Opracowała: mgr inż. Elżbieta Kordylewska

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Wierzbocicach

Scenariusz lekcji wychowawczej

Temat: Veto wobec agresji i przemocy.

Przedmiot: Godzina wychowawcza

Klasa: VI

Cele ogólne:

- zwiększenie zaufania uczniów do siebie w sytuacjach potencjalnej

przemocy i agresji,

- oswojenie się z różnymi formami agresji,

- nauka radzenia sobie w groźnych sytuacjach.

Cele szczegółowe:

Uczeń:

  • potrafi zbierać i właściwie selekcjonować informacje na temat agresji i przemocy,

  • zmieni swoje zachowanie na pozytywne,

  • będzie zachęcał swoich kolegów do właściwego zachowania się.

Metody:

- praca ze słownikiem języka polskiego lub encyklopedią,

- pogadanka, dyskusja aktywna (burza mózgów),

- czytanie powielonych tez: Sposoby obrony przed agresją,

- dyskusja nad każdą tezą, uzupełnianie ich własnymi pomysłami.

Materiał:

- kserokopie materiałów: Sposoby obrony przed agresją i przemocą,

- wycinki z prasy.

Przebieg lekcji:

1. Czym jest „agresja i przemoc”? Wielokrotnie słyszeliście ten termin w reportażach
telewizyjnych, wiadomościach, czytaliście o agresji w prasie bądź stykaliście się z nią sami.

* praca ze słownikiem języka polskiego lub encyklopedią:

AGRESJA – świadoma chęć sprawienia komuś bólu, wyrządzenia szkody,
krzywdy fizycznej lub psychicznej. Agresja związana jest
z siłą, przemocą fizyczną, narzucaniem swej woli, z niszczeniem.

2. Jakie formy może przybierać agresja? (uczniowie podają przykłady – dyskusja)

- obraźliwe słowa

- złość, wściekłość widoczna w zachowaniu

- obraźliwe gesty

- zaczepki

- bójki

- dewastacja, wandalizm

- zmuszanie innych do stosowania przemocy

- przemoc na stadionach

- inne

Uczniowie opowiadają o konkretnych przykładach agresji, o których słyszeli
w radiu, telewizji, czytali w prasie, odczuli na sobie lub otoczeniu.

3. Kto może stać się ofiarą przemocy, okrucieństwa, brutalności? – dyskusja

  • osoba, która:

- demonstruje bezradność w różnych sytuacjach i łatwo ją uznać za
tzw. „ofiarę losu”,

- narażona jest na kpiny z powodu swej inności, np. otyłości, wady
wymowy itp.,

- jest słaba fizycznie,

- prowokuje swą postawą – nieprzemyślanym zachowaniem wywołuje

agresję otoczenia,

- jest nieakceptowana z racji przynależności do jakiejś rasy (np.
czarnej, żółtej), warstwy społecznej (ludzie biedni, zamożni,
pochodzący z miasta lub ze wsi), narodowości (Romowie, Rumuni),

grupy nieformalnej itd.,

- wyróżnia się z grupy, np. jest prymusem, osobą niepełnosprawną,

- inne przykłady podane przez uczniów.

4. Jakie są powody, dla których młodzi ludzie zachowują się agresywnie? –dyskusja

- zaczynają dręczyć innych, bo tak każą inne osoby (silniejsze),
którym ulegają w obawie, by samemu nie stać się obiektem ich
ataku,

- bezmyślnie naśladują agresywne zachowania dorosłych, agresja
staje się nawykiem,

- prześladują innych, by wyładować złość za swoje niepowodzenia,

- sami karani i upokarzani starają się wyładować na kimś słabszym,

- dręczą innych z nudów, bo nie umieją sensownie zagospodarować czasu i rozwijać pożytecznych zainteresowań,

- inne przykłady podane przez uczniów.

Wniosek: Okrucieństwo wobec kolegów, koleżanek może wynikać z bezmyślności, braku przewidywania skutków własnych działań.
Agresywne osoby rzadko myślą o tym, że zostaną kiedyś ukarane.

5. Ćwiczenie: Przypomnij sobie jedną sytuację, gdy sprowokowałeś czyjąś agresję? .....................................................................................................

(uczniowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami)

Wniosek: Zachowaniem agresywnym prowokuje się agresję innych.

6. Rozumienie przyczyn agresji nie oznacza, że ją akceptujemy. Rozumienie przyczyn jest konieczne, aby zapobiegać agresji.

Sposoby obrony przed agresją – rozdanie uczniom przygotowanych
kserokopii, indywidualne czytanie postawionych tez, dyskusja nad każdą
tezą, uzupełnienie własnymi pomysłami.

7. Ćwiczenie: Wymień sytuacje, w których można (a wręcz trzeba) podjąć
walkę fizyczną, a w jakich nie jest to wskazane?

8. Opracowanie WEWNĄTRZKLASOWEGO KODEKSU OPIEKI NAD MŁODSZYMI.

Np.

  1. Dajemy przykład dobrego zachowania w czasie przerw w szkole i na boisku.

  2. Dbamy o kulturę osobistą, nie używamy wulgaryzmów i zwracamy na to uwagę młodszym.

  3. Opiekujemy się młodszymi w czasie przerw, reagujemy na bójki i kłótnie.

  4. Osłaniamy młodszych przed dokuczaniem starszych uczniów.

  5. Pomagamy młodszym, gdy czują się zagubieni w szkole, wskazujemy miejsca i osoby, które udzielą im wsparcia.

  6. Podchodzimy, gdy młodszemu dzieje się krzywda, reagujemy na jego płacz.

  7. Będziemy zachęcać młodszych do uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.

  8. JESTEŚMY GOTOWI NA PODANIE DŁONI MŁODSZEMU KOLEDZE.

Po przeczytaniu włączona jest piosenka „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

Literatura

- Hamer H, Oswoić nieśmiałość

- Sadowska E., Lekcje wychowawcze

SPOSOBY OBRONY PRZED AGRESJĄ:

1. Zaniechanie prowokowania agresji zaczepkami.

2. Zamiana postawy ofiary – z potulnej, biernej i uległej – na neutralną lub
stanowczą choćby przez przyjęcie wyprostowanej postawy ciała i kontakt wzrokowy, zdecydowany ton głosu, zamianę pozycji stojącej na siedzącą (często uspokaja to przeciwnika).

3. Unikanie jakiejkolwiek wymiany zdań z osobami pijanymi lub będącymi pod
wpływem narkotyków.

4. Przejście na drugą stronę ulicy – unikanie konfrontacji z potencjalnym agresorem twarzą w twarz.

5. Wydawanie z siebie jak najgłośniejszego okrzyku „PALI SIĘ!!!”. Na okrzyk
„RATUNKU!!!” ludzie często nie reagują.

6. Ucieczka.

7. Telefon na policję.

8. Nauka używania w sytuacji zagrożenia miotacza pieprzu lub lakieru do
włosów w sprayu.

9. Noszenie w kieszeniach piasku i umiejętne ciskanie nim w oczy napastnika.

10. Trenowanie obrony przez uderzanie dłońmi i stopami we wrażliwe partie
ciała napastnika.

11. Trenowanie dowolnej techniki obrony, np. karate – także w celu lepszej
kontroli własnego lęku i złości oraz dla fizycznego wyżycia się, czyli
rozładowania nadmiaru energii.

12. Inicjowanie w klasie dyskusji na temat tolerancji.

13. Ustne lub pisemne informowanie nauczycieli, wychowawców, dyrekcji
szkoły, rodziców, przedstawicieli radia i telewizji, prasy, policji
o zjawisku fali lub o pojedynczych przypadkach dręczenia jednych uczniów
przez innych.

MOJE PROPOZYCJE: .......................................................................................

RyRhinQLnhxmA

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 50.50 KB w języku polskim