Test z figur na płaszczyźnie
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości i umiejętności sprawdzane w zadaniach testu:
Uczeń:zna sumę miar kątów w trójkącie,
rozpoznaje proste równoległe,
rozpoznaje wielokąty,
rozpoznaje figury przystające,
wskazuje figurę, która nie jest trapezem,
wskazuje odcinek, który jest przyprostokątną w trójkącie prostokątnym,
rozpoznaje właściwości kwadratu,
wskazuje wielokąt, którego przekątne spełniają określone warunki,
rysuje równoległobok spełniający określone warunki,
oblicza długość drugiego boku prostokąta,
oblicza obwód prostokąta,
rysuje prostokąt w skali 1:1000,
podaje miary kątów trapezu.
Metoda pracy Praca pisemna.
Środki dydaktyczne Test.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno – porządkowe:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie, czy każdy uczeń siedzi osobno (przygotowano jedną wersję testu),
przypomnienie uczniom o konieczności wyciągnięcia przyborów do pisania oraz przyborów geometrycznych,
rozdanie arkuszy z instrukcją (załączniki) i przeczytanie ich głośno,
zapytanie uczniów o zrozumienie instrukcji.
Faza realizacyjna
Rozdanie testów (załączniki) i przeczytanie zadań znajdujących się na teście, w razie niejasności – wytłumaczenie polecenia.
Określenie czasu trwania testu (zapisanie na tablicy godziny rozpoczęcia i zakończenia testu).
Stworzenie miłej atmosfery i pilnowanie uczniów.
Przypomnienie o czasie, jaki pozostał do końca lekcji.
Faza podsumowująca
Zebranie testów i sprawdzenie liczby oddanych prac.
Wyjaśnienie ewentualnych niejasności zgłaszanych przez uczniów, podanie poprawnych odpowiedzi.
Bibliografia Brak
Załączniki
Instrukcja do sprawdzianu (dla ucznia)
Instrukcja do sprawdzianu
Sprawdź, czy wyciągnąłeś/aś wszystkie przybory: długopis, ołówek, linijka, ekierka, kątomierz, cyrkiel.
Przed Tobą leży sprawdzian wiadomości i umiejętności z zakresu figur na płaszczyźnie.
Składa się on z 10 zadań zamkniętych (zakreślasz tylko jedną odpowiedź spośród A, B, C, D) oraz z 4 zadań otwartych, które rozwiązujesz w wyznaczonym miejscu.
Jeśli stwierdzisz, że zakreśliłeś/aś złą odpowiedź (zadania 1–10) i zamierzasz ją zmienić to zakreśl ją kółkiem i dokonaj ponownego wyboru. Nie używaj korektora.
Pisz długopisem, a rysunki wykonuj ołówkiem. Postaraj się pisać i rysować starannie.
Zapisuj wszystkie obliczenia.
Punktacja:
za każde prawidłowo rozwiązane zadanie zamknięte możesz otrzymać 1 punkt,
za zadanie otwarte nr:
11 – 2 punkty,
12 – 2 punkty,
13 – 4 punkty,
14 – 2 punkty.
Czas trwania testu – 40 minut.
Test
Imię i nazwisko …………………………………
Klasa ………………FIGURY NA PŁASZCZYŹNIE
1. Suma miar kątów w trójkącie równobocznym jest równa:
A. 60°
B. 120°
C. 180°
D. 360°Prostymi równoległymi są proste:
Zaznacz, ile wielokątów narysowano poniżej:
Na którym z poniższych rysunków przedstawiono figury przystające?
Na którym rysunku nie przedstawiono trapezu?
W trójkącie prostokątnym ABC przyprostokątną jest odcinek:
Skreśl zdanie fałszywe:
W każdym kwadracie:
A. suma kątów jest równa 360°
B. przekątne są równej długości
C. są tylko dwie pary boków prostopadłych
D. są dwie pary boków równoległychNa poniższym rysunku przedstawiono kąty: αalfa, βbeta, γgamma i δdelta:
Kąty, które mają więcej niż 90°, to kąty:
A. βbeta i γgamma
B. αalfa i βbeta
C. βbeta i δdelta
D. αalfa i δdeltaCzworokąt, w którym przekątne mają jednakowe długości i nie przecinają się w połowie to:
A. trapez równoramienny
B. Równoległobok
C. Prostokąt
D. KwadratJaką miarę ma kąt βbeta w rombie przedstawionym na rysunku:
Równoległobok ma boki długości i , a kąt zawarty między tymi bokami ma miarę 60°.
Narysuj ten równoległobok.Obwód prostokąta wynosi , a jeden z jego boków ma długość . Oblicz długość drugiego boku tego prostokąta.
Ogródek działkowy pana Piotra ma kształt prostokąta o wymiarach
oblicz, ile siatki będzie potrzebował pan Piotr na ogrodzenie swojego ogródka,
narysuj ogródek pana Piotra w skali 1:1000.
Podaj miary kątów αalfa, βbeta, γgamma.
αalfa =
γgamma =
βbeta =
Punktacja
Czas trwania lekcji 45 minut