Ilustracja jest tłem tematu lekcji. Przedstawia proces rzeźbienia w bloku marmuru. Ukazuje dłonie rzeźbiarza, który trzyma dłuto oraz młotek i odłupuje fragment marmurowego bloku. Na tle ilustracji znajduje się czarny pasek z tekstem: W pracowni artysty rzeźbiarza – cz. 2
1
Scenariusz dla nauczyciela:
RpesmRkrLlUZp1
I. Opanowanie zagadnień z zakresu języka i funkcji plastyki; podejmowanie działań twórczych, w których wykorzystane są wiadomości dotyczące formy i struktury dzieła.
1) wykazuje się znajomością dziedzin sztuk plastycznych: malarstwa, rzeźby, grafiki, architektury (łącznie z architekturą wnętrz), rysunku, scenografii, sztuki użytkowej dawnej i współczesnej (w tym rzemiosła artystycznego); rozumie funkcje tych dziedzin i charakteryzuje ich język; rozróżnia sposoby i style wypowiedzi w obrębie dyscyplin; zna współczesne formy wypowiedzi artystycznej, wymykające się tradycyjnym klasyfikacjom, jak: happening, performance, asamblaż; sztuka nowych mediów;
III. Opanowanie podstawowych wiadomości z zakresu kultury plastycznej, jej narodowego i ogólnoludzkiego dziedzictwa kulturowego.
1) zna dziedzictwo kulturowe najbliższego otoczenia, wymienia zabytki i dzieła architektury (historycznej i współczesnej);
2) zapoznaje się z twórczością artystów w obrębie „małej ojczyzny”;
3) rozumie znaczenie twórczości ludowej; rozróżnia różne jej formy; zna pojęcia sztuka ludowa i etnografia;
Nauczysz się
wskazywać cechy i funkcje rzeźb;
charakteryzować środki wyrazu artystycznego (bryła, przestrzeń);
rozpoznawać twórczość polskich artystów;
identyfikować wybrane, dzieła z dorobku innych narodów;
rozumieć funkcje dziedzin sztuki i charakteryzować ich język;
rozróżniać sposoby i style wypowiedzi w obrębie dyscyplin;
współczesnych form wypowiedzi artystycznej;
rozróżniać cechy i rodzaje kompozycji w naturze oraz w sztukach plastycznych.
Rodzaje rzeźb
Klasyfikacja rzeźb opierać się może na rozmaitych kryteriach. W części pierwszej e‑materiału Sztuka w trzech wymiarach. Cz. 1. Rzeźba – techniki tworzenia i materiały poznaliśmy podział rzeźb ze względu na technikę tworzenia i wykorzystanie materiału. W tej części omówione zostaną rodzaje rzeźb ze względu na tematykę oraz funkcję (przeznaczenie).
Korzystając z kryterium tematyki i funkcji rzeźb możemy wyróżnić rzeźby przedstawiające i abstrakcyjneAbstrakcjonizm, sztuka abstrakcyjnaabstrakcyjne.
Rzeźby mogą przedstawiać między innymi postacie ludzkie (rzeźba antropomorficzna), zwierzęta (rzeźba zoomorficzna), jak i rośliny (rzeźba floralna).
Rzeźba w architekturze
Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć rzeźbione elementy architektoniczne buddyjskiej świątyni. Klikając interaktywne punkty na drugiej fotografii, zapoznaj się z ich opisem.
RS5AX3eiKxFKT1
RseJ4XxV54BrX1
Przyjrzyj się zamieszczonym w Galerii rzeźbom o różnej tematyce, a następnie rozwiąż zadanie.
R1RwgoGcTbI0A1
RKLNJcoHSI1UL1
R1BgJuKBfHyg71
RpUryqjUUms4y1
R4BVhd0QtBQWO1
Ćwiczenie 1
W zadaniu mogłeś zobaczyć element architektoniczny zdobiony liśćmi. Aby dowiedzieć się, jak nazywa się ten rodzaj zdobienia, kliknij poniższe zdjęcie.
RdOyWfTGGGIiz1
Rzeźba zoomorficzna
Zapoznaj się ze zdjęciem zoomorficznej rzeźby. Jest to krakowski pomnik przedstawiający psa wyciągającego lewą łapę, siedzącego wewnątrz rozłożonych ludzkich dłoni. Rzeźba nawiązuje do prawdziwej historii psa Dżoka i symbolizuje psią wierność oraz więź pomiędzy zwierzęciem a człowiekiem. Kliknij zdjęcie, aby przeczytać napis umieszczony na pomniku.
R1b4CARhFABoV1
m68bbdf76ed2f86eb_0000000000115
Rzeźba antropomorficzna
Wśród rzeźb antropomorficznych, przedstawiających postacie ludzkie, wyróżniamy rzeźby pełnofigurowe, popiersia i głowy.
Przyjrzyj się zdjęciom rzeźb polskiego muzyka – Fryderyka Chopina. Aby zapoznać się z opisami poszczególnych typów rzeźb antropomorficznych, kliknij interaktywne punkty.
RC6Chn1dBpvXq1
Zapoznaj się z rzeźbami zamieszczonymi w Galerii, a następnie rozwiąż zadania.
RzU8Jnx189T3l
Ćwiczenie 2
RrQAMYvno19dz
Ćwiczenie 3
m68bbdf76ed2f86eb_0000000000127
Rzeźba abstrakcyjna
Obok rzeźb przedstawiających, wyróżniamy rzeźby abstrakcyjne, których twórcy rezygnują z dosłownego odwzorowania rzeczywistości. Wykorzystują przedmioty i ich elementy do uzyskania mało oczywistych obrazów, do zabawy formą, kolorem, do stworzenia brył, które nie są od razu rozpoznawalne. Czasami tytuł rzeźby lub kilka zdań wyjaśnienia mogą zmienić jej postrzeganie.
Poniżej przedstawiono trzy abstrakcyjne rzeźby. Przyjrzyj się im i zastanów, co mogą przedstawiać. Każdej rzeźbie nadaj wymyślony przez siebie tytuł. Gdy klikniesz zdjęcie, poznasz oryginalny tytuł dzieła. Przyjrzyj się każdej rzeźbie jeszcze raz – analizując ją przez pryzmat tytułu nadanego przez artystę.
RQKbB7xcfjQTx1
R1LvHhG2BwchY1
RzfuKSp1hpMaS1
Sakralizacja
Biorąc pod uwagę przeznaczenie rzeźb, możemy wyodrębnić rzeźby dekoracyjne, architektoniczne, sakralne, kommemoratywne (upamiętniające), nagrobne. Sztuka rzeźby stwarza nową jakość wizualną w przestrzeni, która nas otacza. Wzbogaca rzeczywistość prywatną i publiczną. Rzeźby upiększają, upamiętniają wydarzenia i ludzi oraz sakralizująSakralizowaćsakralizują przestrzeń.
Zapoznaj się z opisami poniżej zamieszczonych ilustracji. Zwróć uwagę na funkcję rzeźb.
RCMyk6n6c8upX1
R1PndYt4J7afR
Ćwiczenie 4
Obejrzyj zdjęcia, a następnie rozwiąż zadanie.
RTUNc40uIGE1D1
R11cdKyJnsIlT1
RR82vwdOpQdqc
Ćwiczenie 5
Zapoznaj się z opisem niżej umieszczonej rzeźby, a następnie rozwiąż zadanie.
RLEzDauRGyXui1
Rzeźba Putto z rogiem obfitości przedstawia małego, pulchnego chłopca. Skrzydełka sugerują, że mamy do czynienia z amorkiemAmorekamorkiem lub aniołkiem. Róg obfitości, który trzyma, to według mitologii greckiej i rzymskiej ułamany kozi róg, nieustannie napełniający się płodami ziemi, symbolizujący bogactwo i dostatek. Rzeźby tego typu rozpowszechniły się w okresie renesansu i baroku. Występowały wówczas często w świątyniach jako element ozdobny rzeźbiarskiej dekoracji architektonicznej. W późniejszych epokach takie figurki pojawiały się także w przestrzeniach prywatnych, zdobiąc zazwyczaj ogrody i tarasy. Do dziś spotkać je można na cmentarzach.
Rje3PR5m664lj
Ćwiczenie 6
RzSNOZMfNvQ8p1
Ćwiczenie 7
Zagadnienia rzeźby kontynuowane będą w kolejnej części e‑materiału: Sztuka w trzech wymiarach. Cz. 3 Rzeźba współczesna.
Słownik pojęć
Amorek
Amorek
motyw dekoracyjny przedstawiający postać nagiego chłopczyka ze skrzydłami.
Fasada
Fasada
frontowa ściana budynku.
Portal
Portal
ozdobne architektoniczno–rzeźbiarskie obramowanie otworu wejściowego jakiejś budowli, a także drzwi lub brama mające takie obramowanie.
Sakralizować
Sakralizować
nadawać religijny charakter.
Polichromowany
Polichromowany
pokryty dekoracją malarską. W rzeźbach polichromia zazwyczaj jest wielobarwna, ale może być także monochromatyczna – jednobarwna.
Abstrakcjonizm, sztuka abstrakcyjna
Abstrakcjonizm, sztuka abstrakcyjna
termin określający sztukę nieprzedstawiającą świata rozpoznawalnych przedmiotów, oderwaną od obrazowania rzeczywistości. Dzieło abstrakcyjne jest autonomiczną, odrębną rzeczywistością, zbudowaną z układów linii, form, barw lub brył.