Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ LEKCJI

III ETAP EDUKACYJNY

Temat: Trzecia zasada dynamiki.

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 1, 10: [Uczeń] opisuje wzajemne oddziaływanie ciał, posługując się trzecią zasadą dynamiki Newtona;

  • Informatyka, 6, 1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów;

CELE ZOPERACJONALIZOWANE:

Uczeń:

  • zna trzecią zasadę dynamiki.

  • rozumie, że siły występują parami.

  • rozumie, że działanie jest równe przeciwdziałaniu.

NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:

Uczeń:

  • wie, że siły wzajemnego oddziaływania mają te same wartości, ten sam kierunek, przeciwny zwrot i różne punkty przyłożenia.

  • wie, że trzecia zasada dynamiki nosi nazwę „zasada akcji i reakcji”.

  • potrafi graficznie zilustrować trzecią zasadę dynamiki.

  • potrafi zapisać trzecią zasadę wektorowo.

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy

lekcji

Przedmiot

nauczania

Kompetencje

kluczowe

Przebieg

zajęć

Środki

dydaktyczne

Metody

nauczania

Formy

pracy

Etap

wstępny

Fizyka

Nauczyciel zadaje powtórzenie I i II zasady dynamiki Newtona.

aktywizująca

notatki

indywidualna

Etap realizacji

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przepytanie uczniów z zadanego materiału.

Uczniowie oglądają film.

Nauczyciel z uczniami rozważa obejrzane przykłady, starając się, żeby uczniowie dochodzili do wniosku jakie siły działały w pokazanych obrazach i rozumieli, że siły występują parami, oraz to, że każda z nich jest przyłożona do innego ciała.

załącznik 1

podająca

burza mózgów

zbiorowa, jednolita

Uczniowie przytaczają przykłady wzajemnych oddziaływań zaobserwowane w życiu codziennym.

aktywizująca

burza mózgów

Uczeń na tablicy graficznie ilustruje trzecią zasadę dynamiki, pozostali przerysowują do zeszytów.

zbiorowa,

jednolita

Fizyka

Uczniowie wykonują ćwiczenie z siłomierzami potwierdzającą empirycznie przykłady z filmu.

załącznik 2

Podsumowanie lekcji, uczniowie zapisują wnioski, oraz treść trzeciej zasady dynamiki.

aktywizująca

R4Jv69kXWH0Zq

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 87.00 KB w języku polskim
R1YX1EU46oiJJ

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 83.74 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3