Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości Uczeń:

      • zna wyrażenie umożliwiające zapytanie o godzinę,

      • wie jak stosować poznane reguły.

    2. Umiejętności Uczeń:

      • potrafi zapytać o godzinę,

      • potrafi odczytać godzinę,

      • potrafi zapisać słyszaną godzinę,

      • potrafi wykorzystać praktycznie zaprezentowane zagadnienie.

  2. Metoda pracy Prezentacja, wykonanie zegara.

  3. Forma pracy Praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna w oparciu o kartę pracy ucznia.

  4. Środki dydaktyczne Karta pracy ucznia

  5. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • powitanie,

        • sprawdzenie listy obecności.

      2. Określenie celu i formy pracy na lekcji.
        Podanie i zapisanie tematu lekcji „What’s the time?”.

    2. Faza realizacyjna

      Uczniowie z poniżej przedstawionych elementów wykonują w parach lub niewielkich grupach zegar. Nauczyciel na lekcji poprzedzającej informuje, jakie materiały należy przynieść w celu wykonania zegara:
      korek od wina, pinezkę, kredki, mazaki, papier kolorowy, nożyczki.

      RlC78sxrbQHy5

      Nauczyciel prezentuje godziny przy wykorzystaniu zegara wykonanego przez którąś z grup:

      1. pytanie „What’s the time?” lub „What time is it?”

      2. pełne godziny oraz objaśnienie zasady a.m., p.m.

      3. „połówki”: 2.30, 5.30 etc.

      4. kwadranse: 2.15, 4.15, 5.45, etc

        Bezpośrednio po każdej prezentacji uczniowie wykonują ćwiczenia, w pierwszej fazie tylko przy pomocy wykonanego przez nich zegara – pokazując na nim godziny.
        Po prezentacji godzin pełnych nauczyciel prosi o zaprezentowanie na zegarach niżej wymienionych:
        It’s 4.00 o’clock.
        It’s 6.00 o’clock.
        It’s 9.00 o’clock.
        It’s 12.00 o’clock.
        It’s 1.00 o’clock.

        Po prezentacji „połówek” nauczyciel prosi o zaprezentowanie na zegarach niżej wymienionych:
        It’s 3.30.
        It’s 4.30.
        It’s 5.30.
        It’s 9.30.
        It’s 10.30.

        Po prezentacji „kwadransów” nauczyciel prosi o zaprezentowanie na zegarach niżej wymienionych:
        It’s 4.45.
        It’s 4.15.
        It’s 2.15.
        It’s 4.45.
        It’s 9.15.

      1. **Karta pracy ucznia [1]

        What’s the time? Work with your partner and read.** [Uczniowie w parach starają się odczytać godziny w oparciu o poznane zasady; wspólne sprawdzenie w klasie]

        1. 4.45

        2. 4.15

        3. 2.34

        4. 5.16

        5. 6.20

        6. 7.18

      1. **Karta pracy ucznia [2]

        Listen and write.** [Uczniowie notują godziny odczytywane przez nauczyciela.]

        Key:

        1. 5.40

        2. 5.20

        3. 8.55

        4. 9.05

        5. 8.35

        6. 9.25

        7. 3.15

        8. 3.45

      2. Karta pracy ucznia [3]
        Write your times and read them to your partner. Check if he/she is right.
        [Uczniowie pracują w parach, każdy zapisuje cztery godziny, które następnie zaprezentuje koledze/koleżance – nauczyciel prosi kilka par o prezentację]

        • 1.

        • 2.

        • 3.

        • 4.

      3. Zadanie domowe

        Write the times:

        1. twenty past six 6.20

        2. ten past two 2.10

        3. half to two 1.30

        4. two to two 1.58

        5. half past four 4.30

        6. half past three 3.30

        7. quarter past five 5.15

        8. quarter to five 4.45

        9. five to six 5.55

        10. five past seven 7.05

    1. Faza podsumowująca Omówienie zadania domowego.

  6. Bibliografia
    brak

  7. Załączniki

    1. Karta pracy ucznia

      1. What’s the time? Work with your partner and read.

        1. 4.45

        2. 4.15

        3. 2.34

        4. 5.16

        5. 6.20

        6. 7.18

      2. Listen and write.

        • 1.

        • 2.

        • 3.

        • 4.

        • 5.

        • 6.

        • 7.

        • 8.

      3. Write your times and read them to your partner. Check if he/she is right.

        • 1.

        • 2.

        • 3.

        • 4.

    2. **Zadanie domowe

      Write the times:**

      1. twenty past six

      2. ten past two

      3. half to two

      4. two to two

      5. half past four

      6. half past three

      7. quarter past five

      8. quarter to five

      9. five to six

      10. five past seven

  8. Czas trwania lekcji 45 minut

R17yBADFmHwWs

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 201.32 KB w języku polskim
R1PsTf9kw1GUN

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 396.50 KB w języku polskim