Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
E-materiały do kształcenia zawodowego

Poznaję nomenklaturę: maszyn, urządzeń i narzędzi używanych w przemyśle budowniczych fortepianów i pianin, oraz zespołów i podzespołów fortepianów i pianin

AUD.03. Budowa i renowacja fortepianów i pianin - Technik budowy i strojenia fortepianów i pianin 311945

Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych

GALERIA ZDJĘĆ

Spis treści

Spis treści

Katalog 1 - Prezentacja szkieletu pianinaKatalog 1 - Prezentacja szkieletu pianina

Katalog 2 - Prezentacja strojnicy w pianinieKatalog 2 - Prezentacja strojnicy w pianinie

Katalog 3 - Prezentacja szkieletu fortepianu i ramy żeliwnejKatalog 3 - Prezentacja szkieletu fortepianu i ramy żeliwnej

Katalog 4 - Prezentacja strojnicy w fortepianieKatalog 4 - Prezentacja strojnicy w fortepianie

Katalog 5 - MaszynyKatalog 5 - Maszyny

Katalog 6 - UrządzeniaKatalog 6 - Urządzenia

Katalog 7 - Narzędzia stolarskieKatalog 7 - Narzędzia stolarskie

Katalog 8 - Narzędzia korektorskieKatalog 8 - Narzędzia korektorskie

Katalog 9 - Narzędzia stroicielskieKatalog 9 - Narzędzia stroicielskie

Katalog 10 - Przyrządy pomiarowe i aplikacjeKatalog 10 - Przyrządy pomiarowe i aplikacje

Katalog 1

Katalog 1 - Prezentacja szkieletu pianina

RamKRw8cIG8s31
Galeria zdjęć zatytułowana Prezentacja szkieletu pianina przedstawia: Zdjęcie numer jeden i dwa przedstawia model szkieletu pianina. Jest to konstrukcja z dwoma pionowymi, wewnętrznymi łącznikami. W górnej części znajduje się strojnica, natomiast po obwodzie – oblistwienie spoczynkowe, które zostało wykonane z tarcicy liściastej, tutaj z bukowej. Zdjęcie numer trzy przedstawia ramę żeliwną pianinową pełnopancerną przykrywająca strojnicę. Strojnica znajduje się pod częścią ramy, przez którą przechodzą kołki stroikowe. Na zdjęciu znajduje się przykład ramy polakierowanej metodą kaszkową. Na zdjęciu numer cztery widoczna jest rama żeliwna pianinowa pełnopancerna tuż po demontażu z instrumentu. Otwory w polu kołków stroikowych pełnią tylko rolę przelotową. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 1
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 2

Katalog 2 - Prezentacja strojnicy w pianinie

RjTsKAqgd63yD1
Galeria zdjęć zatytułowana prezentacja strojnicy w pianinie przedstawia trzy zdjęcia obok siebie: Zdjęcie numer jeden przedstawia drewno bukowe. Na zdjęciu widoczne jest suszenie naturalne z przekładkami, które odbywa się na otwartym powietrzu, pod wiatami. Ważna jest tu cyrkulacja powietrza, a gatunki drewna iglastego oraz liściastego suszy się od 2 do 3 lat, zaś ich wilgotność powinna osiągnąć około 18 procent. Zdjęcie numer dwa prezentuje sklejkę bukową. Jest to przykład sklejki, z której produkowane są strojnice do pianin i fortepianów. Zdjęcie numer trzy przestawia ramę żeliwną pianinową, która ma okna, przez które widać strojnicę wraz z kołkami. Jest to przykład strojnicy z maskownicą, czyli okleiną ozdobną. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 2
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 3

Katalog 3 - Prezentacja szkieletu fortepianu i ramy żeliwnej

RFxwgAAAlFh491
Galeria zdjęć zatytułowana Prezentacja szkieletu fortepianu i ramy żeliwnej przedstawia: Pierwsze zdjęcie to Szkielet fortepianu M-165 stosowany w instrumentach firmy Calisia. Drugie zdjęcie przestawia Szkielet fortepianu M-222 stosowany w instrumentach firmy Calisia. Na zdjęciu numer trzy widoczna jest Rama żeliwna fortepianowa półpancerna nieprzykrywająca strojnicy. Jest to przykład ramy już polakierowanej i gotowej do montażu. Zdjęcie numer cztery przedstawia Deski sosnowe ułożone na głucho. Są one wykorzystywane do produkcji szkieletów oraz ram klawiaturowych pianin i fortepianów.Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 3
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 4

Katalog 4 - Prezentacja strojnicy w fortepianie

RHjAdDtJMYOUB1
Galeria zdjęć zatytułowana Prezentacja strojnicy w fortepianie przedstawia: Zdjęcie numer jeden przestawia drewno bukowe. Na zdjęciu widoczne jest suszenie naturalne z przekładkami, które odbywa się na otwartym powietrzu, pod wiatami. Ważna jest tu cyrkulacja powietrza, a gatunki drewna iglastego oraz liściastego suszy się od 2 do 3 lat, zaś ich wilgotność powinna osiągnąć około 18 procent. Zdjęcie numer dwa przedstawia Strojnicę fortepianową zaraz po demontażu ramy żeliwnej. W zależności stanu strojnicy fortepianowej będzie ona wymieniana lub pozostawiona bez ingerencji stolarskiej. Na zdjęciu numer trzy przedstawiona jest nowa strojnica fortepianowa zaraz po montażu, która nie została jeszcze nawiercona pod kołki stroikowe. Jest to typowa strojnica, która została przygotowana pod ramę pełnopancerną, czyli jest nieokleinowana i niebarwiona. Zdjęcie numer cztery przedstawia strojnicę fortepianową, która jest wykonana ze sklejki bukowej. Na zdjęciu są widoczne warstwy obłogów, które są klejone na przemian. Kolejne, piąte zdjęcie przedstawia strojnicę fortepianową wykonaną warstwowo z klonu kanadyjskiego. Grube warstwy masywu klonowego są klejone warstwowo. Na ostatnim, szóstym zdjęciu przedstawiony jest przykład kołków stroikowych usadowionych w strojnicy fortepianowej przykrytej pod ramą żeliwną tzw. pełnopacerną. Tutaj kołki stroikowe przechodzą przez ramę żeliwną, a ich usadowienie zaczyna się dopiero w strojnicy pod ramą. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 4
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 5

Katalog 5 - Maszyny

RRZ7yJ1kgiQGb1
Galeria zdjęć zatytułowana Maszyny przedstawia: Na pierwszym zdjęciu widoczna jest strugarka wyrówniarka to narzędzie wykorzystywane do obróbki drewna, np. desek, w celu uzyskania odpowiednie płaszczyzny oraz kątów prostych (baza przyległa do bazy). Na drugim zdjęciu widoczna jest strugarka grubościówka to narzędzie, na którym odbywa się struganie desek w celu uzyskania ich pożądanej grubości. Trzecie zdjęcie przedstawia frezarkę dolnowrzecionową. To narzędzie, które służy np. do tworzenia wpustów w elementach obudowy pianin czy fortepianów. Zdjęcie numer cztery przedstawia szlifierkę szerokotaśmową. To narzędzie idealne do szlifowania elementów płaskich wielkogabarytowych. Na kolejnym, piątym zdjęciu widoczna jest polewarka dwugłowicowa. To narzędzie, które służy do lakierowania elementów płaskich, np. drzwi górnych czy drzwi dolnych pianinowych. Szóste zdjęcie przestawia wiertarkę przegubową. To narzędzie wykorzystywane do nawiercania strojnic w pianinach i fortepianach. Zdjęcie numer siedem przedstawia szlifierkę taśmową z niekończącym się pasem papieru ściernego pracującego pionowo z góry do dołu. Szlifierka taśmowa służy np. do szlifowania bocznych płaszczyzn klawiszy tuż po rozcięciu tafli klawiaturowej. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 5
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 6

Katalog 6 - Urządzenia

RvnyDSsZgxghn1
Galeria zdjęć zatytułowana Urządzenia przedstawia dziewięć zdjęć: Zdjęcie numer jeden - szlifierka oscylacyjna to narzędzie niezbędne do szlifowania powierzchni płaskich, np. den rezonansowych. Zdjęcie numer dwa - szlifierka tarczowa stołowa stołowa należy do bardzo pomocnych elektronarzędzi, które są używane do szlifowania małych elementów drewnianych. Zdjęcie numer trzy - szlifierka ślusarska stołowa to idealne narzędzie do np. ostrzenia wierteł. Zdjęcie numer cztery - wiertarka elektryczna ręczna jest narzędziem najczęściej wykorzystywanym do wiercenia otworów. Zdjęcie numer pięć - szlifierka kątowa to narzędzie, które służy często do przecinania elementów metalowych, ale również jest używana do szlifowania, np. bocznych krawędzi ram żeliwnych. Zdjęcie numer sześć - Wkrętarka elektryczna lub akumulatorowa to narzędzie niezbędne wówczas, gdy zachodzi potrzeba dokręcenia lub wykręcenia elementów. Zdjęcie numer siedem - strug elektryczny to narzędzie używane do strugania powierzchni drewnianych. Zdjęcie numer osiem - Opalarka elektryczna to urządzenie, które jest wykorzystywane do podgrzewania lakieru na elementach obudów pianin i fortepianów w celu łatwiejszego zeskrobania go z powierzchni. Zdjęcie numer dziewięć - Frezarka górnowrzecionowa to narzędzie służące do frezowania elementów drewnianych w obudowach pianin i fortepianów. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 6
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 7

Katalog 7 - Narzędzia stolarskie

RNKQQr7uUtxtJ1
Galeria zdjęć zatytułowana Narzędzia stolarskie przedstawia: Na pierwszym zdjęciu zaprezentowana jest piła ramkowa. Piła ramkowa to narzędzie z zamontowanym brzeszczotem, które służy do przecinania elementów metalowych. Drugie zdjęcie prezentuje młotek stolarski. Młotek stolarski to narzędzie zakończone widełkami, które służy np. do wyciągania gwoździ. Kolejnem, trzecie zdjęcie przedstawia młotek ślusarski. Młotek ślusarski to narzędzie wykorzystywane do wbijania kołków stroikowych. Na czwartym zdjęciu widoczny jest ścisk stolarski. Ścisk stolarski to narzędzie przydatne podczas sklejania ze sobą dwóch lub więcej elementów. Piąte zdjęcie przedstawia dłuta stolarskie. Dłuta stolarskie to narzędzia wykorzystywane do prac ręcznych przy obróbce elementów drewnianych pianin i fortepianów. Szóste zdjęcie przedstawia pilnik do drewna. Pilnik do drewna inaczej tarnik to narzędzie służące np. do pozbywania się nadmiaru oklein fornirowanych z elementów instrumentów. Ostatnie,sódme zdjęcie przedstawia piłę płatnicę. Piła płatnica to narzędzie, które służy do obróbki ręcznej drewna i jest wykorzystywana we wszystkich dziedzinach przemysłu drzewnego. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 7
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 8

Katalog 8 - Narzędzia korektorskie

Rym07iKgWV8rx1
Galeria zdjęć zatytułowana narzędzia korektorskie przedstawia: Na pierwszym zdjęciu przedstawione są wkrętaki korektorskie gwiazdkowe oraz płaskie różnych długości. To narzędzia służące do wkręcania wkrętów w mechanizmach pianinowych i fortepianowych. Zdjęcie numer dwa przedstawia cęgi do cięcia osiek to typowe narzędzie korektorskie, które jest używane przy wymianach metalowych osiek podzespołów mechanizmów pianinowych i fortepianowych. Zdjęcie numer trzy przedstawia cęgi przegubowe to narzędzi służące do gięcia prętów tłumikowych lub chwytnikowych. Zdjęcie numer cztery przedstawia Regulator łopatkowy to narzędzie używane do ustawiania szpacji pomiędzy dźwigniami orzecha. Zdjęcie numer pięć przedstawia regulator lejkowy to narzędzie służące do regulowania wyzwolenia w pianinach. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 8
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 9

Katalog 9 - Narzędzia stroicielskie

RSasVbbIhRzem1
Plansza interaktywna zatytułowana Narzędzia stroicielskie przedstawia: 1. Klucz stroicielski to narzędzie służące do strojenia oraz wykręcania kołków stroikowych. 2. Klin gumowy zespolony jest używany do klinowania chórów strun, najczęściej podczas strojenia tzw. temperatury. 3. Klin drewniany długi jest przeznaczony do strojenia pianin, a dokładnie do klinowania strun w chórach trzystrunowych. 4. Klin gumowy lub filcowy pojedynczy jest używany podczas strojenia pianin i fortepianów. 5. Klin gumowy lub filcowy pojedynczy jest używany podczas strojenia pianin i fortepianów. Plansza interaktywna zatytułowana Narzędzia stroicielskie przedstawia: 1. Klucz stroicielski to narzędzie służące do strojenia oraz wykręcania kołków stroikowych. 2. Klin gumowy zespolony jest używany do klinowania chórów strun, najczęściej podczas strojenia tzw. temperatury. 3. Klin drewniany długi jest przeznaczony do strojenia pianin, a dokładnie do klinowania strun w chórach trzystrunowych. 4. Klin gumowy lub filcowy pojedynczy jest używany podczas strojenia pianin i fortepianów. 5. Klin gumowy lub filcowy pojedynczy jest używany podczas strojenia pianin i fortepianów. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 9
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Katalog 10

Katalog 10 - Przyrządy pomiarowe i aplikacje

R6Z0qAqKJP3rb1
Galeria zdjęć zatytułowana przyrządy pomiarowe i aplikacje przedstawia: Na pierwszym zdjęciu przedstawiony jest szablon do mierzenia. Szablon do mierzenia służy do pomiaru wyniesienia struny na progu lub mostku ponad kołki zaczepowe z jednej strony oraz progi agraf z drugiej strony. Na zdjęciu numer dwa przedstawiony jest szablon kostka. Szablon kostka do mierzenia głębokości gry jest wykorzystywany do regulacji odpowiedniego zagłębiania się klawiszy. Zdjęcie numer trzy przedstawia szablon do pomiaru wyzwolenia. Szablon do pomiaru wyzwolenia to magnetyczna taśma do użycia na strunach pianinowych, która pozwala uzyskać dystans 2 milimetrów, aby zagwarantować odpowiednie ustawienie odskoku młotka przed strunami. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi. Nagrania audio są tożsame z treścią ujętą pod punktami interaktywnymi.
Galeria zdjęć, Szkielet pianina, szkielet fortepianu i rozwiązania konstrukcyjne ram żeliwnych, katalog 10
Źródło: Akademia Finansów i Biznesu Vistula, licencja: CC BY 3.0.
1

Galeria zdjęć w języku angielskim

P1AQmnnWa

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

2

Galeria zdjęć w języku niemieckim

PdV044vjq

Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści

Powiązane ćwiczenia

1
Materiały powiązane