Weather idioms
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:zna wyrażenia idiomatyczne związane z pogodą;
wie, w jakim kontekście należy używać wyrażeń związanych z pogodą.
Umiejętności
Uczeń:potrafi znaleźć definicje do podanego idiomu;
potrafi uzupełnić brakujące elementy w oparciu o kontekst.
Metoda pracy
Prezentacja, gra „Kalambury”.Forma pracy
Praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna w oparciu o kartę pracy ucznia.Środki dydaktyczne
Karta pracy ucznia, karty do gry „Kalambury”.Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
powitanie,
sprawdzenie listy obecności.
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji „Weather idioms”.
Faza realizacyjna
Karta pracy ucznia [1]
Put the missing words into phrases and match them to a definition.
it never rains but it pours A situation when one bad thing happens, a lot of other bad things also happen, which makes the situation even worse.
raining cats and dogs raining in great amounts
get wind of something to hear a piece of information that someone was trying to keep secret
make heavy weather of something
to take a longer time than necessary to do somethingbe under the weather
to feel ill, badKarta pracy ucznia [2]
Replace the definition with an appropriate phrase.There is no need to make a fuss about it, probably it is [a situation where people get worried about something that is not important] a storm in a teacup.
Get in quickly. You are [very cold] as cold as ice.
Her dress was [very white] as white as snow.
I know I shouldn’t count on him. He is [only a friend when everything is all right] a fair‑weather friend.
I’m not all right but I’ll [feel well] be as right as rain.
Faza podsumowująca
Kalambury
Nauczyciel dzieli klasę zależnie od liczebności na 2 lub 3 grupy. Kolejno lider każdej grupy otrzymuje na karcie hasło, które musi przedstawić za pomocą gestów i mimiki swojej grupie. Za właściwe odgadnięcie hasła grupa otrzymuje 10 pkt, jeśli grupa w przewidzianym czasie nie jest w stanie ustalić hasła, grupa kolejna może próbować je odgadnąć za połowę wartości punktów tj. 5 pkt.Karty z hasłami:
Bibliografia
brakZałączniki
Karta pracy ucznia
Put the missing words into phrases and match them to a definition.
It never ………………………….. but it pours.
raining cats and ……………………
get ……………………… of something make heavy ………………………… of something
be under the ……………………
make heavy …………….. of something
A situation when one bad thing happens, a lot of other bad things also happen, which makes the situation even worse.
to hear a piece of information that someone was trying to keep secret
to feel ill, bad
raining in great amounts
to take a longer time than necessary to do something
Replace the definition with an appropriate phrase.
There is no need to make fuss about it, probably it is [a situation where people get worried about something that is not important].
Get in quickly. You are [very cold].
Her dress was [very white].
I know I shouldn’t count on him. He is [only a friend when everything is all right].
I’m not all right but I’ll [feel well].
Zadanie domowe
Find the definitions of the following phrases.warm someone up
with your head in the clouds
be in the eye of the storm
Czas trwania lekcji 45 minut
Uwagi do scenariusza
Należy wyciąć karty niezbędne do gry „Kalambury”.