Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Tajemnice zwierciadeł.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 7.3: wyjaśnia powstawanie obrazu pozornego w zwierciadle płaskim, wykorzystując prawa odbicia; opisuje zjawisko rozproszenia światła przy odbiciu od powierzchni chropowatej;

  • Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

Cele zoperacjonalizowane:

Cel ogólny: Poznanie i zrozumienie powstawania obrazu pozornego w zwierciadle płaskim, poznanie i zrozumienie zjawiska rozproszenia światła przy odbiciu od powierzchni chropowatej,

  • wie na czym polega zjawisko prostoliniowego rozchodzenia się światła,

  • wie co to jest promień świetlny,

  • wie, że światło rozchodzi się prostoliniowo,

  • wie, na czym polega zjawisko odbicia,

  • wie, co to jest zwierciadło płaskie,

  • wie, że podczas odbicia światła ulega zmianie jego kierunek rozchodzenia się,

  • wskaże kąt padania i kąt odbicia światła,

  • mierzy i porówna w/w kąty,

  • ustali treść prawa odbicia światła,

  • wie, że światło ulega rozproszeniu od powierzchni chropowatej.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

  • potrafi - wskazać na rysunku kąt padania oraz kąt odbicia,

  • rozróżnić rodzaj zwierciadła,

  • potrafi przedstawić za pomocą rysunków jak powstają obrazy w zwierciadłach,

  • potrafi wskazać: powierzchnię zwierciadlaną, powierzchnię chropowatą,

  • potrafi zademonstrować zjawisko odbicia oraz rozproszenia światła,

  • potrafi starannie wykonywać rysunki,

  • potrafi współpracować i komunikować się w grupie, nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka

porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Gdzie spotkaliście się ze zjawiskiem odbicia przedmiotów w zwierciadle płaskim?

- Jak to się dzieje, że widzimy obraz przedmiotu w lustrze, choć za lustrem nie ma żadnej przestrzeni?

- Gdzie ludzie wykorzystują zwierciadła płaskie?

- dlaczego nie możemy się przejrzeć „w ścianie” a tylko w lustrze?

problemowa: aktywizująca

dyskusja

zbiorowa, jednolita

Etap realizacji

Fizyka

porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości

- Co wiecie o kształcie drogi rozchodzenia się światła?

- Co to jest promień świetlny?

Kąt padania strumienia światła jest zawsze równy kątowi odbicia – dla powierzchni płaskich.

Rozpraszanie światła następuje na powierzchniach chropowatych. Strumienie światła odbijane są we wszystkie strony co powoduje jego rozproszenie.

notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza

podająca: wykład informacyjny

zbiorowa, jednolita

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia, odtwarza Galerię zdjęć.

W trakcie pokazu Zdjęć nauczyciel objaśnia zdjęcia oraz ich treść, a także zadaje uczniom pytania ujęte w opisie niektórych zdjęć Galerii.

Po zakończonym pokazie zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce.

galeria zdjęć (zasób nr 1)

eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem

zbiorowa, jednolita

Fizyka

porozumiewanie się w języku ojczystym; umiejętność uczenia się; świadomość i ekspresja kulturalna

Przeprowadzenie doświadczenia na podstawie załączonej instrukcji.

Założenia: Przeprowadza się główne doświadczenie w grupie klasowej z rotacyjną wymianą uczniów w trakcie wykonywania kolejnych czynności lub ich powtarzania (opisane w Karcie Pracy).

ćwiczenie praktyczne (zasób nr 2)

praktyczna: ćwiczenia

grupowa, zróżnicowana

Etap podsumowujący

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji. Omówienie wyników uzyskanych w doświadczeniach, podsumowanie wiadomości o odbijaniu się światła od zwierciadła płaskiego oraz jego rozpraszaniu na powierzchniach chropowatych.

podająca: pogadanka

zbiorowa, jednolita

R1CAcIx4O068j

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 88.38 KB w języku polskim
R1SCTcGWqGzfu

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 142.00 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3