Uroczystość pasowania na ucznia klasy I
Scenariusz uroczystości pasowania na ucznia klasy I
Cele
- zintegrowanie namłodszych uczniów
- ćwiczenie pamięci
Metoda i forma pracy
- przygotowywanie inscenizacji
Środki dydaktyczne
wiersze, piosenki,
wszystko, co składa się na wystrój sceny.
Przebieg uroczystości
Scenografia:
Na ścianie napis – „Ślubujemy”, duże niebieskie tarcze z imionami dzieci, symbole narodowe – flaga i godło Polski.
Pod ścianą ławeczka, na której ułożone są kwiaty z biało‑czerwonej bibuły do inscenizacji wiersza (dla chłopców białe, dla dziewczynek czerwone).
Uczniowie ubrani są w tonacji niebiesko‑białej. Na głowach mają papierowe czapeczki stylizowane na marynarskie, pod szyją zawiązane kokardy z niebieskich wstążek.
Inscenizacja składa się z 4 scen.
Role dla 16 uczniów z klasy I, 3 uczniów z klasy IV oraz jednej uczennicy z klasy VI.
Powitanie zebranych gości.
Prowadzący: uczeń klasy IV
- Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych gości. Dzisiejsze spotkanie ma podwójnie uroczysty charakter. Obchodzimy dzisiaj Święto Edukacji Narodowej, popularnie zwane Dniem Nauczyciela.
Z tej okazji, w imieniu uczniów naszej szkoły, składam wszystkim nauczycielom podziękowania.
Jesteśmy Wam wdzięczni, że poświęcacie każdemu z nas tyle czasu i uwagi, ile potrzebujemy.
Najmłodsi z nas zostaną dziś pasowani na uczniów i wejdą do szkolnej społeczności.
- Nadszedł zatem czas ich próby -
niech tu zaraz nam wystąpią
dla swej chwały, dla swej chluby.
Scena I: Pożegnanie z zerówką /zapowiada wybrany uczeń/
Scenka z zerówki
***/*Dwoje dzieci z klasy I - dziewczynka z wózkiem i lalką, chłopiec z piłką/
Dziecko I :
Tak niedawno z zabawkami
w zerówce byliśmy.
W beztroskiej zabawie przygód szukaliśmy.
Dziecko II
Podziękować więc wypada naszej dawnej Pani.
A więc na scenę Panią Marzenkę serdecznie zapraszamy.
/Idzie na widownię i zaprasza na scenę panią z zerówki, wskazuje jej miejsce na przygotowanym wcześniej krześle/.
Pożegnanie Pani z zerówki
***/*Wchodzą wszyscy uczniowie klasy I, stają półkolem wokół Pani z zerówki i śpiewają jej piosenkę/
Piosenka „Dziękujemy naszej Pani”
Od pierwszego dnia w przedszkolu
była razem z nami.
Wciąż o wszystko się troszczyła,
nie byliśmy sami.
Jak być dobrym przedszkolakiem
ciągle nas uczyła.
Podczas wszystkich naszych zajęć
zawsze bardzo miła.
Ref. Dziękujemy, dziękujemy naszej Pani.
Tę piosenkę za to teraz jej śpiewamy.
Zawsze taka sama, dobra i wesoła
skupia wokół siebie wszystkich dookoła.
2. Gdy czasami coś nie wyszło,
zaraz pocieszała.
Podczas zajęć zawsze chętnie
dzieciom pomagała.
Dziś żegnamy się z przedszkolem,
w sercach smutek wielki.
Wyrażamy naszą wdzięczność
w słowach tej piosenki.
Ref. Dziękujemy, dziękujemy naszej pani……
Dziecko II - /dziękując, wręcza kwiaty i odprowadza Panią z zerówki na widownię.
/Dzieci w tym czasie ustawiają do dalszej recytacji wierszy. /
Dźwięk dzwonka szkolnego /ręcznego/
Uczeń klasy IV:
- Słyszycie, to nasz szkolny dzwonek.
Oznajmia uczniom pracowity dzionek.
Dzisiaj dzień wyjątkowy taki.
A zwyczaj u nas taki,
że gdy ślubowania czas, starsze klasy witają was.
Scena II – Rozpoczynamy szkolny rejs
Ta część dostosowana jest tematycznie do morskiego charakteru szkoły**.**
Dziecko III
Szkolny dzwonek zadźwięczał,
tak jakoś wesoło.
I na dziesięć miesięcy
witamy cię, nadmorska szkoło!
Dziecko IV
Jestem od rana wesoły,
dumnie kroczę do szkoły.
Książki mam w tornistrze,
wiem, że ich nie zniszczę ,
przecież jestem już pierwszak, nie maluch.
Dziecko V
Rozpoczyna się nauka,
czasu tracić nam już szkoda.
Zaciągamy się na statek,
szkolna czeka nas przygoda.
Dziecko VI
W szkolnych ławkach, jak w stateczkach,
przemierzymy wiedzy szlak.
A gdy sztormy napotkamy:
Wszyscy-
SOS zaraz nadamy.
Dziecko VII
Nasza Pani, jak kapitan,
dobre rady dla nas ma.
Pisać, liczyć, rozumować,
wśród załogi współpracować.
Dziecko VIII
Rejs odważnie zaczynamy,
morze wiedzy przemierzamy.
Niech nam sprzyja dobry wiatr,
ten od morza, ten od Tatr.
Scena III –Spotkanie ze szkołą
Uczeń z klasy IV
A. Szajerowa „Pierwszaki*”***
Idą pierwszaki - dawne maluchy,
jeden w drugiego to same zuchy.
Buzie umyte i ręce czyste,
każdy na plecach dźwiga tornister.
Z bijącym serem stoją przed szkołą,
Jak im tu będzie?
Pierwszaki razem:
- Chyba wesoło?
Uczeń klasy IV
Chodźcie śmiało do szkoły pierwszacy,
Do zabawy, do wspólnej pracy.
Szkoła drzwi swe otwiera gościnne,
szkoła dzisiaj serdecznie was przyjmie.
Wszyscy:
Śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę „Jestem uczniem”
Kaseta, cz. 1, klasa 1 „Wesoła szkoła”
„Jestem uczniem”
słowa; S. Karaszewski
muzyka: E. Witkowska
1. Idę do szkoły, a ze mną przyjaciele.
Śpiewam wesoło, bo przygód czeka wiele.
Ref. Kim ja jestem, wie każdy z nas -
do pierwszej klasy idę pierwszy raz.
2. Niosę tornister, w nim książki i zeszyty.
w nowym piórniku są książki, długopisy
Ref. Kim ja jestem… /rytmiczna zmiana rzędów/
Razem:
Jesteśmy bardzo ciekawi,
w co pierwszak w szkole się bawi.
Dziecko IX
To nie trudne zgadnąć, wiesz?
Powiem ci to, jeśli chcesz.
Koleżanki i koledzy,
chętnie garną się do wiedzy.
Dziecko X
Na muzyce śpiewać lubimy.
O przyrodzie też się uczymy.
Są zajęcie zintegrowane
i informatyczne, bardzo lubiane.
Dziecko XI
Dzisiaj rano dzielnie wstałam,
by nie spóźnić się do szkoły.
Tornister wieczorem pakowałam,
od rodziców go dostałam.
Dziecko XII
Elementarz nowy kupiła mi mama.
Potrafię czytać już sama.
Są w nim obrazki i różne literki.
Jest kolorowy i bardzo piękny.
Wszyscy:
My tez książki nowe mamy
i starannie o nie dbamy.
Dziecko XIII
W pierwszej ławce siedzę z Anią,
a za nami Kasia z Hanią.
Ławki stoją w równy rządek,
bo tu zawsze jest porządek**.**
Dziecko XIV /demonstruje na liczydłach/
Teraz liczyć się uczymy, to rzeczy ciekawe.
Są dwa misie, trzy skakanki
razem pięć zabawek
Dziecko XV
Jeden, dwa, trzy i cztery,
I tak do dziesięciu.
Dodajemy, rachujemy, liczymy w pamięci.
Dziecko XVI
Tak przez cały roczek szkolny
uczyć się będziemy.
Chociaż trud to jest mozolny,
wiedzę zdobędziemy.
Razem: Stańmy wszyscy wokoło i zaśpiewamy wesoło.
/śpiewają w kole i ilustrują treść piosenki/.
Piosenka „Mam 7 lat”
z kasety „Pierwszaki – śpiewaki” klasa I, wyd. Rożak
Mam siedem lat i jestem wesoła.
Mam siedem lat i czeka na mnie szkoła.
Z nowymi kolegami poznaję świat.
Oni także mają siedem lat.
Mam tornister, worek i kapcie.
No i chyba mnie rozpoznacie,
że jestem uczennicą pierwszej,
chłopcy z mojej klasy to są asy.
Uczeń klasy IV – prowadzący
Przyznacie droga publiczności, że pierwszaki śpiewają i recytują wspaniale.
Na pewno będą dobrymi uczniami.
Uczeń klasy VI /Zwraca się do uczniów klasy I/
Pasowani na uczniów naszej szkoły wymaga znajomości dobrych zasad zachowania w szkole.
Posłuchajcie rad starszych kolegów.
Uczeń I z klasy IV
Pamiętaj mały kolego,
podstawianie nogi to coś bardzo złego.
Uczeń II z klasy IV
Zasada numer 2:
Nie hałasuj na przerwie kolego,
bo to dla zdrowia nic dobrego.
Uczeń III z klasy IV
Uprzejmość wobec drugiego
to ważna zasada.
Zapamiętaj: szanuj godność innego
nasz mały kolego.
Uczeń IV z klasy IV
Nie skarż i nie obmawiaj kolegi swego.
Plotka powróci wołem do ucha twego.
Uczeń I z klasy IV
Nie biegaj na przerwach, bo działasz starszym na nerwach.
Prowadząca
Chwila ślubowania jest coraz bliżej. Teraz sprawdzimy, czy znacie zasady zachowania w szkole.
Proszę, by wszyscy odpowiadali, które postępowanie jest właściwe.
Odpowiadajcie, Tak lub Nie
Pytania:
Krzyczymy i piszczymy na przerwach? NIE
Zachęcamy nieśmiałych uczniów do zabawy? TAK
Przezywamy innych kolegów? NIE
Podstawiamy nogi kolegom? NIE
Dbamy o ład i porządek w sali? TAK
Rozmawiamy w czasie zajęć? NIE
Prowadząca
Wiersze, piosenki i zasady zachowania znacie wzorowo.
A co o Polsce – naszej ojczyźnie wiecie?
Razem uczniowie klasy I – „Wiemy, dużo wiemy i wierszyki wam powiemy”.
Dzieci biorą z ławeczki kwiaty biało‑czerwone.
Chłopcy stają na ławeczce, dziewczynki przed nimi.
Recytują razem i ilustrują treść wiersza.
Wiersz „Biało‑czerwona”
Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość, biel – serce czyste.
Piękne są nasze barwy ojczyste.
/Chłopcy schodzą z ławeczki/.
Prowadząca
- Poproszę teraz naszych gości, aby wydali werdykt:
Czy te oto dzieci mogą zostać przyjęte do społeczności szkolnej?
Goście: Taaaaak!
Wszyscy:
-Teraz już ślubować możemy,
bo jak być dobrym uczniem doskonale wiemy.
Część IV – Uroczystość ślubowania
/część tę prowadzi wychowawca klasy/
Wychowawczyni klasy
- Teraz nastąpi uroczysta chwila ślubowania.
- Proszę wszystkich o powstanie.
- Baczność! Poczet flagowy, flagę wprowadzić.
- Do hymnu państwowego.
- Po hymnie.
- Do przyrzeczenia poczet flagowy wystąp!
- Proszę uczniów o przygotowanie się do ślubowania.
/Uczniowie ustawiają się po obu stronach flagi/
-Do ślubowania.
/Uczniowie wyciągają prawą rękę do flagi/
-ŚLUBUJECIE:
- Być dobrymi Polakami Ślubujemy!
- Pilnie uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę. Ślubujemy!
- Wiernie strzec honoru swej szkoły i klasy. Ślubujemy!
- Sumiennie wywiązywać się z obowiązku ucznia Ślubujemy!
- Zachowaniem swym i nauką sprawiać radość
rodzicom i nauczycielom Ślubujemy!
- Po ślubowaniu!
- Poczet flagowy wstąp**!**
Pasowanie pierwszoklasistów.
Wychowawca:
Proszę Panią dyrektor o dokonanie aktu pasowania na ucznia**.**
Do pasowania. /uczniowie klękają na jedno kolano/.
Dyrektor dokonuje aktu pasowania przy pomocy dużego trójzęba Neptuna /ołówka/ wypowiadając formułę: Pasuję cię na morskiego żaczka.
Dyrektor:
Pasuję cię na ucznia klasy pierwszej.
Wręczenie pamiątkowych dyplomów pasowania na ucznia i pamiątkowego upominku.
Uczennica klasy VI wita pierwszoklasistów w imieniu społeczności szkolnej.
Powitanie nowych uczniów przez Panią dyrektor – wystąpienie dyrektora szkoły.
Powitanie uczniów przez wychowawcę klasy:
Uroczyście ogłaszam, że zostaliście oficjalnie i uroczyście pasowani na ucznia, a co za tym idzie, uzyskaliście przywileje i obowiązki uczniowskie. Wierzymy, że wyrośniecie na prawych obywateli Naszego Kraju. Właśnie rozpoczynacie rejs po wielkim oceanie wiedzy. Wierzę, że będzie to rejs pełen ciekawych przygód i niespodzianek. Życzę wszystkim pomyślnych wiatrów.
Wychowawca:
Proszę wszystkich o powstanie /Dzieci ustawiają się w literę V/
Baczność!
Do hymnu szkolnego**.**
Hymn szkolny
Szkoły Podstawowej im. Ratowników Morskich w Dąbkach /według tradycji szkoły/
Tekst: Marzena Czarnas
Choć jesteśmy tacy młodzi, tutaj spędzać mamy czas.
Tu Bałtyku szumią wody i zielony rośnie las.
Ref. Szkoło, nasza szkoło, Ty bądź dla nas tak, jak dom, tak, jak dom.
Wspólną pracą i wysiłkiem chcemy zgłębiać wiedzę twą.
Pomóż zgłębiać nam wiedze twą , wiedzę twą.
Jak ratownik w nurtach wody, my walczymy o nasz los.
Dla nich wicher wieje w oczy, nam życiowy hula sztorm.
Ref. Szkoło, nasza szkoło…
W życia szlaków labiryncie każdy swoją drogą gna.
Gdy po latach tu wrócimy, ona wiecznie będzie stać.
Ref. Szkoło, nasza szkoło…
Po hymnie.
Poczet flagowy, flagę wyprowadzić!
Zakończenie uroczystości.
Poczęstunek w klasie wspólnie z rodzicami i dyrektorem szkoły. Wspomnienia rodziców z pierwszych lat szkolnych. Wspólne zabawy i pląsy z czasów szkolnych rodziców: „Mam chusteczkę”, „Stary niedźwiedź”, „Tańczymy labada”, „Chłopcy, dziewczęta”, itp.
Literatura:
E. Drzał, I. Skibińska – Czechowicz, „Inscenizacje w nauczaniu zintegrowanym”, Gdańsk 2001
K. Warś, „Pasowanie pierwszoklasistów”, „Życie Szkoły” nr 6 , 2003
Opracowała: mgr Anna Pogorzelska