Umiem radzić sobie, gdy wygram

i gdy przegram

Scenariusz lekcji, I etap edukacyjny, wychowanie fizyczne

–––––––––––––––––––––––––––––––––

Wymagania szczegółowe:

II. Uczeń kończący klasę III

II.3 Sporty całego życia i wypoczynek

II.3.d Uczeń wie, jak należy zachować się w sytuacjach zwycięstwa i radzi sobie z porażkami w miarę swoich możliwości

Adresat: Uczniowie klasy I Czas trwania: 45 minut

Cele szczegółowe w zakresie wiadomości

Uczeń:

  • wie, jak zachować się w sytuacji zwycięstwa i porażki

Cele szczegółowe w zakresie umiejętności

Uczeń:

  • wykonuje ćwiczenia z wybranymi przyborami

Cele szczegółowe w zakresie postaw

Uczeń:

  • przeżywa radość z uczestnictwa w lekcji

Metody nauczania: zabawowa naśladowcza, zadaniowa ścisła, ruchowej ekspresji twórczej, opowieści ruchowej

Formy i miejsce zajęć

Formy: frontalna, indywidualna, grupowa, stacyjna

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Przybory i przyrządy:

Projektor, ekran, laptop, magnetofon, płyta z muzyką relaksacyjną, skakanki (dla każdego ucznia), pachołki, piłeczki i rakietki do tenisa stołowego, łapki z rzepami + piłki, sprzęt unihokeja (kij, piłeczka, bramka), ringo, kufer „beczka cudów”, chustki, woreczki.

Zasoby multimedialne:

  1. prezentacja multimedialna: „Przybory do ćwiczeń*”*

  2. film: „Zwycięstwo i porażka – jak się zachowujemy?”

  3. zestaw zdjęć: „Zabawa z chustami”

Opis przebiegu zajęć

Tok

Opis przebiegu zajęć

Uwagi organizacyjno – metodyczne

Część wstępna 10 – 15 minut

  1. Czynności organizacyjno‑porządkowe

Zbiórka, podanie tematu zajęć, sprawdzenie gotowości do ćwiczeń, motywacja grupy do zajęć poprzez projekcję filmu. Krótkie omówienie filmu, rozmowa z dziećmi na temat, jak powinno się panować nad emocjami, jak zachować się
w sytuacjach zwycięstwa i porażki.

  1. Rozgrzewka

Zabawa ożywiająca – „Pogoda”

Nauczyciel opowiada historyjkę na temat zmieniającej się pogody. Kiedy pada słowo słońce – dzieci spacerują
z uniesioną głową do góry, plecy proste, buźki opalają się na słońcu. Kiedy pada słowo, drobny deszczyk
– dzieci truchtają po sali, większy deszcz – dzieci wykonują skip C, burza – szybki bieg ze zmianami kierunku, grzmoty – skoki obunóż.

Ćwiczenia indywidualne:

  • 20 pajacyków,

  • dowolne skoki na skakance,

  • skoki zajęcze,

  • ćw. równoważne – przejście po odwróconej ławeczce gimnastycznej z woreczkiem na głowie
    i bez woreczka.

Ustawienie w szeregu.

Prezentacja filmu, uczniowie siedzą.

Nauczyciel zwraca uwagę dzieciom na zachowanie odstępów podczas zabawy.

Ustawienie w rozsypce.

Uczniowie ustawieni
w rzędzie.

Część główna 20 – 30 minut

Nauczyciel wyświetla krótką prezentację przedstawiającą przybory do
ćwiczeń i omawia zadania jakie trzeba na nich wykonać oraz wyświetla zestaw zdjęć o zabawach z
chustami. Omawia zasady ćwiczeń na obwodzie stacyjnym.

Obwód stacyjny:

1 stacja – „Czaple”

Marsz z wysoko podniesionymi kolanami (ramiona wyprostowane w bok) nad przeszkodami: pachołkiem, piłką lekarską, odwróconą ławeczką.

2 stacja

Odbicia piłeczki tenisowej w pozycji stojącej prawą
i lewą ręką, NN lekko ugięte w kolanach.

3 stacja – „Łapki”

Gra łapkami w dwójkach. Jeden uczeń rzuca piłkę rakietką, drugi ją łapie w rakietkę.

4 stacja

Strzały na bramkę do unihokeja.

6 stacja

Uproszczona gra w ringo w dwójkach lub w trójkach.

Podział klasy na 6 grup ćwiczebnych przez odliczanie. Każda grupa ćwiczy po 3 minuty na każdej stacji.

Odmiana: odbicia piłeczki tenisowej na rakietce do tenisa stołowego.

Uczeń który rzuca
i chwyta, pomaga drugiej osobie, rzucając dokładnie i lekko.

Odmiana gry w łapki
– „piłka rzepka”.

Uczniowie liczą celne strzały, kto strzeli celnie najwięcej razy ten wygrywa.

Każdy uczeń bez względu na jakość wykonanych ćwiczeń dostaje coś z „beczki cudów” – sięga po niespodziankę – jedną
z kolorowych chustek.

Część końcowa8 – 10 minut

Zabawa uspokajająca – „Róża”Uczniowie chowają w dłoniach zgniecione chusty, są to płatki róż. Siedzą w siadzie ugiętym. Nauczyciel włącza muzykę i mówi, że muzyka ożywia róże, zaczynają one rosnąć, rozwijać się, są coraz piękniejsze, unoszą się zwiewnie na swoich łodygach, a dzieci w tym czasie reagują na słowa nauczyciela, dłonie rozchylają się i róże‑chustki zaczynają się rozwijać. Uczniowie wstają i tańczą jak róże na wietrze. Dzieci poruszają się delikatnie z chustami, które falują na wietrze, podrzucają je.

Zbiórka i podsumowanie zajęć.

W podsumowaniu nauczyciel przypominając
o ćwiczeniach na stacjach mówi o zachowaniu podczas zwycięstwa i porażki. Czasami wygrywamy
i jesteśmy zadowoleni z udziału w ćwiczeniach,
a czasami nie radzimy sobie i odczuwamy to jako porażkę. Najważniejszy jest sam udział i to powinno dawać zadowolenie.

Uczniowie w rozsypce.

Dzieci stają w rozsypce.

RKhPukSIU9730

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 85.00 KB w języku polskim
R3TWnEJXSYv7y

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 48.79 KB w języku polskim