Travel
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna słownictwo związane z podróżami i transportem.
Umiejętności
Uczeń:potrafi wypowiedzieć się w sytuacjach związanych z podróżowaniem (rezerwacja biletu, pokoju w hotelu etc.);
potrafi opowiedzieć o swoich podróżach, wakacjach.
Metoda pracy
Rozmowa dydaktyczna, prezentacja, rozwiązywanie ćwiczeń, wypowiedź ustna i pisemna.Forma pracy
Praca z całą klasą, praca indywidualna z wykorzystaniem kart pracy ucznia, praca w grupach, praca w parach – dialog.Środki dydaktyczne
Karta pracy ucznia z ćwiczeniami, karta z słówkami do pocięcia.Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
sprawdzenie obecności.
Podanie i zapisanie tematu lekcji.
Rozgrzewka – uczniowie opowiadają o swoich ostatnich wakacjach.
Faza realizacyjna
Nauczyciel przedstawia różne słownictwo związane z podróżowaniem:
travel, journey, trip, voyage, cruise, excursion, guided tour.Uczniowie rozwiązują ćwiczenia (i) i (ii) na karcie pracy ucznia.
Klucz:excursion
cruise
voyage
business trip
guided tour
The car journey was exhausting – it took us 16 hours to get to our destination.
We went on a weekend trip to Paris.
Air travel is the most comfortable way of getting around.
A: How was your trip to London?
B: Oh, it was great, but definitely too short.A: How was your journey to London?
B: Well, it was OK, but the train was really crowded.Trains are one of the cheapest means of travel.
My new job involves a fair amount of travel.
Have a safe journey home!
Nauczyciel przedstawia kolejne słownictwo związane z podróżowaniem. Uczniowie rozwiązują ćwiczenie nr (iii).
Klucz:Nauczyciel omawia z uczniami typy zakwaterowania, zapisując na tablicy hasło ACCOMMODATION. Uczniowie zapisują poszczególne rodzaje zakwaterowania i odpowiadają na pytanie:
What type of accommodation do you prefer when you go on holiday? Why? hotel (single room, double room, suite), motel, bed and breakfast, youth hostel, self‑catering, apartment, campsite, caravan, tent, package holidayUczniowie dobierają się w pary. Jedna z osób jest agentem w biurze podróży, druga chce zarezerwować wakacje. Odgrywają scenkę – rozmowę telefoniczną.
Nauczyciel dzieli klasę na 4‑osobowe grupy. Każdej grupie rozdaje zestaw wyciętych kart, które uczniowie kładą na środku. Każdy uczeń losuje kartę i przedstawia grupie definicję słowa na karcie, pozostali uczniowie zgadują, o jakie słowo chodzi.
Karty:
Faza podsumowująca
Omówienie zadania domowego.
Bibliografia
Longman Dictionary of Contemporary English, Pearson Education Ltd., 2003
Załączniki
Karta pracy ucznia
Read the descriptions and match them to the words.
voyage business trip cruise excursion guided tourWe left on Monday at 9 o’clock. The coach was waiting for us at the station and took us to Stratford. We visited Shakespeare’s house and the castle. Then we had some free time to do some more sightseeing and have something to eat. We went back at 6 p.m.
We boarded the ferry in the morning. We spent almost the whole time on deck because of the lovely breeze. We watched the beautiful views along the banks of the river. We had a great time.
We travelled for three days by ship to get to South America.
I arrived at the airport at 6 o’clock. Then I took a taxi to the hotel. I left my luggage and went straight to the meeting. I flew home the following morning.
We were shown around the most interesting sites of Prague. The woman told interesting stories about the royal castle and all of the bridges.
Complete the sentences with the correct words from the box.
The car ___________________ was exhausting – it took us 16 hours to get to our destination.
We went on a weekend _____________________ to Paris.
Air _____________________is the most comfortable way of getting around.
A: How was your ________________to London?
B: Oh, it was great, but definitely too short.A: How was your _________________ to London?
B: Well, it was OK, but the train was really crowded.Trains are one of the cheapest means of ________________.
My new job involves a fair amount of ________________.
Have a safe _______________ home!
Put the words into appropriate columns in the chart.
get on/off get in/out of delayed go on the sleeper cancelled get a lift sit in the passenger seat hitchhike reserve a first class seat a buffet car a return ticket take off check in boarding card change at Swindon aisle departure platform aisle embark ferry crossing gangway
Zadanie domowe
Describe the best holidays you have ever had or the holidays you dream of.
Czas trwania lekcji
45 minutUwagi
Należy przygotować pocięte karty ze słownictwem, po jednym zestawie dla 4‑osobowej grupy.