Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Tworzenie modeli i przeprowadzanie symulacji w programie Obwody elektryczne

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • usystematyzować podstawowe wiadomości z fizyki na temat badanego zjawiska;

  • opisać podstawowe zasady pracy z programem służącym do tworzenia modeli obwodów elektrycznych i przeprowadzania symulacji przepływu prądu w obwodzie;

  • ustalić parametry zjawiska;

  • badać zależności między wielkościami charakteryzującymi dane zjawisko;

  • obliczać wielkości występujące w modelowanym obwodzie;

  • śledzić i interpretować przebieg symulacji;

  • weryfikować hipotezy dotyczące badanego zjawiska poprzez jego symulację.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • obsługiwać program służący do tworzenia modeli obwodów elektrycznych i przeprowadzania symulacji przepływu prądu w obwodzie;

  • budować modele obwodów elektrycznych według podanych schematów;

  • przeprowadzać symulację przepływu prądu.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • symulacja dołączona do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

  • przypomnienie pojęcia modelu komputerowego i symulacji komputerowej

  • podanie przez uczniów przykładów zastosowania symulacji komputerowej w różnych dziedzinach

  • podanie przykładów korzyści wynikających z zastosowania symulacji komputerowej

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

  • uruchomienie programu

  • zapoznanie się z intertrfejsem aplikacji oraz sposobem budowania obwodów

  • pogadanka na temat obwodów elektrycznych (co uczniowie pamiętają na temat prawa Ohma oraz obliczania rezystancji, natężenia prądu i napięcia)

  • wybranie polecenia Wprowadzenie

  • zapoznanie uczniów z ćwiczeniem, które mają wykonać

  • przypomnienie pojęcia prądu elektrycznego, napięcia, natężenia i oporu

  • przypomnienie jednostek, w jakich podaje się wielkości fizyczne wykorzystane w symulacji

  • zapisanie na tablicy wzorów na rezystancję, napięcie i natężenie prądu wynikających z prawa Ohma

  • określenie sposobu wstawiania amperomierza i woltomierza do obwodu

  • uruchomienie prezentacji Elementy obwodów i zapoznanie uczniów z elementami dostępnymi w symulacji

  • wybranie ćwiczenia Obwód 1 z menu wyboru

  • zapoznanie uczniów z planszą, na której buduje się obwody

  • omówienie sposobu budowania obwodów

  • zbudowanie przez uczniów obwodu z ćwiczenia Obwód 1

  • uaktywnienie symulacji i obserwacja wyników obliczeń

  • uruchomienie symulacji przepływu prądu poprzez kliknięcie przycisku Start

  • ustalenie wartości rezystancji i napięcia źródła

  • odczytanie wyników pomiarów (symulacji)

  • zmiana parametrów rezystancji i napięcia obwodu oraz obserwacja wyników symulacji

  • wykonanie symulacji dla szeregowego i równoległego połączenia oporników – obliczanie rezystancji zastępczej

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(10 min)

  • omówienie roli symulacji komputerowych w badaniach naukowych

  • przypomnienie badanych obwodów oraz wyciągnięcie wniosków z obserwowanychzjawisk

  • podanie przykładów innych symulacji, jakie można wykonać za pomocą komputera

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R1LP1PSWJtwX5

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 76.45 KB w języku polskim
R13Cm4qDrB2po

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 67.50 KB w języku polskim