Typy złącz w pozabudynkowach sieciach szerokopasmowych, ich zadania i parametry, jakie muszą spełniać, połączenia stałe i rozłączne
GALERIA ZDJĘĆ
Galeria zdjęć Typy złącz w pozabudynkowach sieciach szerokopasmowych, ich zadania i parametry, jakie muszą spełniać, połączenia stałe i rozłączne
1. Spawarka światłowodowa
Ilustracja przedstawia masywny przyrząd kształtem zbliżony do prostopadłościanu. Na górnej ścianie znajduje się owalna pokrywa. Na niej znajduje się napis: de fał pe myślnik 7 6 5. Na korpusie po obydwóch stronach pokrywy widoczne są po cztery przyciski, za pomocą których steruje się spawarką. Do frontowej ściany urządzenia przytwierdzony jest ekran dotykowy. Na obudowie panelu widoczny jest napis: Fusion Splicer.
Poniżej widoczny jest tekst: Spawarka światłowodowa służy do wykonywania trwałych połączeń włókien światłowodowych metodą spawania łukowego. Odpowiednio przygotowane włókna światłowodowe – precyzyjnie przycięte oraz oczyszczone z zabrudzeń – są centrowane do rdzenia (ang. Core Alignment System) w technologii PAS. Następnie spawarka światłowodowa wytwarza łuk elektryczny, który roztapia dwa końce przygotowanych włókien światłowodowych i przeprowadza ich łączenie. W ostatnim etapie spawania dochodzi do docisku elastycznych zakończeń i stworzenia złącza, a także przetestowania jakości powstałego spawu. Urządzenie stosowane jest do następujących typów włókna światłowodowego: wielomodowe MM – G.651, jednomodowe SM – G.652 & G.657, jednomodowe DS / NZDS – G.655. Średni czas spawania to 5 s, a czas rozgrzewania około 15 s. Urządzenie pracuje w pełni w trybie automatycznym, możliwa jest również praca w trybie ręcznym. Tłumienie spawu mieści się w zakresie od 0,02 do 0,05 dB w zależności od rodzaju spawanych włókien.
2. Nożyce do kewlaru
Ilustracja przedstawia nożyce o krótkim grubym ostrzu oraz masywnej czerwonej rękojeści.
Poniżej widoczny jest tekst: Nożyce do kewlaru to narzędzie przeznaczone do cięcia wszystkich rodzajów oplotów wewnątrz kabli światłowodowych oraz włókien aramidowych. Nożyce mają specjalne ząbkowane ostrze zapewniające dużą żywotność, doskonałą ostrość oraz precyzyjne cięcie.
3. Ściągacz izolacji
Ilustracja przedstawia przedmiot o korpusie zbliżonym do prostopadłościanu. Do jednego z boków przytwierdzony jest, równolegle, element o kształcie pierścienia. Na frontowej ścianie znajduje się pomarańczowy iks oznaczony przy końcu ramion: 6, 8, 6, D.
Poniżej widoczny jest tekst: Ściągacz izolacji to narzędzie używane w branży telekomunikacyjnej do bezpiecznego i szybkiego usuwania zewnętrznej części kabla. Precyzyjne działanie gwarantuje pełną ochronę żyły w trakcie ściągania izolacji. Narzędzie wyposażone jest w dwa nastawne nożyki, co umożliwia pracę z kablami różnej grubości. Możliwa jest również regulacja szerokości pozostawionego ekranu: 4, 6, 8, 10 mm.
4. Obcinarka włókien światłowodowych
Ilustracja przedstawia złożony z dwóch podstawek, umiejscowionych równolegle na różnych wysokościach, połączonych węższym pionowym elementem zlokalizowanym pośrodku przy jednej z krawędzi obydwóch podstawek. Po jednej stronie między podstawkami widoczny jest element, w którym znajduje się kołowrotek z liczbami na tarczy. Na obudowie elementu widoczna jest strzałka do góry oraz napis PUSH. Do górnej podstawki przytwierdzony jest równolegle kwadratowy element z masywną rączką przy jednej z krawędzi.
Poniżej widoczny jest tekst: Obcinarka włókien światłowodowych (gilotyna) jest narzędziem wykorzystywanym w sieciach światłowodowych do obcinania końcówek włókien optycznych (zarówno jednomodowych, jak i wielomodowych) w celu odpowiedniego ich przygotowania do procesu spawania lub montażu mechanicznych spawów i złączy. Obcinarka pozwala na przycięcie włókna pod kątem 90° z dokładnością do ~0,5°. Urządzenie wyposażone jest w obrotowy, wymienny nóż posiadający 16 pozycji cięcia. Zapewnia wykonanie ~48 000 precyzyjnych cięć włókna jednym nożem.
5. Czyścik włókien światłowodowych
Ilustracja przedstawia dwa takie same przyrządy. Jeden ułożony jest pionowo, drugi poziomo. Przyrząd składa się z podłużnego pionowo zorientowanego korpusu o kształcie prostopadłościanu, którego jedna z mniejszych ścian zakończona jest stożkiem. Ze stożka wystaje podłużny element przypominający pręt. Element zakończony jest krótką nakładką, do której prowadzi z korpusu przewód. Poniżej widoczny jest tekst: Czyścik włókien światłowodowych jest stosowany do usuwania zanieczyszczeń z końcówek kabli światłowodowych (czystość czoła włókna światłowodowego), co przyczynia się do utrzymania wysokiej jakości połączeń.
6. Złącze kabla koncentrycznego typu F
Ilustracja przedstawia element o kształcie walca bez podstaw. Element jest pusty w środku, widoczne są wewnętrzne żłobienia. Powierzchnia elementu pokryta jest pierścieniami, przez co jest nierówna. Na korpusie znajduje się napis: er gie myślnik 6 u. Poniżej widoczny jest tekst: Złącze kabla koncentrycznego typu F to standardowe złącze wykorzystywane w systemach telewizyjnych i szerokopasmowych. Wtyk typu F jest wykonany z niklowanej miedzi. Złącze jest zaciskane (kompresyjne) i całkowicie odporne na korozję, dlatego można je stosować do montażu zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Brak korozji znacznie wydłuża okres eksploatacji wykonanego połączenia bez konieczności czyszczenia i konserwacji. Wykorzystywane do łączenia kabli koncentrycznych o impedancji 75 omów w instalacjach telewizji naziemnej, telewizji kablowych, modemach kablowych oraz telewizji satelitarnej. Złącza występują w różnych rodzajach, np. z zastosowaniem wtyków zakręcanych na kabel, zaciskanych na kabel, kompresyjnych lub zakręconych na panel.
7. Ściągacz izolacji oraz klucz
Ilustracja przedstawia podłużny niebieski przedmiot. Jeden z końców ma kształt szczypiec. Do drugiego końca przymocowany jest mały element o kształcie walca. Na powierzchni urządzenia znajdują się otwory o różnych kształtach.
Poniżej widoczny jest tekst: Klucz umożliwia dokładne dokręcenie wszystkich złączy – szczególnie polecany w przypadku instalacji multiswitchowych oraz przygotowania przewodów typu RG‑59/RG 6 do montażu wtyków. Narzędzie wyposażone jest w dodatkowy stripper. Kluczem dokręcić można wszystkie popularne wtyki typu F, montowane na przewodach RG‑59/RG‑6/Triset‑113.
8. Osłonka do spawu przewodów światłowodowych
Ilustracja przedstawia podłużny przedmiot pusty w środku, przypominający przezroczystą rurkę. Poniżej widoczny jest tekst: Osłonka do spawu przewodów światłowodowych to element wykorzystywany podczas spawania włókien optycznych. Chroni spoinę przed wpływem czynników zewnętrznych (m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi, zabrudzeniami, kurzem i wilgocią). Osłonka jest termokurczliwa, zakłada się ją na przygotowane do spawania włókna i wygrzewa w spawarce po zespawaniu włókien. Osłonki pod wypływem ciepła zmniejszają swoją objętość, dzięki czemu idealnie przylegają do światłowodu, chroniąc włókna. Osłonki spawów światłowodowych są wykonane z elastycznego i jednocześnie wytrzymałego tworzywa. Przykładowa średnica otworu osłonki przed obkurczeniem to 2,9 milimetra plus minus jedna dziesiąta milimetra, a średnica zewnętrzna po obkurczeniu: jeden i osiem dziesiątych milimetra plus minus dwie dziesiąte milimetra dla włókien z zakresu od 250 do 900 mikrometrów.
9. Złącze koncentryczne typu BNC
Ilustracja przedstawia przedmiot rozłożony na trzy elementy. Największy element ma kształt walca bez podstaw. Ze środka elementu wystaje z jednej strony walec o karbowanej powierzchni. Powierzchnia korpusu także jest nierówna. Na korpusie znajduje się pierścień z podłużnymi ułożonymi równolegle do siebie gęstymi żłobieniami. Drugi element jest koloru złotego. Ma kształt wąskiego walca, do którego jednej ze ścian przytwierdzony został podłużny grot. Ostatni element jest walcem o mniejszej średnicy niż element pierwszy. Pasuje do jego środka. Ma wygląd walca bez podstaw. Jest pusty w środku.
Poniżej widoczny jest tekst: Złącze koncentryczne typu BNC to zakończenie okablowania koncentrycznego. Jest wykorzystywane w aparaturze pomiarowej, transmisji sygnałów wideo i audio oraz sieciach telekomunikacyjnych. Wtyczki BNC są używane przy instalacjach WLAN, w aparaturze pomiarowej, instalacjach telewizyjnych oraz w telewizji przemysłowej. Złącza koncentryczne BNC występują w dwóch wersjach: pięćdziesięcioomowej i siedemdziesięciopięcioomowej. Wersja pięćdziesięcioomowa jest powszechnie stosowana w systemach danych i telekomunikacji, natomiast wersja siedemdziesięciopięcioomowa w aplikacjach audio i video, w tym w telewizji i radiu. Montaż tego typu złącza wymaga użycia zaciskarki. Częstotliwość pracy złącza BNC mieści się w zakresie od 5 do 2400 MHz.
10.Wtyk BNC zaciskany na kablu koncentrycznym
Ilustracja przedstawia podłużny przyrząd o walcowatym zakończeniu.
Poniżej widoczny jest tekst: Wtyk BNC (wymiary średnica czternaście milimetrów na trzydzieści milimetrów) jest przystosowany do zaciskania na kablach R‑59, RG‑59 i Triset‑113. Umożliwia łączenie elementów systemu CCTV w całość, np. podpięcie kabla transmisyjnego do kamery. Na zdjęciu przedstawiony jest wtyk zaciśnięty na kablu koncentrycznym o impedancji siedemdziesięciu pięciu omów, maksymalna średnica kabla to siedem milimetrów.
11. Obcinarka
Ilustracja przedstawia przyrząd o dwóch wygiętych od siebie rączkach. Do rękojeści przytwierdzone są małe szczypce o ostrych krawędziach. Na nich znajduje się napis: Legrand trzysta dwadzieścia siedem sześćdziesiąt.
Poniżej widoczny jest tekst: Obcinarka (cęgi, obcinaczki) to narzędzie przeznaczone do obcinania dowolnego kabla koncentrycznego lub światłowodowego. Obcinarka nie miażdży kabla, lecz obcina równym, ostrym cięciem.
12. Palczatka termokurczliwa
Ilustracja przedstawia przyrząd o korpusie o kształcie walca. Do jednej z jego podstaw przytwierdzone są cztery elementy o kształcie walca po dwa w jednym rzędzie. Elementy są puste w środku. Poniżej widoczny jest tekst: Palczatka (nakładka) termokurczliwa jest specjalnym elementem ochronnym, który po podgrzaniu kurczy się, zapewniając szczelne zabezpieczenie połączeń i spawów kabli światłowodowych. Palczatka wykonana jest z tworzywa sztucznego, najczęściej poliolefiny. W jej wnętrzu umieszczony jest klej, dzięki któremu materiał ściśle przylega do przewodu. Nakładka służy do uszczelniania kabli w miejscach, w których zostały pozbawione izolacji zewnętrznej (pancerza), lub do uszczelnienia końcówki kabla, którego żyły zostały rozdzielone. Zapobiega to przedostawaniu się wilgoci do środka oraz zabrudzeniu kabla. Do prawidłowego zamontowania palczatki potrzebny jest palnik (opalarka), który podgrzeje warstwę termokurczliwą. Wyróżnia się palczatki termokurczliwe dwupalczaste, trójpalczaste, czteropalczaste oraz pięciopalczaste, w zależności od liczby rozgałęzień żył kabla.
13. Wizualny lokalizator uszkodzeń kabli światłowodowych
Ilustracja przedstawia przyrząd o kształcie podłużnego prostopadłościanu zorientowanego pionowo. Do górnej ściany przytwierdzona jest spora zakrętka. Na frontowej ścianie znajduje się napis: Visual Fault Locator. Poniżej znajdują się dwa przyciski zielony oraz czerwony. Na zielonym widoczny jest piktogram słońca. Nad nim znajduje się czerwona dioda z napisem: charge. Na zielonym widoczny jest znaczek power. Nad przyciskiem widoczna jest zielona dioda opisana jako laser. Na dole widoczny jest napis IPe 54.
Poniżej widoczny jest tekst: Lokalizator uszkodzeń to urządzenie diagnostyczne, pozwalające w łatwy sposób zlokalizować i identyfikować miejsca uszkodzeń lub straty sygnału w sieciach światłowodowych. Lokalizator emituje promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali 650 nanometrów w kolorze czerwonym. Służy do identyfikacji włókien, lokalizacji uszkodzeń, źle wykonanych spawów lub nadmiernych zgięć kabla. Moc wyjściowa urządzenia to 30 miliwatów, a zasięg działania 30 kilometrów.
14. Złącze światłowodowe typu SC
Ilustracja przedstawia przyrząd złożony z dwóch elementów. Pierwszy mniejszy ma kształt walca, w którego podstawie znajduje się okrągły spory otwór. Drugi ma korpus o kształcie prostopadłościanu. Z jednej z mniejszych podstaw wystaje podłużny element o kształcie zbliżonym do walca. Element na wysokości bliżej korpusu posiada cztery obwódki okalające go. Z drugiej ściany wystaje krótki biały element o kształcie walca.
Poniżej widoczny jest tekst:
Złącze światłowodowe typu SC to powszechnie stosowane złącze optyczne, które umożliwia szybkie łączenie dwóch końców kabli światłowodowych. Złącza typu SC posiadają samocentrującą ceramiczną ferrulę o średnicy 2,50 mm z mechanizmem sprężynującym. Występują w wersji pojedynczej (simplex) oraz podwójnej (duplex). Konstrukcja złącza umożliwia np. gęste upakowanie paneli czołowych w przełącznicach i modułach LGX (ang. Light Guide Crossconnect). Plastikowy klips pozwala na połączenie dwóch pojedynczych złączy w wersję duplex.
15. Adapter światłowodowy LC/UPC
Ilustracja przedstawia przyrząd o korpusie w kształcie prostopadłościanu z prostokątnymi otworami. Z dwóch jego ścian wystają symetrycznie na połowie ich wysokości małe elementy o kształcie prostopadłościanu przytwierdzone prostopadle do korpusu. Z najmniejszych ścian wystają symetrycznie po dwie rurki, których średnica przy końcu zwiększa się. Poniżej widoczny jest tekst: Adapter światłowodowy eLCe ukośnik UPe Ce to element umożliwiający zmianę typu złącza światłowodowego z LC na UPC lub na odwrót, co ułatwia dostosowanie różnych rodzajów złączy w sieciach telekomunikacyjnych.
16. Przełącznica światłowodowa
Ilustracja przedstawia przyrząd o nieregularnym kształcie. Do największej ścianki przyrządu przytwierdzone są trzy tożsame elementy złożone z czterech, przytwierdzonych po dwa w dwóch rzędach, prostopadłościanów. Elementy umieszczone są w szeregu, jeden obok drugiego. Do boków części wysuniętej najbardziej w przeciwną stronę przytwierdzone jest po elemencie o kształcie walca, na którego powierzchnię założony jest kanciarty pierścień. Do ściany łączącej ściany z walcowatymi elementami przytwierdzona jest zagięta blaszka. Taka sama blaszka znajduje się na ściankach przy najdłużej z podstaw korpusu. Poniżej widoczny jest tekst: Przełącznica światłowodowa to urządzenie umożliwiające sterowanie i przekierowywanie sygnałów optycznych w sieciach światłowodowych, co zapewnia efektywną komunikację między różnymi punktami sieci. Przełącznica umożliwia rozdzielenie kabla światłowodowego na określoną liczbę portów (np. 4, 8) zakończonych adapterami, zabezpieczając przy tym tackę/kasetę ze spawami światłowodowymi. Można w niej umieścić 6 adapterów SC Duplex (np. FC, SC, ST, LC). Przeznaczona jest do montażu na szynach DIN.
17. Mufa okablowania światłowodowego
Ilustracja przedstawia przyrząd o kształcie prostopadłościanu. Przyrząd posiada otwieraną pokrywę. W środku jest pusty. Znajdują się w nim równolegle dwie przegródki na umieszczenie kabli.
Poniżej widoczny jest tekst: Mufa okablowania światłowodowego to element służący do łączenia dwóch odcinków kabli światłowodowych w sposób trwały i odporny na wpływ czynników zewnętrznych. Przystosowana jest do montażu w traktach światłowodowych napowietrznych, kanalizacyjnych oraz wewnątrzbudynkowych. Można w niej umieścić 2 spawy (4 przy zastosowaniu tacki). Posiada jeden port wejściowy oraz 2 wyjściowe. Przystosowana jest do średnicy kabla 3–5 mm.
18. Punkt rozdzielczy okablowania światłowodowego
Ilustracja przedstawia skrzynkę z licznymi kolorowymi kablami w środku.
Poniżej widoczny jest tekst: Punkt rozdzielczy okablowania światłowodowego to miejsce, w którym następuje podział sygnałów światłowodowych na różne trasy lub urządzenia w sieci telekomunikacyjnej. W punktach rozdzielczych montuje się szafy dystrybucyjne (RACK), w których umieszcza się cały sprzęt sieciowy. Montaż odbywa się w specjalnych szafkach teletechnicznych chroniących kable przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. poprzez półki i wzmocnioną konstrukcję. Szafka chroni też przewody przed kurzem, wodą, promieniowaniem UV oraz eliminuje drgania.
19. Podpięte okablowanie światłowodowe
Ilustracja przedstawia podpięte za pomocą złączek splotki przewodów o różnych kolorach.
Poniżej widoczny jest tekst: Podpięte okablowanie światłowodowe służy do aktywnego i funkcjonalnego połączenia kabli światłowodowych z elementami sieciowymi, aby umożliwić przesyłanie danych i sygnałów optycznych w całej infrastrukturze telekomunikacyjnej. Elementy kabli światłowodowych podpięte są do portów wlotu mufo‑przełącznicy światłowodowej w wersji naściennej. W układzie tym mufo‑przełącznica stosowana jest do ochrony splotów kabli światłowodu i aplikacji rozgałęziających.
20. Złącze typu N
Ilustracja przedstawia przedmiot rozłożony na trzy elementy. Największy element ma kształt walca bez podstaw. Ze środka elementu wystaje z jednej strony walec o karbowanej powierzchni. Powierzchnia korpusu także jest nierówna. Na korpusie znajduje się pierścień z podłużnymi ułożonymi równolegle do siebie gęstymi żłobieniami. Drugi element jest koloru złotego. Ma kształt wąskiego walca, do którego jednej ze ścian przytwierdzony został podłużny grot. Ostatni element jest walcem o mniejszej średnicy niż element pierwszy. Pasuje do jego środka. Ma wygląd walca bez podstaw. Jest pusty w środku.
Poniżej widoczny jest tekst: Złącze typu N to rodzaj współosiowego połączenia używanego do łączenia kabli koncentrycznych i urządzeń sieci eRTefał, które wymagają przekazywania sygnałów o wysokiej częstotliwości sięgającej do 18 GHz.
21. Zaciskarka złącz kompresyjnych typu F
Ilustracja przedstawia narzędzie o wygiętym kształcie przypominającym literę U. Górna część urządzenia posiada obrotową głowicę.
Poniżej widoczny jest tekst: Narzędzie umożliwia zamocowanie złączy kompresyjnych typu F oraz złączy BNC i RCA na przewodach koncentrycznych. Zaciskarka składa się z obrotowej głowicy przystosowanej do kabli o różnych rozmiarach oraz obrotowej wkładki do różnych typów złączy. Regulacja narzędzia do wybranego złącza oraz przewodu możliwa jest przez zastosowanie odpowiedniej końcówki tłoczyska, odpowiednie ustawienie elementów zderzaka oraz ustawienie skoku (regulowana śruba).
22. Zaciskacz uniwersalny złączy BNC, F, IEC, RCA
Ilustracja przedstawia urządzenie przypominające szczypce, z tym że końcówka posiada element zaciskowy, a nie obcinający.
Poniżej widoczny jest tekst: Zaciskacz uniwersalny przeznaczony jest do złącz kątowych oraz prostych. Umożliwia profesjonalny montaż złączy typu BNC, F, RCA oraz IEC na przewodach koncentrycznych. Zaciskanie złączy o różnej długości możliwe jest dzięki ustawieniu odpowiednich dystansów śrubą regulacyjną. Zaciskanie różnych rodzajów złącz możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej końcówki.
23. Ściągacz izolacji koncentrycznych
Ilustracja przedstawia narzędzie o kształcie przypominającym prostokąt. W środku urządzenia znajduje się otwór. W dolnej części widać trzy małe okrągłe otwory.
Poniżej widoczny jest tekst: Ściągacz izolacji to ręczne narzędzie używane do usuwania izolacji lub zewnętrznej osłony z kabli koncentrycznych oraz innych kabli wielowarstwowych o średnicy do 10 mm. Narzędzie wyposażone jest w trzy sprężynowe ostrza tnące, które ustawia się w zależności od głębokości lub etapu zdejmowania izolacji z kabla. Dodatkowo głębokość i długość cięcia może być regulowana przez zastosowanie odpowiedniego ogranicznika w zakresie od 4–15 mm ze skokiem co 1 mm.
24. Klucz do dokręcania złączy typu F
Ilustracja przedstawia narzędzie o kształcie przypominającym literę L. Jedno ramię posiada kształt dostosowany do dłoni, a drugie końcówkę służącą do zakręcania.
Poniżej widoczny jest tekst: Narzędzie do zakręcania złącz typu F na kabel koncentryczny (mocowanie wtyków typu F).
25. Stripper do włókien światłowodowych
Ilustracja przedstawia narzędzie przypominające szczypce.
Poniżej widoczny jest tekst: Stripper do światłowodów posiada trzy otwory. Pierwszy pozwala na ściągnięcie powłoki lakierniczej z włókien o średnicy 250 mikrometrów do średnicy 125 mikrometrów w celu odsłonięcia płaszcza włókna. Drugi przeznaczony jest do ściągania powłoki lakierniczej z włókien o średnicy 900 mikrometrów do średnicy 250 mikrometrów w celu odsłonięcia płaszcza włókna. Trzeci służy do ściągania powłoki z kabli o średnicy 2–3 milimetrów do ścisłej tuby o średnicy 900 mikrometrów.
26. Wtyk kompresyjny BNC na kablu koncentrycznym
Ilustracja przedstawia wytyk o końcówce w kształcie walca.
Poniżej widoczny jest tekst: Złącze typu BNC odpowiednie do przewodów RG‑6 (maksymalna średnica kabla 8 mm). Po kompresji (mocowanie kompresyjne zaciskarką) złącze zaciska się na oponie kabla z siłą na tyle dużą, że zerwanie go z przewodu jest prawie niemożliwe, a jednocześnie na tyle małą, że nie uszkadza struktury kabla. Wymiary złącza to średnica czternaście i pół milimetra na trzydzieści siedem milimetrów.
27. Wtyk TNC R/P
Ilustracja przedstawia wtyk rozłożony na trzy części. Jedna część przypomina pękaty walec. Druga część ma postać rurki, a trzecia, najmniejsza ma zwężającą się końcówkę.
Poniżej widoczny jest tekst: Złącze męskie typu N jest stosowane w technice w. cz. do 11 gigaherców, przy impedancji 50 omów i pasuje na kabel RG‑58 (zaciskane na przewód koncentryczny). Stosowane m.in. w radiomodemach i antenach pracujących w paśmie 2,4 gigaherców.
28. Wtyk F zaciśnięty na kablu koncentrycznym
Ilustracja przedstawia zwinięty kabel. Na jego obu końcach widać wtyki.
Poniżej widoczny jest tekst: Zastosowanie przewodu oraz złączy kompresyjnych zapewnia dobre dopasowanie i zachowanie odpowiednich parametrów transmisyjnych. Złącza (w tym przypadku złącze F) zapewniają dobry styk i łatwą instalację w gnieździe.
29. Wtyk SMA
Ilustracja przedstawia wtyk, który przypomina walec, na którego końcu znajduje się element przypominający nakrętkę do śruby. W tym elemencie widać w środku wąską pojedynczą końcówkę.
Poniżej widoczny jest tekst: Podobnie jak złącza BNC, złącza SMA wykorzystuje się do łączenia przewodów koncentrycznych, które służą do przesyłu sygnałów o wysokich częstotliwościach do około 18 gigaherców. Impedancja złącza to 50 omów.
30. Wtyk podwójny N
Ilustracja przedstawia wtyk, który posiada dwie takie same walcowate części. W środku widać wąską pojedynczą końcówkę.
Poniżej widoczny jest tekst: Wtyk N podwójny - złącze męskie N to złącze współosiowe stosowane do łączenia urządzeń zbudowanych z kabli koncentrycznych przesyłających sygnały o wysokiej częstotliwości (do 18 gigaherców).
31. Wtyk SMA/RP
Ilustracja przedstawia wtyk rozłożony na trzy części. Jedna część ma kształt walca z końcówką przypominającą nakrętkę do śruby. Drugi element ma postać rurki, a trzeci rurki o zwężającej się końcówce.
Poniżej widoczny jest tekst: Złącze SMA R/P jest dopasowane do przewodu Tri‑Lan 240 oraz Belden H‑155. Złączka przeznaczona jest do pracy w instalacjach o częstotliwości do 6 gigaherców (pasmo pracy). Charakteryzuje się małą tłumiennością oraz dobrym dopasowaniem. Impedancja złącza to 50 omów. Jest przystosowane do pracy w zakresie napięć do 400 woltów.