W świecie ładunków elektrycznych
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: W świecie ładunków elektrycznych.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 4.2: [Uczeń] opisuje jakościowo oddziaływanie ładunków jednoimiennych i różnoimiennych;
Informatyka, 6.1: [Uczeń] wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
CELE ZOPERACJONALIZOWANE:
Cel ogólny: Poznanie sposobów elektryzowania ciał przez tarcie i dotyk.
Uczeń:
podaje przykłady oddziaływań elektrostatycznych,
zna rodzaje ładunków elektrycznych,
wie jak można wytworzyć ładunki poszczególnych znaków,
wie jaki jest mechanizm powstawania ładunków elektrycznych,
wie jak wzajemnie działają na siebie ładunki jednoimienne oraz różnoimienne.
NABYWANE UMIEJĘTNOŚCI:
Uczeń:
umie określić rodzaje ładunków elektrycznych,
umie naelektryzować ciało znakiem dodatnim i ujemnym,
umie wyjaśnić zjawisko wzajemnego odpychania i przyciągania naelektryzowanych ciał,
umie wyciągnąć wnioski z obserwacji
nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie;
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Pogadanka na temat obserwacji i doświadczeń uczniów z życia codziennego dotyczących elektryzowania różnych ciał oraz różnych efektów z tym związanych. Nauczyciel stara się sprawdzić, co uczniowie już wiedzą o oddziaływaniach ładunków elektrycznych. | Dyskusja | Problemowa: aktywizująca | Zbiorowa, jednolita |
Etap realizacji | Fizyka | Porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat:
| Notatki z poprzednich zajęć | Podająca: wykład informacyjny | Zbiorowa, jednolita |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację przedstawiającą m. in. kilka doświadczeń związanych z oddziaływaniami między ładunkami elektrycznymi. W trakcie prezentacji zadaje uczniom pytania ujęte w opisie treści prezentacji (Załącznik nr 1). Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału, zadając pytania zmierzające do nazwania oraz jakościowego wyjaśnienia poznanych zjawisk fizycznych oraz warunków, jakie muszą być spełnione, aby miały one miejsce. | Prezentacja „Ładunek kontra ładunek” (zasób nr QWE03002) | Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | Zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typy Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza film przedstawiający przykłady oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków. Nauczyciel we właściwych momentach zatrzymuje z pomocą aktywnego ucznia film i prowadzi z uczniami krótką dyskusję, po czym wznawia odtwarzanie filmu. Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję mającą na celu jakościowe wyjaśnienie poznanych zjawisk fizycznych z zakresu oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków. | Film „Ładunki elektryczne żyją wśród nas” (zasób nr QWE03003) | Eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | Zbiorowa, jednolita | |
Etap końcowy | Fizyka | Myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel podsumowuje poznane zjawiska oddziaływań między ładunkami różnych lub tych samych znaków. | Podająca: pogadanka | Zbiorowa, jednolita |