W szkole nie można się nudzić
Czas trwania: 90 min
Cele i oczekiwane rezultaty
Wymienianie nazw miesięcy.
Poznanie nazw świąt występujących w Polsce.
Wymienianie pór roku.
Rozumie ze słuchu i rozwijanie sprawności mówienia.
Kryteria sukcesu (językiem ucznia)
Wymienisz nazwy miesięcy.
Poznasz polskie święta.
Stworzysz kolorowy dywan do klasy języka polskiego.
Zapiszesz na tablicy wyposażenie klasy.
Narzędzia i środki dydaktyczne
Minecraft Education Edition − kraina 1−3,
ćwiczenie Genially.
Scenariusz lekcji
Przebieg zajęć | Opis przebiegu zajęć | Komentarz metodyczno‑dydaktyczny | Czas | Metody / formy pracy |
---|---|---|---|---|
I. Wstęp | Nauczyciel wprowadza uczniów w temat zajęć, opowiadając o świętach występujących w Polsce. Pyta uczniów o święta występujące w Ukrainie. | Uczniowie opowiadają o świętach w Ukrainie. | 15 min | pogadanka |
II. Część właściwa | Praca samodzielna ucznia z krainą. Kolejność zadań: - odszukaj salę j. polskiego, - porozmawiaj z Panią Beatą, - otwórz książkę i przeczytaj nazwy miesięcy, - uzupełnij tabliczki pod zdjęciami, - wykonaj dywan, kolory znajdziesz na tabliczkach. | Uczniowie realizują każde zadanie, które napotkają w grze. Upewnij się, że dzieci rozumieją polecenia. Wskaż im czytnik immersyjny i pokaż, jak z niego korzystać. | 30 min | gra |
Uczniowie utrwalają nazwy miesięcy. Następnie zapisują je w zeszycie. | Nauczyciel wyświetla film z YouTube. | 20 min | pogadanka | |
Nauczyciel prosi uczniów o dokończenie zdania: Moim ulubionym świętem jest… | Uczniowie siadają w kręgu i rozmawiają na temat świąt. | 15 min | pogadanka | |
III. Zakończenie | Nauczyciel prosi uczniów o wskazanie ulubionego zadania, które wykonali w Minecrafcie. | Uczniowie siadają i dzielą się swoimi wrażeniami z gry. | 10 min | pogadanka |