Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Tablice o zmiennym rozmiarze.

Cele:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • wymienić polecenia pozwalające na zmianę rozmiaru tablicy;

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zmieniać rozmiar tablicy w trakcie działania aplikacji bez utraty danych;

  • deklarować tablice o zerowym rozmiarze;

  • stosować tablice o zmiennych rozmiarach w programach opartych na wcześniej poznanych algorytmach (schemat Hornera, konwersja liczb binarnych na dziesiętne);

  • stosować stos i kolejkę do rozwiązywania poznanych problemów z algorytmiki, wykorzystując je zamiast tablic.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym MS VB .NET;

  • zestawy zadań i scenariusze do nich, materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl;

  • e‑podręcznik, rozdział 26: Dynamiczne struktury danych; materiały dostępne w portalu www.programuj.edu.pl.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym MS VB .NET i PowerPoint;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (2 min)

Przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji niezbędnych do realizacji bieżącego tematu (3 min)

  • powtórzenie wiadomości o deklaracjach i zastosowaniu tablic;

  • zdefiniowanie problemu tablicy o stałym rozmiarze (tablice o stałym rozmiarze na przykładzie schematu Hornera).

Faza realizacyjna

Przedstawienie sposobu zmiany rozmiaru tablic (5 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

  • omówienie referencyjnych typów danych;

  • omówienie sposobu zmiany rozmiaru tablicy, obliczania zajętości pamięci przez tablicę oraz ograniczeń pojawiających się przy tej operacji;

  • przypomnienie sposobu wyznaczania wartości wielomianu w punkcie x za pomocą schematu Kornera.

E‑podręcznik: strona 26.1

E‑podręcznik: strona 26.2

Wykonanie programu obliczającego wartość wielomianu w punkcie x (15 min)

  • zaprojektowanie i wykonanie interfejsu aplikacji obliczającej wartość wielomianu n‑tego stopnia;

  • dodanie do aplikacji kodu wyliczającego wartość wielomianu metodą iteracyjną lub rekurencyjną przez ucznia;

  • porównanie elastyczności i funkcjonalności aplikacji wykorzystujących tablice o stałym i zmiennym rozmiarze.

Zaanie1_26

E‑podręcznik: strona 26.3 program

Wykonanie programu do zamiany liczby binarnej na dziesiętną (15 min)

  • zamiana liczby binarnej na dziesiętną - rozmiar tablicy jest tworzony na podstawie długości słowa bitowego;

  • przypomnienie sposobu obliczania zajętości pamięci przez tablicę oraz sposobu dostępu do jej elementów.

Zadanie2_26

Faza podsumowująca

Czynności podsumowujące
(5 min)

  • przypomnienie sposobów zmiany rozmiaru tablicy;

  • podanie przykładów, gdy zmiana tablicy w trakcie działania programu pozwala na efektywne zarządzanie pamięcią.

Bibliografia

[1] Gantenbein H., Dunn G., Kalani A., Payne Ch., Thangarathinam T., MS Visual Basic.NET 2003 Księga eksperta, Helion, Gliwice 2006.

[2] Kimmel P., Visual Basic.NET Księga eksperta, Helion, Gliwice 2003.

[3] MacDonald M., MS Visual Basic .NET księga przykładów, MicrosoftPress, Warszawa 2004.

[4] Mackenzie D., Shakery K., Visual Basic .NET dla każdego, Helion, Gliwice 2002.

[5] Sysło M. M., Algorytmy, WSiP, Warszawa, 1997.

[6] Wirth N., Algorytmy+struktury danych=programy, WNT, Warszawa 1999.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

RPNJQE4F5K8Ng

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 78.59 KB w języku polskim
Rwm7jOetGdH7j

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 73.00 KB w języku polskim