Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Metadane scenariusza

Ważniejsze gatunki paprotników z uwzględnieniem chronionych

1. Cele lekcji

a) Wiadomości

Uczeń:

  • zna wybrane gatunki paprotników,

  • wymienia paprotniki objęte ochroną prawną,

  • zna środowiska ekologiczne, w których występują paprotniki,

  • wymienia charakterystyczne cechy budowy zewnętrznej paprotników.

b) Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • rozpoznawać wybrane gatunki rzadkich paprotników,

  • określić biotopy wybranych gatunków,

  • korzystać z różnych źródeł informacji (artykuł, książka, plansze).

2. Metoda i forma pracy

słowne (pogadanka), poglądowe (okazy zielnikowe, plansze), praca zbiorowa

3. Środki dydaktyczne

plansze z paprotnikami, atlasy wybranych paprotników, lektury pomocnicze, notatki uczniów

4. Przebieg lekcji

a) Faza przygotowawcza

Przypomnienie wiadomości o środowisku życia i budowie zewnętrznej narecznicy samczej oraz jej cyklu rozwojowym.

Wprowadzenie do lekcji – podział systematyczny paprotników, krótkie przedstawienie zagadnień omawianych na lekcji.

b) Faza realizacyjna

Omówienie wybranych gatunków paprotników w oparciu o przygotowany materiał zielnikowy, plansze, książki. Nauczyciel na tydzień przed planowaną lekcją ustala listę gatunków, które będą omawiane podczas zajęć. Uczniowie korzystają z materiałów, które przygotowali do lekcji. Na zajęciach uczniowie omawiają wybrane gatunki skrzypów, paproci oraz widłaków według następującego planu:

  1. nazwa gatunku,

  2. środowisko w którym żyje,

  3. rozmieszczenie,

  4. budowa zewnętrzna,

  5. ciekawostki.

Uczniowie uzasadniają, dlaczego niektóre gatunki paprotników objęte są ochroną gatunkową.

c) Faza podsumowująca

Uczniowie otrzymują karty z 4 wybranymi paprotnikami. Mają podać ich nazwy i podkreślić, te, które objęte są ochroną gatunkową (załącznik 1).

5. Bibliografia

Według własnego pomysłu

Żródło wykorzystanych ilustracji: S. Gertlerowa, L. Ogrzebacz, Sprawdzanie i utrwalanie wiadomości z botaniki, WSiP, Warszawa 1986, s. 38, 41.

6. Załączniki

a) Karta pracy ucznia

Załącznik 1.

Karta z wybranymi paprotnikami

Rozpoznaj wybrane gatunki paprotników i wpisz ich nazwy. Podkreśl te, które są objęte ochroną gatunkową.

1. 2.

R1SK3ODVAb8KZ
R64Nes0XVL83c

…………………………… ……………………………

3. 4.

……………………. …………………………………..

Załącznik 2.

Uzupełnij tabelę.

CHARAKTERYSTYKA WAŻNIEJSZYCH PAPROTNIKÓW

Nazwa gatunku paprotnika

Rysunek schematyczny

Środowisko ekologiczne

Rozmieszczenie

Budowa zewnętrzna

salwinia pływająca

zbiorniki wodne

łodyżka posiada liście płaskie po dwa w okółku, które utrzymują roślinę na wodzie, a trzeci liść przekształcony jest w rozgałęziony pęczek korzeniowy pod wodą

języcznik zwyczajny

lasy liściaste i mieszane, na wapieniach

Karpaty, Pogórze Sudeckie

piórpusznik strusi

nad potokami, na wilgotnych zboczach

pojedyncze, zielone, pierzaste liście tworzą lejek , z jego środka wyrasta krótki, brunatny liść zarodnionośny

podrzeń żebrowiec

cieniste lasy iglaste

Sudety, Karpaty

zielone liście tworzą kępę, z jej środka wyrasta dłuższy liść zarodniowy

R1Qn1TJLoclfx

pola, łąki

niż i góry

pęd wiosenny – brunatny kłos zarodnionośny, pęd letni – zielony, okółkowo rozgałęziony

skrzyp olbrzymi

niż i niższe partie górskie

pędy płonne, jasno zielone, do 2m wysokości, wiotkie, rozgałęzione, pęd zarodnionośny do 30 cm

Rp17FoezcByg1

niż i góry

kłosy z liśćmi zarodnionośnymi po 2, rzadziej 3

b) Zadanie domowe

Uczniowie otrzymują tabelę (załącznik 2), którą muszą uzupełnić, wykonując schematyczny rysunek lub zapisując informacje dotyczące rozmieszczenia paprotników (tabelkę należy wkleić do zeszytu).

7. Czas trwania lekcji

45 minut

8. Uwagi do scenariusza

brak

Rfo82bSW9sA1I

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 160.07 KB w języku polskim
RPp7VaeNjBTsN

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 107.50 KB w języku polskim