Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Tworzenie i formatowanie tabel

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • opisać sposób wstawiania tabel w edytorze Word;

  • wymienić cechy charakterystyczne tabeli;

  • wymienić sposoby zaznaczania komórek tabeli;

  • opisać sposoby zmiany szerokości i wysokości wierszy i kolumn;

  • opisać sposoby formatowania komórek.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • wstawić tabelę do dokumentu i ustalić jej budowę;

  • zaznaczyć fragmenty tabeli;

  • formatować tabelę oraz tekst wpisany do tabeli;

  • numerować wiersze tabeli;

  • wstawiać do tabeli nowe wiersze i kolumny, usuwać wiersze i kolumny;

  • modyfikować wygląd tabeli.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

  1. pogadanka na temat tego, co to jest tabela i gdzie uczniowie się z nią zetknęli

  2. podanie tematu lekcji i zainteresowanie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

  1. otworzenie nowego dokumentu w edytorze Word

  2. zaplanowanie tabeli (lista uczniów jadących na wycieczkę szkolną)

  3. wstawienie tabeli z wykorzystaniem menu Tabela/Wstaw

  4. analiza tabeli otrzymanej w dokumencie – czy ta tabela nadaje się już do wprowadzania danych

  1. przedstawienie przez uczniów propozycji szerokości kolumn

  1. zmiana szerokości kolumn przez przeciąganie myszką krawędzi

  1. zmiana wysokości pierwszego wiersza przez wykorzystanie polecenia Właściwości tabeli z menu Tabela

  2. analiza poznanych sposobów modyfikacji szerokości i wysokości elementów tabeli za pomocą myszki i za pomocą menu Tabela

  1. wprowadzenie nagłówków tabeli oraz kilku nazwisk uczniów

  2. omówienie sposobów zaznaczania komórek

  3. zmiana formatu komórek tabeli (pogrubienie wiersza nagłówkowego, zmiana wypełnienia komórek wiersza nagłówkowego)

  4. wstawienie numeracji w pierwszej kolumnie tabeli

– wstawianie wierszy i kolumn (5 min)

  1. omówienie sposobów wstawiania wierszy i kolumn (poprzez menu Tabela oraz za pomocą klawisza Enter)

  1. wstawienie dodatkowych wierszy na końcu tabeli, tak by tabela miała 30 wierszy i uzupełnienie numeracji w pierwszej kolumnie

  1. omówienie sposobu usuwania wierszy

  2. usunięcie przez uczniów wierszy z tabeli, tak by zostało 19 wierszy

– formatowanie tabeli (5 min)

  1. przypomnienie sposobów zaznaczania tabeli

  1. zapoznanie uczniów ze sposobem scalania komórek

  1. sformatowanie tabeli według wskazówek nauczyciela

Faza podsumowująca

  1. przypomnienie zastosowania tabel

  2. przypomnienie sposobów zaznaczania komórek i formatowania tabeli

  3. omówienie innej możliwości tworzenia tabel przez ich rysowanie

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

Rc1VaOZktt2AF

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 74.76 KB w języku polskim
R1WS1LQWEd861

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 69.00 KB w języku polskim