Wstęp
Z pojęciem siły masz do czynienia niemal codziennie. Siły nie możemy zobaczyć, ale możemy zauważyć skutki jej działania. Zastanów się dlaczego bohaterom wiersza Rzepka Juliana Tuwima w końcu udało się wyciągnąć rzepkę:
Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził te rzepkę oglądać co dzień.
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!
Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę,
Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!
Zawołał dziadek na pomoc babcię:
„Ja złapię rzepkę, ty za mnie złap się!”
I biedny dziadek z babcią niebogą
Ciągną i ciągną, wyciągnąć nie mogą!
Babcia za dziadka,
Dziadek za rzepkę,
Oj, przydałby się ktoś na przyczepkę!
[…]
Skakała drogą zielona żabka,
Złapała boćka – rzadka to gratka!
Żabka za boćka,
Bociek za gąskę,
Gąska za kurkę,
Kurka za Kicię,
Kicia za Mruczka,
Mruczek za wnuczka,
Wnuczek za babcię,
Babcia za dziadka,
Dziadek za rzepkę,
A na przyczepkę
Kawka za żabkę
Bo na tę rzepkę
Też miała chrapkę.
Tak się zawzięli, tak się nadęli,
Że nagle rzepkę
Trrrach! – wyciągnęli!
wyznaczysz siłę wypadkową sił działających w różnych kierunkach;
rozwiążesz proste zadania dotyczące składania sił.
Cele edukacyjne zgodne z etapem kształcenia
definiuje pojęcie siły;
wyjaśnia, co to jest wielkość wektorowa i wymienia jej cechy;
określa pojęcie siły wypadkowej i równoważącej;
używa jednostki siły;
wymienia nazwę przyrządu do pomiaru siły;
oblicza i wyznacza siłę wypadkową.
W JAKI SPOSÓB NALEŻY SKŁADAĆ WEKTORY? – audiobook
Rozdziały:
Czy siła wypadkowa ma coś wspólnego z wypadkiem?
Razem łatwiej, czyli składanie sił
Podsumowanie
Przed rozpoczęciem pracy z audiobookiem, możesz skorzystać z przygotowanego scenariusza lekcji, który pokazuje, jak włączyć materiały multimedialne w tok lekcji.
Czy wyciągnięcie rzepki w wierszu Juliana Tuwima, ma coś wspólnego z siła wypadkową?
Jaka siła spowodowała, że bohaterowie wiersza wyciągnęli rzepkę?
Przed wysłuchaniem treści audiobooka przygotuj kartkę, dwie ekierki, kątomierz oraz ołówek, a następnie słuchając nagrania, skonstruuj wektor siły wypadkowej, o której będzie mowa w drugiej części treści audiobooka.
W jaki sposób należy składać wektory?
Rozdział 1
Czy siła wypadkowa ma coś wspólnego z wypadkiem?
Warto przypomnieć sobie, czym jest siłasiła.
Siła może wprawić ciało w ruch, zatrzymać, zmienić jego prędkość lub kierunek ruchu. Zapamiętaj – siła jest wielkością wektorowąwielkością wektorową, dlatego wartość siły nigdy nie może być ujemna. W przypadku, gdy na ciało działa kilka sił, to można je zastąpić jedną, nazywaną siłą wypadkowąsiłą wypadkową.
Gdy kilka sił działa w tę samą stronę, czyli mają ten sam zwrot i kierunek, siła wypadkowa jest ich sumą i również ma ten sam kierunek i zwrot. Aby otrzymać wartość siły wypadkowej, musisz dodać wszystkie wartości sił składowych. A jakie są skutki działania sił, gdy działają na ciało w przeciwne strony?
Zapewne znasz zabawę w przeciąganie liny. A czy umiesz wyjaśnić, dlaczego wygrywa silniejsza drużyna? W przypadku, gdy siły działają w przeciwne strony, wektory mają ten sam kierunek, bo działają wzdłuż tej samej prostej, lecz przeciwne zwroty. Wtedy, aby otrzymać siłę wypadkową, należy wykonać odejmowanie tych sił. W celu obliczenia wartości siły wypadkowej musisz więc odjąć od siebie wartości sił działających w przeciwne strony. Kierunek tej siły będzie taki sam jak sił składowych, a zwrot zgodny zezwrotem siły o większej wartości, czyli w przypadku przeciągania liny – drużyny silniejszej.
Zauważ, że w przypadku, gdy działające siły mają ten sam kierunek, takie same wartości, ten sam punkt przyłożenia, ale działają w przeciwne strony, wartość siły wypadkowej jest równa 0 NiutonNN. Mówimy wtedy, że takie siły się równoważą.
Czy potrafisz teraz odpowiedzieć na zadane na początku pytanie: dlaczego w końcu udało się wyciągnąć rzepkę?
Załóżmy, że początkowo mamy dwie siły: i , które mają różne kierunki. Mogą też różnić się wartościami. Aby wyznaczyć ich siłę wypadkową, należy przesunąć drugi wektor (równolegle) tak, aby jego początek pokrył się z końcem pierwszego wektora (stosujemy tzw. metodę trójkąta). Następnie narysować siłę wypadkową, która będzie miała początek w początku pierwszego wektora i koniec w końcu drugiego wektora.
Rozdział 2
Razem łatwiej, czyli składanie siłskładanie sił
Co zrobić, gdy na ciało działają siłysiły o różnych kierunkach? Gdy siły przyłożone są w tym samym punkcie, rysujemy równoległobok, którego bokami są te siły. Wówczas przekątna tego równoległoboku obrazuje siłę wypadkową. Na nagraniu starszy brat pomaga siostrze w rozwiązaniu zadania z fizyki, polegającego na wyznaczeniu siły wypadkowejsiły wypadkowej.
— Ingrid, czy zrobiłaś już zadanie domowe z fizyki?
— Jeszcze nie zrobiłam, bo nie rozumiem wyznaczania sił wypadkowych.
— Jak chcesz, to zrobimy to zadanie razem.
— Sebastianie, byłoby super. Poczekaj chwilkę, pójdę po zeszyt od fizyki.
— Weź jeszcze dwie ekierki, kątomierz i ołówek, bo będą nam potrzebne.
— Wszystko już mam, możemy zaczynać.
— Przeczytajmy polecenie: „Wyznacz wypadkową dwóch sił: o wartości 120 N i siły o wartości 200 N, jeżeli obie siły są przyłożone w tym samym punkcie i tworzą kąt 75°”. Ingrid, najpierw musisz zacząć od ustalenia skali. W tym celu porównaj wartości obu sił i sprawdź, przez jaką liczbę najlepiej je podzielić, aby było łatwo odwzorować wektory na kartce papieru.
— Myślę, że można podzielić przez 40.
— Świetnie, Ingrid! Teraz za pomocą ekierki i ołówka narysuj wektor siły . Początek wektora zaznacz pionową kreską, a koniec grotem strzałki.
— Już to zrobiłam, co teraz Sebastianie?
— Następnie za pomocą kątomierza zaznacz kąt 75°, którego wierzchołkiem jest początek wektora , a wektor jednym z jego ramion.
— Chyba zaczynam to rozumieć. Teraz mam narysować wektor siły , umieszczając jego początek w tym miejscu, co początek wektora ?
— Bardzo dobrze, Ingrid! Widzę, że wiesz już, o co chodzi. Ale zapomniałaś oznaczyć koniec wektora grotem strzałki.
— Ale ze mnie gapa, już mam. Co teraz?
— Teraz będziemy już wyznaczać wypadkową tych dwóch sił i wykorzystamy zasadę równoległoboku. W tym celu, korzystając z dwóch ekierek, poprowadź prostą równoległą do wektora , przechodzącą przez koniec wektora , oraz prostą równoległą do wektora , przechodzącą przez koniec wektora .
— Sebastianie, spójrz – czy w ten sposób dobrze to robię? Przecięły mi się proste pomocnicze i nie wiem, czy tak powinno być.
— Tak. Świetnie, Ingrid, właśnie te proste pomocnicze mają się przecinać i otrzymasz wtedy równoległobok, którego przekątna wychodząca z początków wektorów sił jest siłą wypadkową.
— Nie myślałam, że to jest takie proste. A teraz pewnie muszę obliczyć siłę wypadkową?
— Właśnie tak, zmierz linijką długość wektora i pomnóż przez wartość przyjętej skali.
— Zmierzyłam, obliczyłam i uzyskałam wynik 300 N. Wyszło mi! Dziękuję, nie wiedziałam, że to jest takie proste. Czasem ta fizyka wydaje się taka trudna, a w rzeczywistości jest logiczna i łatwa.
— Brawo! Widzę, Ingrid, że już zrozumiałaś, na czym polega wyznaczanie siły wypadkowej metodą równoległoboku.
Rozdział 3
Podsumowanie
Podsumujmy nasze rozważania o sile i metodach jej składania.
Zapamiętaj, że:
– siła jest miarą wzajemnego oddziaływania ciał;
– jest wielkością wektorowąwielkością wektorową, czyli posiada cztery cechy: wartość, kierunek, zwrot i punkt przyłożenia;
– kierunek to prosta, wzdłuż której działa siła;
– wartość siły nie może być ujemna;
– kilka sił działających na dane ciało można zastąpić jedną siłą wypadkową;
– siła wypadkowa nie jest dodatkową siłą działającą na ciało;
– do wyznaczania siły wypadkowej przydatna jest metoda równoległoboku;
– wartość siły wypadkowej sił równoważącychsił równoważących się jest równa 0 N.
1. Ciało porusza się wzdłuż prostej ze stałą prędkością. Siła napędzająca to ciało wynosi 50 kN. Oblicz siłę oporów ruchu działającą na to ciało.
2. Podczas ruszania sań ciągniętych przez 4 konie , działa na nie siła zwrócona do tyłu o wartości 400 N, natomiast do przodu jest zwrócona siła wypadkowa, która wynosi 40 N. Oblicz siłę, z jaką każdy koń ciągnie sanie przy założeniu, że wszystkie konie ciągną sanie z jednakową siła, w tym samym kierunku, co ruch sań.
Piotrek i Marek ciągną linę w prawą stronę siłami 250 N i 300 N. Jaką siłą ciągnie drugi koniec liny w lewo Sebastian, skoro lina się nie poruszała?
Dwa koty ciągną motek z wełną w przeciwne strony. Pierwszy ciągnie motek w lewą stronę z siłą 110 N, drugi w prawą stronę z siłą 95 N.
Oblicz wartość siły wypadkowej sił kotów działających na kłębek wełny.
W którą stronę zwrócony jest wektor siły wypadkowej?
Przykładowe rozwiązania do poleceń:
Polecenie 1.
1. Odp. 50 kN, skoro ciało porusza się ze stałą prędkością wzdłuż prostej, to wszystkie siły zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona się równoważą.
2. Siła działająca na sanie do przodu wynosi 440 N (bo wypadkowa siły działającej do tyłu 400 N i siły działającej do przodu 440 N wynosi 40 N).
440 N – 400 N = 40 N,
Czyli każdy koń działa siłą 110 N, bo 440 N/4 = 110 N.
Polecenie 2.
FIndeks dolny ww = 250 N + 300 N = 550 N, Sebastian ciągnie linę w lewo siłą o takiej samej wartości, jak suma sił, którymi działają na linę Piotrek i Marek, czyli 550 N. Siły, którymi chłopcy działają na linę muszą się równoważyć, czyli ich wypadkowa wynosi 0 N.
Polecenie 3.
FIndeks dolny ww = 110 N – 95 N = 15 N
Wektor siły wypadkowej zwrócony jest w lewo.
Podsumowanie
Zadanie 1.
Wyznacz graficznie siłę wypadkową oraz podaj jej wartość dla układu dwóch sił o wspólnym punkcie przyłożenia i wartościach: F₁ = 100 N i F₂ = 150 N, jeżeli obie siły tworzą kąt 60°?
Przykładowe rozwiązania do zadania domowego:
Zadania
W przypadku braku możliwości rozwiązania zadania z klawiatury lub trudności z odczytem przez czytnik ekranu skorzystaj z innej wersji zadania.
Słowniczek
to podstawowa jednostka siły w układzie SI – [1 N].
miara oddziaływań ciał.
przyrząd do pomiaru wartości siły.
siła, która równoważy działanie innych sił.
siła zastępująca działanie kilku sił składowych.
wyznaczanie siły wypadkowej.
wielkość fizyczna, która ma 4 cechy: wartość, kierunek, zwrot i punkt przyłożenia.
Powrót do e‑podręcznika
E‑podręcznik „Świat pod lupą”
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/130575/v/latest/t/student-canon
1.3. Siła jako miara oddziaływań. Równowaga sił. Siła wypadkowa. Wyznaczanie siły wypadkowej
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/130575/v/latest/t/student-canon/m/iaRgyBlSKq