Scenariusz lekcji - Upraszczanie wyrażeń algebraicznych (7)

  1. Cele lekcji

  1. Wiadomości

Utrwalanie pojęcia wyrażenia algebraicznego i sposobów upraszczania wyrażeń , obliczania wartości liczbowych, czytania i pisania.

  1. Umiejętności

Po lekcjach uczeń:

  • czyta i pisze wyrażenia (K),

  • rozróżnia wyrazy podobne (K),

  • redukuje wyrazy podobne (K),

  • upraszcza jednomiany(K),

  • zapis prostego zadania symbolicznie (P),

  • mnoży wyrażenia przez liczbę (K),

  • stosuje wzory skróconego mnożenia (R),

  • oblicza wartość liczbową wyrażenia (K,P),

  • wyłącza czynnik przed nawias (K),

  • rozkłada na czynniki w dowolny sposób (D,R),

.

K – wymagania konieczne; P – wymagania podstawowe; D – wymagania dopełniające; R – wymagania rozszerzające; PP – wymagania ponadprogramowe.

(Spełnienie tych wymagań jest wyrażone stopniem trudności odpowiednich zadań)

  1. Postawy

Uczeń w trakcie zajęć:

  • współpracuje w grupie i dzieli się umiejętnościami z innymi kolegami,

  • dokonuje samooceny i oceny pracy grupowej.

  1. Metoda i forma pracy

Praca w małych grupach, konkurs pytań

  1. Środki dydaktyczne

  • karty pracy 8, 8a, 8b przygotowane przez nauczyciela,

  • karta samooceny i oceny pracy grupowej.

  1. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza (obie lekcje)

Nauczyciel zadaje pytania, a wybrani uczniowie odpowiadają na 3 wylosowane pytania (w tym jedno teoretyczne):

  • Co to jest wyrażenie algebraiczne, podaj przykłady? (2p)

  • Co to są wyrazy podobne, podaj przykłady? (2p)

  • Wyjaśnij określenia: jednomian i wielomian – podaj przykłady (2p)

  • Co to jest wartość liczbowa wyrażenia algebraicznego? (2p)

  • Co to jest redukcja wyrazów podobnych? (2p)

  • Wymień wyrazy podobne i zredukuj je: 2xy, 2x, -4y, 1,5x, 6xIndeks górny 2, 8x (2p)

  • Wykonaj działania: 2x – 5y + 2y – 7x = (2p)

  • Wykonaj działania: 2(3x – 5) – (4x + 6) = (2p)

  • Wykonaj działania: 2xIndeks górny 2yIndeks górny 3Indeks górny . 4xIndeks górny 3 yIndeks górny 2 = (2p)

  • Wykonaj działania: (2x – 4)(3x –7) = (2p)

  • Wykonaj działania: -2(x – 4) – (2x + 5) = (2p)

Ocena: 6p. – bdb, 5p. – db, 4p. – dst, 2 – 3 p. – dop.

Po wyczerpaniu pytań nauczyciel dzieli klasę na grupy – najlepiej o podobnym stopniu umiejętności. Mogą to być grupy 2- (uczniowie w ławce) lub 4‑osobowe. Podczas odpowiedzi uczniów nauczyciel lub chętny uczeń przypominają zasady upraszczania danego typu wyrażeń.

  1. Faza realizacyjna

  1. Uczniowie rozwiązują zadania z Karty pracy 8, wyniki wpisują na danej karcie (na dole).

  2. Przy rozwiązywaniu zadań mogą posługiwać się pomocą kolegów z grupy, zeszytem przedmiotowym i podręcznikiem, mogą też prosić o pomoc nauczyciela – jeżeli wszystkie wymienione wcześniej sposoby zawiodą.

  3. Grupy, które wcześniej zakończą swoją pracę mogą skorzystać z dodatkowych kart pracy 8a i 8b, które zawierają zadania o nieco zwiększonym stopniu trudności. Jest to szansa na uzyskanie dodatkowej, lepszej oceny.

  4. Po zakończeniu rozwiązywania zadań po pierwszej lekcji nauczyciel zbiera karty pracy – rozda je ponownie na lekcji następnej.

  1. Faza podsumowująca

Po pierwszej lekcji: Omawiamy pracę domową, (z podręcznika lub zbioru zadań).

Na zakończenie drugiej lekcji:

  • dokonujemy podsumowania oceny pracy w grupie I (jest ona na Karcie pracy 8 i na dodatkowych kartach, które mogą służyć także jako dodatkowa praca domowa dla chętnych (związana wtedy ze sprawdzeniem stopnia samodzielności),

  • podsumowania zadań Karty pracy 8 dokonują sami uczniowie (wymieniają się kartami) w tabelce ujętej na karcie pracy,

  • każda osoba stawiając sobie ocenę podsumowuje, jakie umiejętności opanowała podczas lekcji (i na wcześniejszych lekcjach dotyczących tego tematu), oceniając tym samym stan przygotowania do sprawdzianu, potem robimy to na karcie zbiorczej (karta zbiorczej oceny umiejętności).

Karta samooceny WYRAŻENIA ALGEBRAICZNE

umiejętność

ocena 1 – 5

Czytam i piszę wyrażenia

Rozróżniam wyrazy podobne

Redukuje wyrazy podobne

Upraszczam jednomiany

Zapisuję proste zadanie symbolicznie

Mnożę wyrażenia przez liczbę

Obliczam wartość liczbową wyrażenia

Wyłącza czynnik przed nawias

Jestem przygotowany do pracy klasowej

  1. Bibliografia:

Podręcznik i zbiór zadań – Matematyka wokół nas, WsiP.

umiejętność

ocena indywidualna w skali 1 – 5

średnia

Czytam i piszę wyrażenia

Rozróżniam wyrazy podobne

Redukuje wyrazy podobne

Upraszczam jednomiany

Zapisuję proste zadanie symbolicznie

Mnożę wyrażenia przez liczbę

Obliczam wartość liczbową wyrażenia

Wyłącza czynnik przed nawias

Jestem przygotowany do pracy klasowej

R43y5F6LCnMJF

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 70.51 KB w języku polskim