Wiadomość od Diabła Morskiego
Czy wysyłaliście kiedyś list w butelce? Wymyślcie, co można by przekazać w ten sposób Nieznajomemu po drugiej stronie morza lub oceanu. W jakim języku napisalibyście ten list? Uzasadnijcie swój wybór i opowiedźcie o tym całej klasie.
Bolesław Leśmian
Pisarz polski, który potrafił w niezwykły sposób bawić się słowem. Wykorzystując motywy arabskich baśni z „Księgi tysiąca i jednej nocy”, napisał „Przygody Sindbada Żeglarza”, a także „Klechdy sezamowe”.
Przeczytaj fragment „Przygód Sindbada Żeglarza”. Zastanów się, kto jest narratorem. Swoje zdanie poprzyj odpowiednimi cytatami.
List Diabła MorskiegoSiedziałem w oknie otwartym i patrzyłem przez okno w niebiosy, na których płonęła pełnia księżycowa. Nagle usłyszałem w powietrzu dziwny, suchy, ostry szum skrzydeł. Był to szum osobliwyosobliwy, do żadnych szumów niepodobny. Żaden ptak nie szumi tak skrzydłami.
Wysunąłem głowę przez okno i zacząłem uważnie wpatrywać się w księżycową jasność pogodnej nocy. Po chwili ujrzałem w powietrzu Rybę Latającą.
Jej skrzydła, podobne do ogromnych płetw, srebrzyły się w księżycu. Poruszała nimi powoli i z trudem. Nie była snadźsnadź przyzwyczajona do lotu nad ziemią i raził ją zapewne brak wody morskiej w powietrzu. Leciała jednak wytrwale, mieniąc się w świetle księżyca łuską tęczową. Widziałem, jak szybko porusza zmęczonym pyskiem, chwytając skrzelami dech, utrudniony brakiem wody. W pysku trzymała kawał różowego papieru. Leciała wprost ku mnie.
Zbliżywszy się do okna, podała mi papier różowy. Zaledwo ten papier wyjąłem jej z pyska, ryba natychmiast umknęła z powrotem i wkrótce znikła mi z oczu.
Spojrzałem na papier. Na jednej jego stronie świetniałświetniał kaligraficznie i starannie, lecz z okropnymi błędami napisany wiersz wuja Tarabuka. Poznałem od razu charakter jego pisma i nie chcąc odczytywać nudnego i głupiego wiersza, odwróciłem arkusz papieru i spojrzałem na drugą jego stronę.
Na drugiej stronie u góry olbrzymimi literami czernił się napis:
R1SlIzSpzgmXL1 Niżej pod tym napisem znajdował się list treści następującej:
RRsmDH7DzKzT91
Rozpoznaj w tekście elementy typowe dla treści listu. Przyporządkuj podane fragmenty wiadomości od Diabła Morskiego do określeń części listu.
nawiązanie kontaktu z adresatem listu, przedstawienie sprawy, uzasadnienie (argumenty), podpis, pożegnanie
Piszę z morza do Ciebie, kochany Sindbadzie! [...] Nie sądź mnie po pozorach ani po wyglądzie, Ja zjadam ryby w morzu, ty zjadasz – na lądzie, Ja połykam je żywcem, ty – po usmażeniu. Obydwaj dogadzamy swemu podniebieniu, Obydwaj pożeramy chętnie, co się zdarza, Z tą różnicą, że nie mam – tak jak ty – kucharza. |
|
Piszę ten list z powodu, iż wicher-włóczęga, Który na brzegu przygód byle jakich szuka, Zwiał do morza papiery wuja Tarabuka, Słynny srebrny kałamarz tudzież złote pióro. [...] Sindbadzie! Jakże możesz żyć pod jednym dachem Z takim głupcem nieznośnym i z takim postrachem? |
|
Czeka Cię bajka senna w zaklętej krainie I Królewna stęskniona, co z urody słynie, I skarby, i przepychy, i dziwy, i czary! Pędź na lotnym okręcie przez morza obszary. Zwiedzaj wyspy, półwyspy, lądy i przylądki, I najdalsze zatoki, najstarsze zakątki. |
|
Tego Ci życzy, ukłon przesyłając dworski, Kochający Cię szczerze – Twój druh |
|
Diabeł Morski |
Wypisz z listu – tutaj lub w zeszycie – zwroty do adresata rozpoczynające się wielką literą.
O jakich podobieństwach i różnicach między Sindbadem i Diabłem Morskim jest mowa w liście?
Ja wolę ryby z morza, ty – ryby z patelni., Lecz obydwaj jesteśmy w pożeraniu dzielni., Ja połykam je żywcem, ty – po usmażeniu., Ja zjadam ryby w morzu, ty zjadasz – na lądzie., Mimo to nikt Cię diabłem dotąd nie przezywa., Obydwaj pożeramy chętnie, co się zdarza., Obydwaj dogadzamy swemu podniebieniu., Z tą różnicą, że nie mam – tak jak ty – kucharza.
Podobieństwa | |
---|---|
Różnice |
Przyjrzyj się ilustracji przedstawiającej jedną z przygód Sindbada. Czego może dotyczyć ta przygoda? Opowiedz o niej innym.
Znajdź w liście Diabła Morskiego wyrazy z podaną trudnością ortograficzną i zapisz je tutaj lub w zeszycie:
wyjątek od zasady, wedle której ch piszemy zawsze na końcu wyrazu;
dwa wyrazy, w których zachodzi wymiana rz na r;
wyraz, w którym zachodzi wymiana ó na e;
dwa wyrazy, w których zachodzi wymiana ż na g;
trzy przykłady pisowni nie z czasownikiem.
Czy pamiętasz, jak prawidłowo zaadresować kopertę? Narysuj w zeszycie prostokąt, a następnie wpisz w odpowiednie miejsca adresy nadawcy i odbiorcy. Swoją kopertę zaadresuj dla Sindbada Żeglarza, zamieszkałego przy ulicy Podróżniczej 53, kod pocztowy: 90751, Bagdad, Irak. Nadawcą listu będzie Diabeł Morski, zamieszkały przy ulicy Oceanicznej 114, kod pocztowy: 64‑531, Morskie Oko, Polska.
Napisz w imieniu Sindbada Żeglarza list, w którym odpowiesz na kuszącą propozycję Diabła Morskiego. Pamiętaj, aby w twoim liście nie zabrakło:
informacji o dacie i miejscu pisania listu,
grzecznościowego zwrotu do adresata w nagłówku,
podpisu.
Zastosuj pisownię wielką literą w bezpośrednich zwrotach do adresata. Spróbuj nawiązać do wszystkich punktów listu Diabła Morskiego.