E-materiały do kształcenia zawodowego

E‑book – Wademekum technologii produkcji produktów spożywczych

ROL.05. Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie – technik agrobiznesu 331402

bg‑cyan

Technologie stosowane w przemyśle fermentacyjnym

W przemyśle fermentacyjnym podstawowym procesem technologicznym jest fermentacja. To dzięki niej otrzymujemy różnorodne produkty spożywcze.

R650yOCqQBdLY1
Interaktywna mapa myśli przedstawia najważniejsze gałęzie przemysłu fermentacyjnego.
Pierwsza gałąź. piwowarstwo (produkcja słodu i piwa).
Druga gałąź. Winiarstwo (produkcja win i miodów pitnych.
Trzecia gałąź. Gorzelnictwo (produkcja spirytusu i wódek).
Czwarta gałąź. Drożdżarstwo.
Piąta gałąź. Produkcja kwasów spożywczych (np. octowego, mlekowego i cytrynowego).
Najważniejsze gałęzie przemysłu fermentacyjnego
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Do prowadzenia fermentacji stosuje się drobnoustroje, np. bakterie, drożdże i pleśnie, oraz enzymy, które one wytwarzają. Wykorzystywane są jedynie czyste kultury drobnoustrojów, czyli wyselekcjonowane, rozmnożone w laboratorium z jednej komórki, mające odpowiednie cechy drobnoustroje. Jest to konieczne do prawidłowego przebiegu procesu fermentacji.

Piwowarstwo

Produkcja słodu

Słód to skiełkowane ziarno zboża. W piwowarstwie używa się przeważnie słodu jęczmiennego, ale także słodu pszenicznego. To podstawowy surowiec w produkcji piwa, który produkowany jest w słodowni. Może to być dział browaru albo oddzielny zakład produkcyjny.

Etapy procesu produkcji słodu jęczmiennego

R15kVPVmEAzb81
Schemat interaktywny przedstawia sześć etapów procesu produkcji słodu jęczmiennego.
Etap pierwszy. Przygotowanie ziarna. Do produkcji piwa bardziej nadają się ziarna jęczmienia jarego (dwurzędowe), ponieważ w przeciwieństwie do jęczmienia ozimego (sześciorzędowego) są grubsze, uzyskuje się z nich więcej ekstraktu, mają też mniej białka. Na etapie przygotowania ziarno jęczmienia jest oczyszczane za pomocą różnych urządzeń takich jak wialnie, tryjery, wychwytywanie magnetyczne i filtry. Następnie ziarno sortuje się w sortownikach, aby wyodrębnić partie ziaren o tej samej wielkości, co jest istotne dla procesu kiełkowania (ziarna kiełkują w tym samym czasie).
Produktem ubocznym na tym etapie produkcji jest poślad, czyli wyselekcjonowane ziarno gorszego gatunku oraz nasiona innych roślin, używany jako pasza.
Etap drugi. Moczenie. Na tym etapie dochodzi do uaktywnienia enzymów takich jak amylazy (rozkładają skrobię) i enzymy proteolityczne (rozkładają białka). Pobudza to ziarna do kiełkowania. Podczas moczenia wzrasta objętość ziaren oraz ich wilgotność (do 45%). Cały proces przeprowadzany jest w kadziach zlewnych, gdzie ziarno w całości można znajdować się pod wodą. Urządzenia te są wyposażone w mieszadła i odprowadzenie sprężonego powietrza. Moczenie ziarna może trwać do 3 dób, kiedy to ziarno jest naprzemiennie pod wodą (w różnych temperaturach) i bez wody. Metodę tę określa się jako moczenie wodno-powietrzne.
Etap trzeci. Kiełkowanie (słodowanie). Podczas kiełkowania powstają enzymy i dochodzi do zmiany struktury ziarna. W odpowiedniej temperaturze i w wyniku zwiększenia wilgotności ziarna powstają dwa rodzaje kiełków: kiełek liścieniowy i kiełek korzonkowy.
Do prawidłowego przebiegu procesu kiełkowania niezbędne jest napowietrzanie mokrego ziarna w odpowiedniej temperaturze (12°C – 20°C), a jego wilgotność powinna się utrzymywać na poziomie 43–44%. Cały proces trwa około 8 dni, a po jego zakończeniu otrzymujemy słód mokry.
Ubocznym produktem kiełkowania jest dwutlenek węgla (CO2).
Etap czwarty. Suszenie mokrego słodu. Podczas suszenia słód uzyskuje odpowiednią barwę, smak i zapach. Proces ten umożliwia przechowywanie produktu. Jego wilgotność zmniejsza się do około 4% i następuje zahamowanie aktywności enzymów. Na tym etapie produkcji słodu wykorzystywane są suszarnie poziome jedno-, dwu- i trójsiatkowe lub pionowe.
Fazy suszenia: – faza I – temperatura 40–45°C, intensywne działanie enzymów związane głównie z rozkładem skrobi zawartej w bielmie ziarna; − faza II – temperatura ok. 60°C, wstrzymanie procesów życiowych ziarna, dalszy rozkład bielma i zawartej w nim skrobi; − faza III – temperatura powyżej 70°C, zanik procesów enzymatycznych, powstawanie charakterystycznej barwy i zapachu.
Etap piąty. Odkiełkowywanie (oczyszczanie słodu). Zabieg ten przeprowadza się w celu usunięcie kiełków. Ich obecność bowiem może źle wpływać na przechowywanie słodu ze względu na wchłanianie wody, co może powodować pogorszenie jakości piwa. Poza tym zawarte w kiełkach białko nadaje piwu gorzki smak.
Usuwanie kiełków odbywa się na gorąco w odkiełkownicy, która składa się z obrotowego bębna z urządzeniem cepowym, odłamującym kiełki. Po odkiełkowaniu słód zostaje przesiany. Uzyskane kiełki można zastosować przy produkcji pasz.
Etap szósty. Leżakowanie. Jest to niezbędny etap w procesie produkcji, ponieważ zależy od niego jakość piwa. Trwa on około 4 tygodni, podczas których słód dojrzewa.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Rodzaje słodu jęczmiennego i ich zastosowanie

R17TLh2qesHaL1
Interaktywna mapa myśli przedstawia cztery rodzaje słodu jęczmiennego.
Rodzaj pierwszy. Słód jasny temp. suszenia 80–85°C, do produkcji piw jasnych; np. słód typu pilzneńskiego.
Rodzaj drugi. Słód ciemny temp. suszenia do 105°C, do produkcji piw ciemnych.
Rodzaj trzeci. Sody specjalne (słody palone): karmelowy i barwiący, temp. suszenia ponad 150°C, poprawiają barwę, smak i zapach piw ciemnych.
Rodzaj czwarty. Słód diastatyczny temp. suszenia do 70°C, duża zawartość czynnych enzymów, produkcja ekstraktu słodowego.
Rodzaje słodu jęczmiennego
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Produkcja piwa

RTW3XTJU2s4RB1
Uproszczony schemat procesu technologicznego w produkcji piwa
Źródło: Anna Jasnos, zpe.gov.pl, licencja: CC BY 3.0.

Piwo to napój alkoholowy, którego podstawowymi składnikami są: słód, chmiel i woda, a także drożdże. W dużym uproszczeniu proces produkcji tego napoju obejmuje wytworzenie brzeczki piwnej ze słodu, poddanie brzeczki fermentacji z udziałem drożdży, leżakowanie młodego piwa, filtracji produktu, jego rozlewu i pasteryzacji.

Brzeczka powstaje w warzelni browaru. Na ten proces składa się:

  • śrutowanie słodu: Rozdrabnia się go w śrutowniku, co umożliwia lepsze wymycie składników słodu przez wodę i uzyskanie wysokiej wydajności ekstraktu.

  • zacieranie: Śruta słodowa mieszana jest z odpowiednią ilością wody (w stosunku około 1:4) w kadzi zaciernej. Tak otrzymany zacier ogrzewany jest stopniowo w kotle zaciernym i wówczas uaktywniają się enzymy pochodzące ze słodu (powodują m.in. rozkład skrobi i białek). Cukry fermentujące powstałe podczas zacierania są pożywką dla drożdży, które będą wykorzystane podczas fermentacji brzeczki.

  • filtrowanie zacieru: W kadzi filtracyjnej lub w filtrze zacierowym odbywa się filtracja zacieru. Ma to na celu oddzielenia płynnej brzeczki od nierozpuszczonych substancji. Na tym etapie powstają wysłodziny (młót), które są produktem ubocznym i można je wykorzystać do produkcji pasz dla krów.

Następne etapy procesu to:

  • warzenie brzeczki (chmielenie): Proces ten odbywa się w kotle warzelnym, a jego celem jest przejście do brzeczki rozpuszczalnych składników chmielu, które nadają piwu zapach i barwę oraz poprawiają jego smak. Mają też działanie antyseptyczne. Chmiel dodawany do brzeczki może mieć postać szyszek chmielowych lub chmielu prasowanego, ale w nowoczesnych technologiach wykorzystuje się ekstrakty i koncentraty chmielowe. Podczas warzenia następuje zniszczenie enzymów i wyjałowienie brzeczki przed zaszczepieniem drożdżami. Powstaje też osad, który jest usuwany. Jeśli do produkcji piwa użyto szyszek lub chmielu prasowanego, powstały roztwór należy poddać odchmielaniu.

  • odchmielanie (ewentualnie): Zabieg ten wykonuje się, aby usunąć nierozpuszczalne w brzeczce części chmielu. Powstają wówczas chmieliny – produkt uboczny.

  • chłodzenie brzeczki: Ten etap to przygotowanie półproduktu do fermentacji. Następuje też usunięcie osadów (głównie związków garbnikowo‑białkowych) w kadziach osadowych i dalsze chłodzenie brzeczki w płytowych wymiennikach ciepła.

Kolejne etapy produkcji piwa są następujące:

  • fermentacja: Po zaszczepieniu brzeczki drożdżami rozpoczyna się proces fermentacji w kadziach fermentacyjnych lub w tankofermentorach (wielkich zbiornikach). Do fermentacji używa się drożdży dolnej fermentacji, które po zakończeniu procesu opadają na dno zbiornika, z gatunku Saccharomyces uvarum. Drożdże mogą być dodawane w postaci tzw. gęstwy drożdżowej, czyli osadów drożdżowych z poprzedniego cyklu fermentacji, lub w postaci wstępnie namnożonej czystej kultury drożdży wyhodowanej w laboratorium. Można również użyć łącznie i gęstwy i drożdży czystej kultury. Fermentacja piw dolnej fermentacji najlepiej przebiega w niskich temperaturach około 5°C. Czas fermentacji zależy od rodzaju produkowanego piwa i zawartości ekstraktu w brzeczce.
    Na początku procesu tworzy się dwutlenek węgla (COIndeks dolny 2) i piana, której ilość stopniowo się zwiększa. Brzeczka zmienia się w młode piwo. Podczas tego etapu produkcji ekstrakt brzeczki jest odfermentowywany, zmniejsza się jego stężenie, a zwiększa zawartość alkoholu. Piwo znad osadów drożdżowych ściąga się do leżakowni. leżakowanie piwa: Proces odbywa się tankach przeważnie w temperaturze 0–2°C. Czas leżakowania piwa zależy od jego rodzaju (piwa lekkie około 1 miesiąca, piwa mocne powyżej 3 miesięcy, piwa typu porter nawet pół roku). Na tym etapie piwo nasyca się dwutlenkiem węgla i się klaruje, tzn. usuwane są przez COIndeks dolny 2 składniki lotne, następuje wzbogacenie smaku i zapachu piwa oraz niewielki wzrost stężenia alkoholu.

  • filtracja piwa: Usuwane są zawiesiny, które nie opadły podczas leżakowania, i komórki drożdży zawieszonych w piwie. Poprawia to klarowność piwa, zapobiega jego zmętnieniu i przedłuża trwałość. Proces ten można powtarzać kilka razy.

  • rozlew piwa: Podczas rozlewania piwa do butelek, puszek, beczek lub kegów należy zadbać o to, aby nie było dostępu tlenu, a proces odbywał się w warunkach aseptycznych i przy zachowaniu zasad higieny produkcji. Ciśnienie napełniarek powinno być zbliżone do ciśnienia atmosferycznego.

  • pasteryzacja piwa: Proces ten może odbywać się w dwojaki sposób:
    – pasteryzacja przepływowa (przed rozlewem piwa);
    – pasteryzacja w opakowaniach.

Piwo w magazynie przechowuje się w temperaturze około 5°C.

Rj3JQw0lej7Qn1
Interaktywna mapa myśli przedstawia rodzaje piw.
Piwa rozróżnia się w zależności od użytego słodu i barwy. Zalicza się do nich piwa jasne i ciemne.
Kolejnym wyznacznikiem jest zawartość ekstraktu w brzeczce. Zalicza się do nich piwa lekkie, pełne, mocne, bezalkoholowe.
Następnym wyznacznikiem jest rodzaj użytych drożdży. Zalicza się do nich piwa górnej i dolnej fermentacji. Ostatnim wyznacznikiem jest skala produkcji. Zalicza się do niej piwa przemysłowe i rzemieślnicze (kraftowe).
Rodzaje piw
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Dla zainteresowanych

Browary rzemieślnicze (kraftowe)

Określenie piwo kraftowe lub browar kraftowy pochodzi z języka angielskiego (craft – rzemiosło). W przeciwieństwie do browarów ogólnokrajowych, które produkują piwo na skalę masową i z założenia ma ono smakować jak największej liczbie konsumentów, browary rzemieślnicze to zakłady oferujące piwa oparte na unikatowych recepturach, często o zaskakujących smakach.

Browar rzemieślniczy to niewielki zakład, gdzie główną rolę odgrywa piwowar, którego doświadczenie i kreatywność ma znaczący wpływ na jakość i smak trunku. W małym browarze łatwiej utrzymać kontrolę nad finalnym produktem, a piwowar sam może nadzorować proces produkcji od początku do końca. Piwo rzemieślnicze warzone jest według autorskiej receptury, zazwyczaj w ilości do 5 tysięcy hektolitrów gotowego piwa rocznie. Ta niezbyt duża skala umożliwia zachowanie wysokiej jakości produktów, zróżnicowanie asortymentu, a tym samym zaspokojenie gustów wyspecjalizowanych grup odbiorców i eksperymenty smakowe. Taka działalność pozwala na dystrybucję produktów w wyspecjalizowanych sklepach i lokalach gastronomicznych, gdzie swoich amatorów znajdą nawet bardzo nietypowe piwa. 

Browary restauracyjne

To najmniejsze z browarów komercyjnych. Warzone w nich piwo sprzedawane jest tylko w lokalu, choć czasem zdarza się, że klienci mogą kupić piwo na wynos. W browarach restauracyjnych nie instaluje się urządzeń umożliwiających pakowanie produktu, a także nie organizuje się sieci dystrybucji.

Browary kontraktowe

Nie mają one własnych linii produkcyjnych, lecz wynajmują je np. od browarów rzemieślniczych. Piwowarzy nie inwestują w sprzęt, a skupiają się na wymyślaniu oryginalnych receptur.

Browary domowe

Tu piwo warzone jest wyłącznie na własny użytek, a nie na sprzedaż. Jednak inwencja domowego piwowara jest nieograniczona, co sprzyja zdobywaniu doświadczenia i przygotowywaniu wyjątkowych receptur, które można na dalszym etapie wykorzystać do rozpoczęcia działalności komercyjnej.

Produkcja win

Wino powstaje w procesie fermentacji nastawu otrzymanego z moszczu. Winem określa się napoje fermentowane z moszczu z winogron i są to wina gronowe. Produkty fermentacji z moszczu innych owoców nazywamy winami owocowymi.

R1dYlSSR6WFbF1
Interaktywna mapa myśli przedstawia rodzaje win. Gałąź pierwsza. W zależności od zawartości alkoholu i cukrów: stołowe, wytrawne (zawierają najmniej alkoholu i cukrów), półwytrawne.
Druga gałąź. W zależności od barwy rozróżnia się wina czerwone, różowe, białe.
Trzecia gałąź. W zależności od nasycenia dwutlenkiem węgla wyróżnia się wina musujące (typu szampan), gazowane (nasycane sztucznie).
Rodzaje win
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Krok I: produkty potrzebne do produkcji wina

Umyte, oczyszczone i posortowane owoce poddaje się tłoczeniu i w ten sposób otrzymuje się moszcz. Aby tłoczenie było łatwiejsze, można owoce rozdrobnić lub ugnieść. Dodaje się też preparat pektynolityczny, który neutralizuje pektyny, co ułatwia wydobycie m.in. soku, flawonoidów i barwników. W obróbce owoców jagodowych można zastosować wstępną fermentację w celu uzyskania lepszej barwy i zapachu, a powstały w ten sposób alkohol etylowy działa konserwująco. Ze 100 kg owoców otrzymuje się średnio 85 l moszczu. Można go konserwować dwutlenkiem siarki lub zagęszczać. Produktem ubocznym przy produkcji moszczu są wytłoki, które wykorzystane są jako pasze lub do otrzymywania pektyny.

Do sporządzenia nastawu potrzebne są:

  • moszcz,

  • cukier (do ok. 300 g/l nastawu),

  • woda (rozpuszczalnik dla cukru i pożywki oraz regulator temperatury; odpowiednia temp. to 15–18°C, w czasie fermentacji do 23–25°C, najbardziej odpowiednia dla drożdży winiarskich),

  • matka drożdżowa (w ilości 2–5%),

  • pożywka dla drożdży (zazwyczaj zawierająca fosforan amonu),

  • środek konserwujący (zazwyczaj dwutlenek siarki – 30–150 mg/l, zabezpiecza nastaw przed rozwojem niepożądanych drobnoustrojów, a głównie drożdży dzikich).

Do produkcji win owocowych, zwłaszcza słodkich i o dużej mocy, potrzebny jest cukier. Znając zawartość cukru w owocach i ich kwasowość, możemy wyliczyć ilość cukru potrzebną do przygotowania nastawu. Jeżeli to duża ilość, należy dodawać cukier porcjami – część przy sporządzaniu nastawu, resztę podczas jego fermentacji. Zbyt duża ilość cukru powoduje zahamowanie rozwoju drożdży (stężenie ponad 20%). Cukier podaje się w postaci syropu wodno‑cukrowego.

Krok II: etapy fermentacji nastawu

Proces fermentacji zachodzi w tankach, czyli zbiornikach fermentacyjnych.

Rb5RLrowtsQD61
Interaktywna oś przedstawia etapy fermentacji nastawu.
Punkt pierwszy. Zafermentowanie. Na tym etapie nastaw mętnieje. Spowodowane jest to wzrostem liczby komórek drożdży. Powstaje dwutlenek węgla, który sprawia, że pojawia się piana.
Punkt drugi. Fermentacja główna – burzliwa. Podczas tego etapu nastaw gwałtownie się pieni i wydzielają się duże ilości CO2.
Punkt trzeci. Fermentacja cicha – dofermentowanie. Jest to etap, podczas którego fermentacja słabnie, a piana stopniowo opada. Ilość pęcherzyków CO2 jest coraz mniejsza, natomiast na dnie zbiornika gromadzą się osady.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Fermentacja trwa od czterech do ośmiu tygodni. Wina wytrawne potrzebują krótszego okresu fermentacji, a wina słodkie dłuższego. Na czas fermentacji wpływa też gatunek drożdży, a proces można wydłużyć dodając w jego trakcie cukier.

R4wX44tSE7w0u1
Interaktywna mapa myśli przedstawia zagrożenia dla przebiegu fermentacji związane z zainfekowaniem przez drobnoustroje niepożądane.
Gałąź pierwsza. Zaoctowanie. Wytwarzanie kwasu octowego wskutek rozwoju bakterii octowych.
Gałąź druga. Odkwaszanie nastawu. Powoduje je rozwój szkodliwych drożdży dzikich.
Gałąź trzecia. Fermentacja mlekowa. Zachodzi pod wpływem działania bakterii kwasu mlekowego.
Zagrożenia dla przebiegu fermentacji związane z zainfekowaniem przez drobnoustroje niepożądane
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Krok III: obciąg młodego wina

Kolejnym krokiem w produkcji wina jest obciąg młodego wina. Należy go przeprowadzać ostrożnie, aby nie ściągać z winem osadów z dna zbiorników fermentacyjnych. Wino ściągamy, stosując zasysanie pompą lub lewarowanie (wykorzystanie różnicy poziomów cieczy).

W celu utrzymania odpowiedniej słodkości młode wino poddaje się pasteryzacji. Zostaje wówczas zatrzymana fermentacja, drożdże giną, a w winie pozostaje nieodfermentowany cukier.

Krok IV: leżakowanie

Podczas tego etapu produkcji tworzy się bukiet wina. Leżakowanie umożliwia też klarowania się wina. Należy wówczas utrzymywać odpowiednią temperaturę od 5–18°C (niższe temperatury dla win wytrawnych i półsłodkich, wyższe – dla win słodkich). W przypadku trudności w uzyskaniu klarownego płynu dodaje się środki klarujące lub stosuje filtrowanie.

W celu poprawy cech wina stosuje się kupażowanie, czyli miesza się ze sobą różne partie wina o wzajemnie uzupełniających się cechach.

Krok V: rozlew wina

Rozlew win może odbywać się:

  • na zimno w warunkach sterylnych,

  • na gorąco (w temperaturze podwyższonej do 45–55°C),

  • sposobem kombinowanym (rozlew gorąco‑zimny).

Dla zainteresowanych

Produkcja miodów pitnych

Miody pitne to napoje alkoholowe, które powstają z połączenia płynnego miodu pszczelego (patoki), wody (lub soku owocowego), przypraw i oczywiście drożdży. Te ostatnie są odpowiedzialne za proces fermentacji alkoholowej.

W zależności od proporcji ilości miodu do wody (lub soku owocowego) wyróżnia się kilka rodzajów miodów pitnych:

  • półtorak (1 l patoki na 0,5 l wody; razem 1,5 l),

  • dwójniak (1 l patoki na 1 l wody, razem 2 l),

  • trójniak (1 l patoki na 2 l wody; razem 3 l),

  • czwórniak (1 l patoki na 3 l wody; razem 4 l).

Proces wytwarzania miodów pitnych jest zbliżony do procesu technologicznego produkcji win owocowych. Różnice związane są z innym sposobem przygotowania surowca, którym jest miód.

Gorzelnictwo

W przemyśle gorzelniczym produkuje się spirytus surowy (surówkę), spirytus rektyfikowany, wódki i denaturat, wykorzystując do tego surowce zawierające cukier.

Produkcja surówki spirytusowej

R9hMhSlIIUuJo1
Schemat produkcji surówki spirytusowej (spirytusu surowego)

Oprac. na podst. M. Kubicki (red.), Ochrona środowiska w przemyśle spirytusowo‑drożdżowym, Warszawa 1998, s.17.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Spirytusy spożywcze produkuje się z ziemniaków lub zboża, ponieważ jest w nich obecna skrobia. Zostaje ona poddana hydrolizie i w ten sposób uzyskuje się cukry, które ulegają fermentacji za sprawą drożdży. W ten sposób powstaje alkohol etylowy będący podstawowym składnikiem spirytusu surowego i rektyfikowanego.

Oto kolejne kroki procesu produkcji surówki z ziemniaków:

  1. Ziemniaki są myte i poddane parowaniu w celu częściowej hydrolizy.

  2. Aby przeprowadzić pełną hydrolizę skrobi dodaje się do nich świeży słód, który otrzymuje się ze skiełkowanego jęczmienia. W ten sposób powstaje zacier. Zacieranie odbywa się w kadzi i trwa ok. 2 godzin.

  3. Po etapie zacierania do powstałego zacieru dodaje się matkę drożdżową. Następuje fermentacja i powstaje alkohol etylowy. W trakcie tego procesu powstają też m.in. inne alkohole. Fermentacja trwa ok. 70 godzin.

  4. Następnym krokiem jest destylacja przeprowadzana w temperaturze 30°C, w wyniku której powstaje surówka spirytusowa.

  5. Produktem ubocznym po odpędzeniu spirytusu z surówki jest wywar. Można go wykorzystać np. do produkcji drożdży paszowych.

Produkcja spirytusu

Prosta destylacja nie wystarcza, by otrzymać czysty alkohol etylowy. Z tego powodu surówkę poddaje się procesowi rektyfikacji. Polega ona na rozdzieleniu mieszaniny cieczy na poszczególne składowe w drodze wielokrotnego odparowywania i skraplania w kolumnie rektyfikacyjnej.

Surówka rozdzielona zostaje na alkohol etylowy, wodę i produkty uboczne fermentacji.

R155pm23SPXNV1
Interaktywna mapa myśli przedstawia chemiczne produkty rektyfikacji surówki spirytusowej. Gałąź pierwsza. Kwasy karboksylowe.
Gałąź druga. Estry.
Gałąź trzecia. Etanol.
Gałąź czwarta. Fuzle – alkohole wyższe (np. propylowy, izobutylowy i izoamylowy).
Gałąź piąta. Aldehydy.
Chemiczne produkty rektyfikacji surówki spirytusowej
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Etapy produkcji wódek czystych:

  1. uzdatnianie wody;

  2. rozcieńczanie spirytusu uzdatnioną wodą;

  3. oczyszczanie (sączenie przez węgiel drzewny i filtracja);

  4. wyrównywanie mocy wódki;

  5. rozlew.

Etapy produkcji wódek gatunkowych:

  1. przygotowanie surowców: spirytusu, wody, dodatków (np. destylatów owocowych, nalewek, soków itp.);

  2. zestawianie wódek – połączenie surowców zgodnie z recepturą;

  3. leżakowanie – dojrzewanie wódek;

  4. filtracja;

  5. rozlew.

Drożdżarstwo

Drożdże to jednokomórkowe mikroorganizmy należące do królestwa grzybów. Drożdże piekarskie są z gatunku Saccharomyces cerevisiae, z którego pochodzą też drożdże górnej fermentacji, drożdże winiarskie i gorzelnicze.

Drożdże piekarskie wykorzystuje się jako:

  • środek spulchniający (drożdże piekarskie prasowane lub suszone),

  • dodatek wzbogacający wartość odżywczą pieczywa i innych wyrobów (drożdże nieaktywne – martwe komórki drożdży),

  • składnik pasz (drożdże nieaktywne).

Podstawą produkcji drożdzy piekarskich jest głównie melasa ze względu na dużą zawartość cukru. Produkowane są drożdże prasowane, suche i płynne.

Etapy produkcji drożdzy piekarskich prasowanych są następujące:

  1. rozcieńczanie melasy gorącą wodą (w stosunku 1:2 lub 1:3) w celu otrzymania brzeczki melasowej,

  2. zakwaszanie brzeczki kwasem siarkowym,

  3. ogrzewanie – pod wpływem wysokiej temperatury następuje sterylizacja brzeczki melasowej,

  4. klarowanie – oddzielenia osadów i zawiesin wytrąconych po dodaniu kwasu i ogrzewaniu, np. w wirówkach,

  5. dodanie pożywki – do wzrostu komórek drożdży potrzebne są azot i fosfor, dlatego w procesie produkcji stosuje się roztwór siarczanu amonu oraz wyciąg z superfosfatu,

  6. zaszczepianie drożdżami czystej kultury wyhodowanymi w laboratorium,

  7. fermentacja (prowadzenie hodowli) – proces ten odbywa się w kadzi fermentacyjnej; trwa kilkanaście godzin w temperaturze ok. 25°C; w tym czasie do kadzi doprowadzane jest czyste mikrobiotycznie powietrze (napowietrzanie); zabieg ten powoduje szybkie rozmnażanie się drożdży: drożdże prowadzą wtedy oddychanie (wydziela się dwutlenek węgla) i intensywnie zwiększają swoją masę,

  8. odwirowanie w wirówkach z wykorzystaniem wody głębinowej; jako produkt uboczny powstaje odciek,

  9. prasowanie za pomocą pras filtracyjnych lub filtrów próżniowych, aż do uzyskania ok. 25% suchej masy; jako produkt uboczny powstaje odciek,

  10. formowanie,

  11. pakowanie.

R4RRYiaizrJtR1
Interaktywna mapa myśli przedstawia cechy dobrej jakości drożdży piekarskich.
Cecha pierwsza. Barwa kremowa, dopuszczalny szary odcień (powierzchnia powinna być bez nalotów).
Cecha druga. Smak i zapach swoisty (bez posmaku gorzkiego, pleśni, bez obcych zapachów.
Cecha trzecia. Konsystencja ścisła (bez kruszenia się i mazistości).
Cecha czwarta. Rysa szorstka (sprawdzana przez pociągnięcie paznokciem kciuka po powierzchni kostki drożdży; nie może być gładka ani mazista).
Cecha piąta. Przełom muszlowy (po przełamaniu na pół kostki drożdży [br]nie może być gładki).
Cecha szósta. Wysoka siła pędna (czas potrzebny do podniesienia ciasta przez drożdże na określoną wysokość).
Cechy dobrej jakości drożdży piekarskich
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Przemysł octowy

Znany powszechnie ocet to 5–10% roztwór kwasu octowego. Kwas ten powstaje w procesie fermentacji octowej etanolu, czyli w procesie fermentacji alkoholowej, w której udział biorą bakterie octowe Acetobacter. Nie jest to typowy proces fermentacji, ponieważ zachodzi w warunkach tlenowych.

Do produkcji kwasu octowego używa się alkoholu etylowego (spirytus, najlepiej ziemniaczany, ale także wino i sfermentowane soki), wody (do rozcieńczania spirytusu), pożywki dla bakterii (sole mineralne, ekstrakt słodowy).

Kwas octowy można produkować na trzy sposoby:

  • metodą powierzchniową – najstarsza i najwolniejsza metoda; odbywa się na drodze samorzutnego zafermentowania wina w płaskich otwartych kadziach; do produkcji na skalę przemysłową używa się beczek z otworami wentylacyjnymi, które mają zapewnić dobre napowietrzenie; beczki wypełniane są w 1/3 winem z dodatkiem octu winnego i zaszczepiane odpowiednimi kulturami bakterii; powstaje ocet winny o posmaku wina i stężeniu kwasu octowego do 8%;

  • metodą ociekową – w generatorze znajduje się porowaty materiał nośny o dużej powierzchni i chłonności (np. wióry bukowe); bakterie są unieruchomione na materiale; od góry na materiał nośny podaje się odpowiednio przygotowany zacier, który spływając, utleniany jest przez bakterie do kwasu octowego;

  • metodą wgłębną – obecnie stosowana, nowoczesna, wydajna i szybka metoda produkcji z wykorzystaniem fermentorów ze stali kwasoodpornej; umożliwia to stałą kontrolę procesu produkcyjnego, który odbywa się przy napowietrzaniu drobnymi pęcherzykami powietrza.

W przemyśle spożywczym kwas octowy wykorzystywany jest przy produkcji m.in. serów, nabiału, konserw, marynat, sosów, a także do oczyszczania instalacji.

Miejsce na notatki

R13ZgOzK6oE4R