyprowadził Bóg do Adama zwierzęta. Prowadził je po kolei, wszystkie, jakie żyły na ziemi. Tyle było tam głów, łap, rogów, pazurów, skrzydeł, piór, ogonów i dziobów, ile pomysłów miał Pan Bóg, kiedy je stwarzał. Wszystkie podchodziły, podpełzały, podpływały, podfruwały do Adama, a on nadawał im imiona. Bo cóż z tego, że były, jeżeli nie wiadomo było, jak je nazywać? Dopiero imię sprawia, że coś istnieje naprawdę.

Wielka to była robota. Adam był bardzo zajęty i nie miał czasu na nic innego.

Trzeba stworzyć mu kogoś do pomocy – pomyślał Pan Bóg.

Pewnego dnia, kiedy zmęczony Adam położył się w miękkiej trawie na ziemi, Pan Bóg spuścił na niego mocny sen.

Gdy Adam spał twardo, Bóg wyjął z jego ciała jedno żebro i zasklepił ciałem miejsce po nim. A z żebra Adamowego uczynił kobietę.

Adam zbudził się i zobaczył przed sobą kogoś podobnego do siebie, zobaczył kobietę. Dotknął ręką miejsca, które Bóg otworzył, aby wyjąć żebro. Zrozumiał, że niewiasta powstała z jego kości.

Jest częścią mojego ciała – pomyślał. – Jest kością z mojej kości. Jest moją żoną. Jesteśmy mężem i żoną. Stanowimy jedno, chociaż mamy dwa ciała. Odtąd będziemy żyć razem.

Cieszyli się oboje. Adam nie był już smutny. Żywili się owocami rajskich drzew. Kładli się spać w ich cieniu. Byli nadzy. Nie nosili ubrań, bo było ciepło. A wokół nich żyły w zgodzie zwierzęta. Owieczka leżała obok lwa. Jagnię nie bało się leoparda. Żadne zwierzę nie bało się drugiego. W raju nie było strachu. Nikt nikogo nie zjadał. Wszystko, co żyło, karmiło się owocami i trawą. Dlatego właśnie raj nazywał się RAJEM.

j0000008HLB5v22_00000_BIB_001 Źródło: Anna Kamieńska, Pierwsi ludzie w raju, [w:] tejże, Książka nad książkami, Warszawa 1988, s. 16.
1
Ćwiczenie 2

Wyjaśnij, jak Biblia tłumaczy powstanie pierwszych ludzi.

uzupełnij treść
1
Ćwiczenie 3

Ustal, do kogo został porównany Bóg stwarzający człowieka. Wyszukaj w tekście odpowiedni cytat i go zapisz.

uzupełnij treść
Ćwiczenie 4

Zapisz w tabeli:

 • przywołane po kolei w tekście odczucia, stany i emocje, takie jak: zdziwienie, radość, miłość, smutek, troska, szczęście, zmęczenie;

 • kto doświadcza tych odczuć, stanów i emocji;

 • dlaczego dana postać tego doświadcza.

RgeMqJR4aQ5yD
Ćwiczenie 5

Wyjaśnij znaczenie słowa raj w podanych zdaniach.

 • Bóg stworzył dla pierwszego człowieka raj.

 • Te wyspy to prawdziwy raj na ziemi.

R1VwrvMifTDyD
Miejsce na odpowiedź ucznia.
Ćwiczenie 6
RVPm4X6p1FEXQ
Zadanie interaktywne polegające na dopasowaniu do siebie okrśleń.
Źródło: Learnetic S.A., licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 7

Rozwiąż krzyżówkę.

R1ZKl4WpdWk9z
Zadanie interaktywne polegające na rozwiązaniu krzyżówki.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY 4.0.
Ciekawostka

Ogród rozkoszy ziemskich to jeden z najsłynniejszych obrazów Hieronima Boscha.BoschBoscha. Dzieło jest tryptykiem, czyli składa się z trzech części. Na lewym skrzydle tryptyku ukazano raj, w środkowej  części – ogród rozkoszy ziemskich, a na prawym skrzydle – piekło. Malarstwo Boscha jest nasycone skomplikowaną symboliką, która do tej pory w dużej mierze nie została objaśniona. W lewym skrzydle tryptyku widoczne jest stworzenie Ewy i przedstawienie jej Adamowi, lecz ta znana z Biblii scena rozgrywa się w zaskakującym otoczeniu. Uwagę przykuwa przedziwna różowa budowla wzniesiona na wodzie – być może jest to wyobrażenie źródła życia, ale może być to także drzewo wiadomości dobrego i złego, o którym mowa w Biblii. W raju żyją nie tylko istniejące w rzeczywistości  zwierzęta, ale i fantastyczne stwory. Ptaki przelatują przez zagadkową budowlę, a szczyty górskie z pewnością nie przypominają tych, które znamy. Jakby tego było mało, w sadzawce u stóp Ewy pływa pochłonięty lekturą książki dziwny stwór o kaczym dziobie, rybim ogonie i ludzkich rękach, ubrany w przykrótką czarną pelerynkę.

1
Ćwiczenie 8

Zapoznaj się dokładnie z wizją raju ukazaną na obrazie Hieronima Boscha lub z jej opisem i wskaż elementy niezgodne z przekazem biblijnym.

uzupełnij treść
Bosch
Rud2SbuAmXR3s
Ćwiczenie 9
Zadanie interaktywne polegające na dopasowaniu podpisów do poszczególnych elementów obrazu.
Źródło: Learnetic SA, licencja: CC BY-SA 4.0.
Polecenie 2

Napisz, czy twoje wyobrażenie na temat raju jest zgodne z obrazem Hieronima Boscha.

Rd60ZMjq9siBJ
(Uzupełnij).
Źródło: Learnetic S.A., licencja: CC BY 4.0.
Ćwiczenie 10

Porównaj wizję raju przedstawioną na poniższym obrazie współczesnego malarza Raphaëla ToussaintaRaphaël Toussaint Raphaëla Toussainta i tę ukazaną na średniowiecznym obrazie Hieronima Boscha.

R1617gQC87nET
Raphaël Toussaint Ziemski raj
Źródło: Raphaël Toussaint Ziemski raj, 1979, licencja: CC BY 4.0.
RD0KDhr6Y77YN
Miejsce na odpowiedź ucznia.
Raphaël Toussaint 
Polecenie 2

Zredaguj kartkę z pamiętnika Adama, w której będzie można znaleźć odpowiedzi na pytania:

 • Dlaczego Adam nie był szczęśliwy w raju?

 • W jaki sposób Pan Bóg dbał o pierwszego mężczyznę?

 • Jak zachowywały się rajskie zwierzęta?

 • Jakiego zakazu Adam musiał przestrzegać w raju?

R5GOrmw6mVrkg
Miejsce na odpowiedź ucznia.
1
Polecenie 3

Wyobraź sobie, że przenosisz się na jeden dzień do raju ukazanego na obrazie Hieronima Boscha. Napisz krótkie opowiadanie na ten temat.

uzupełnij treść