Tworzenie tabel w edytorze Word
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Tworzenie tabel w edytorze Word.
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić potrzebę projektowania tabel przed wstawieniem;
definiuje pojęcia komórka, kolumna, wiersz;
omawiać sposoby wstawiania tabeli do tekstu;
objaśniać sposoby przemieszczania kursora tekstowego między komórkami tabeli;
omawiać metody zaznaczania fragmentów tabeli;
podawać sposoby zmiany szerokości kolumn i wysokości wierszy;
omawiać sposób wstawiania do tabeli wierszy i kolumn oraz ich usuwania;
omawiać sposoby formatowania tabeli i danych w niej zapisanych.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
ustalić budowę tabeli;
wstawi tabelę do dokumentu;
zaznaczyć fragmenty tabeli;
ustalić rozmiar komórek;
wstawić do tabeli nowy wierszy i kolumnę, usunąć wiersz i kolumnę;
sformatować tabelę poprzez obramowanie i cieniowanie.
Metody nauczania
pogadanka;
rozmowa kierowana;
programowana z użyciem komputera;
ćwiczenia przedmiotowe.
Środki dydaktyczne
komputery;
lekcja multimedialna;
podręcznik;
karty pracy.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (3 min) |
| |
– wprowadzenie do tematu – krótka informacja (7 min) |
| rebus zał. 8.1 [P_L32_rebus_scenariusz_lekcji.doc](http://../../context/60118e638c689/storage/resource/R1ALOEjcLcQjr/P_L32_rebus_scenariusz_lekcji.doc) | |
Faza realizacyjna | – lekcja multmedialna (20 min) |
| Lekcja multimedialna |
– ćwiczenia praktyczne związane z tworzeniem tabeli (10 min) |
| Karta pracy | |
Faza podsumowująca | – usystematyzowanie treści lekcji (5 min) |
|
Bibliografia
[1] W. Jochemczyk, I. Krajewska‑Kranas, W. Kranas, A. Samulska, M. Wyczółkowski, Lekcje z komputerem. Podręcznik dla ucznia szkoły podstawowej, kl. IV–VI4‑6, WSiP, Warszawa 2004.
[2] G. Koba, Technologia informacyjna dla szkół ponadgimnazjalnych, MiGra, Katowice 2002.
[3] M. Gulgowski, M. Jakutowicz, J. Lipski, M. Mordaka, Komputerowe opowieści CD‑ROM, poradnik metodyczny dla szkoły podstawowej, kl.IV‑VI Czarny Kruk, Bydgoszcz 2006.
[4] M. Gulgowski, J. Lipski, Komputerowe opowieści. Podręcznik do edukacji informatycznej dla starszych klas szkoły podstawowej, kl. IV–VI, Czarny Kruk
Załaczniki
Rebus
Tworzenie tabel w edytorze Word.
Zadanie domowe:
Zaprojektuje w zeszycie funkcjonalną tabelę pt. „Mój rozkład dnia”.
Czas trwania lekcji:
1 x 45 minut