Usługi bankowe - wykorzystanie narzędzi informatycznych w gospodarowaniu własnymi finansami
Metadane scenariusza
ID | usługi_bankowe_scenariusz_informatyka_gimnazjum |
Tytuł | |
Przedmiot | Informatyka |
Autor (imię i nazwisko) | Beata Sanakiewicz |
Autor (ulica, nr domu) | |
Autor (kod, miejscowość) | |
Autor (login w Scholaris) | beasan2006 |
Abstrakt | Scenariusz lekcji prowadzonej metodą projektu, w trakcie której uczniowie poznają sposoby wykorzystania komputera i Internetu w gospodarowaniu własnymi finansami. |
Wydawca | |
Źródło | M. Mordka, Informatyka 2000,Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz, 2001 |
Odnośniki | Opisywany zasób wymaga zasobu powiązanego: Karta pracy – MS Excel |
Etap edukacyjny | gimnazjum |
Informacje o prawach | |
Słowa kluczowe | e‑bank, bank, konto, kredyt, funkcja PMT, arkusz kalkulacyjny |
UDC | |
Czas trwania lekcji | 2 jednostki lekcyjne |
Uwagi |
Scenariusz lekcji: Usługi bankowe. Wykorzystanie narzędzi informatycznych w gospodarowaniu własnymi finansami.
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
Potrafi wykorzystać arkusz kalkulacyjny do rozwiązywania problemów z życia codziennego.
Poznaje nową funkcję PMT – wbudowaną w arkusz kalkulacyjny.
b) Umiejętności
Uczeń:
Stosuje funkcję PMT do obliczania rat kredytu.
Doskonali umiejętność wyszukiwania stron zawierających informacje na zadany temat.
Uczy się wyciągania wniosków.
2. Metoda i forma pracy
Wyszukiwanie informacji, ćwiczenia praktyczne, elementy dyskusji, praca indywidualna, paca w grupach.
3. Środki dydaktyczne
Komputer
Arkusz kalkulacyjny MS Excel
Internet
Karta pracy (MS Excel)
4. Przebieg lekcji
a) Etap przygotowawczy
Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji, z których główny to doskonalenie umiejętności wykorzystania narzędzi informatycznych do rozwiązywania trudności z życia codziennego. W czasie zajęć uczniowie będą mogli również przekonać się o użyteczności komputera i Internetu w gospodarowaniu własnymi finansami.
Nauczyciel odwołuje się do wiedzy uczniów na temat tego, jakie usługi oferuje bank. W trakcie dyskusji nauczyciel wspomina o kontach młodzieżowych. W celu uzupełnienia danych uczniowie przeglądają strony zawierające informacje o kontach młodzieżowych:
Nauczyciel informuje w jaki sposób można przez Internet złożyć wniosek o założenie konta oraz wymienia zalety korzystania z usług e‑banku. Uczniowie przeglądają wnioski o założenie konta w wybranym banku.
Nauczyciel, nawiązując do wcześniejszej dyskusji, mówi o innych usługach, jakie oferują banki. Rozmawia z uczniami, korzystając z ich wiedzy, na temat lokat finansowych i kredytów udzielanych przez banki.
Uczniowie wyszukują w Internecie informacje na temat oprocentowania kredytów gotówkowych oferowanych przez różne banki.
Nauczyciel wyjaśnia terminy z zakresu bankowości, niezbędne do realizacji lekcji (stopa procentowa, wysokość oprocentowania, liczba rat, kredyt)
Zadaniem uczniów będzie wyszukanie w Internecie trzech ofert różnych banków oraz zapisanie w zeszycie stóp oprocentowania kredytu w każdym z banków.
b) Etap realizacji
Realizacja zadania odbywa się w grupach dwuosobowych.
Nauczyciel wyjaśnia działanie funkcji PMT, która służy do obliczania wysokości rat kredytu.
Następnie omawia sposób wykonania ćwiczenia z zastosowaniem funkcji PMT. Zadanie uczniów polega na wykonaniu symulacji spłat rat kredytu gotówkowego w trzech różnych bankach. Kredyt w wysokości 3000zł przeznaczony będzie na zakup zestawu komputerowego. Symulacja powinna być przeprowadzona dla różnych okresów spłat.
Do ćwiczenia uczniowie wykorzystują zadanie z lekcji wstępnej.
Nauczyciel udziela instrukcji uczniom, obserwuje ich pracę i w razie potrzeby odpowiada na pytania oraz wyjaśnia wątpliwości.
Zależnie od umiejętności klasy można zaproponować samodzielne przygotowanie tabeli lub też wykorzystać pustą tabelę zamieszczoną w załączniku.
Obliczenia zostają przedstawione w postaci graficznej.
c) Etap podsumowujący
Na zakończenie lekcji nauczyciel sprawdza wykonane prace.
Zwraca uwagę uczniów na możliwości, jakie dają narzędzia informatyczne. Pokazuje ich rolę w rozwiązywaniu codziennych problemów, z którymi jeszcze wielokrotnie spotkają się w dorosłym życiu.
5. Bibliografia
M. Mordka, Informatyka 2000, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2001
6. Załączniki
a)Karta pracy ucznia
Karta pracy przygotowana jest w arkuszu kalkulacyjnym. Zawiera przykładowe rozwiązanie (na podstawie którego uczniowie wykonują ćwiczenie) oraz pustą tabelę do przeprowadzenia ćwiczenia.