Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Metadane scenariusza

ID (wypełnia redakcja)

Tytuł

Przedmiot nauczania

Biologia

Autor (imię i nazwisko)

Maria Osękowska

Adres (ulica, nr domu)

Kod pocztowy, miejscowość

Login autora w Scholaris

mariaos

Abstrakt

Lekcja stanowi kolejną jednostkę w cyklu dotyczącym budowy i higieny układu oddechowego. Pozwala poznać wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka

Wydawca

OSI CompuTrain

Źródło

A. Korsak, Dziś przestaję palić, PZWL, Warszawa 1999.

Odnośniki

Etap edukacyjny

przedszkole, klasy I‑III (nauczanie zintegrowane), klasy IV‑VI, gimnazjum, liceum, liceum profilowane, technikum, zasadnicza szkoła zawodowa

Gimnazjum, liceum

Informacje o prawach (wypełnia redakcja)

Słowa kluczowe

Palenie, tytoń, gimnazjum, lekcja, profilaktyka

UDC (wypełnia redakcja)

Przybliżony czas trwania zajęć (dotyczy scenariuszy, kart pracy, testów, prezentacji)

2 lekcje 45‑minutowe

Uwagi

Wpływ palenia tytoniu na organizm człowieka

1. Cele lekcji

Wiadomości

UCZEŃ:

  • wymienia składniki dymu papierosowego,

  • charakteryzuje problem palenia aktywnego i biernego,

  • przewiduje skutki szkodliwego oddziaływania poszczególnych składników dymu papierosowego na organizm ludzi,

  • wyjaśnia korzyści płynące z zaprzestania palenia tytoniu.

  • określa zależności pomiędzy paleniem tytoniu, a budową układu oddechowego,

  • podejmuje próby przekonania siebie i innych do niepalenia papierosów,

  • przeciwstawia się reklamom nakłaniającym do palenia papierosów,

  • uzasadnia konieczność zachowania higieny układu oddechowego,

  • proponuje metody przeciwstawienia się nałogowi palenia wśród młodzieży,

  • rozumie potrzebę unikania zadymionych pomieszczeń,

  • angażuje się w działania, mające na celu popularyzowanie wiedzy o szkodliwości palenia papierosów,

  • określa przyczyny i skutki palenia papierosów,

  • efektywnie współdziała w grupie,

  • rozwiązuje problemy w sposób twórczy,

  • planuje, organizuje i ocenia własne uczenie się.

    • drama,

    • metoda dyskusji,

    • analiza plansz, rysunków, materiałów informacyjnych, praca w grupach.

-Plansze, foliogramy, ryciny z podręczników i materiały informacyjne z ZOZ‑u oraz sanepidu przedstawiające wpływ palenia tytoniu na organizm ludzki, skład dymu tytoniowego,
-Zdjęcia rentgenowskie płuc palaczy i osób niepalących,
-Arkusze papieru – po jednym dla grupy,
-Luźne arkusze papieru, mazaki, klej, małe karteczki.

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne:

Lekcję rozpoczynamy od przypomnienia najważniejszych funkcji układu oddechowego. Podajemy temat lekcji i przedstawiamy uczniom jej merytoryczne cele, dzielimy ich na zespoły, przypominamy zasady pracy w grupie, rozdajemy materiały przygotowane w przez uczniów, zachęcamy do analizy materiałów i przygotowania odpowiedzi na następujące pytania:
-Jakie substancje zawarte są w dymie papierosowym?

-Jakie są przyczyny sięgania po papierosy?
-Dlaczego palą młodzi ludzie?
-Na czym polega palenie bierne?

-Jakie mogą być skutki palenia?

Informujemy uczniów także, że będą przygotowywać prace dotyczące wpływu palenia tytoniu na zdrowie człowieka. Tematy może zaproponować nauczyciel lub grupa uczniów.

Faza realizacyjna

Uczniowie dokonują podziału funkcji w grupie (lider, sprawozdawca, sekretarz), przeglądają materiały, które otrzymali, szukają odpowiedzi na pytania zadane na początku lekcji. Przedstawiają swoje pomysły, podejmują decyzje dotyczące formy wypowiedzi w ramach przydziału lub losowania, przygotowują rekwizyty do prezentacji (mikrofon, element stroju sędziowskiego, własne logo).

-uczniowie redagują teksty artykułów (2‑3grupy),

-wykonują projekty plakatów (1‑2 grupy),

-przygotowują audycję radiową (1 grupa) lub program telewizyjny (1 grupa),

-oraz rozprawę sądową (1 grupa).

Sprawozdawcy relacjonują przebieg pracy grupy, prezentują jej efekt. Porównują jednocześnie sposób poznania tematu przez inne grupy

Faza podsumowująca

Uczniowie dokonują samooceny, określają czego i  jak się nauczyli, czemu służyły przyjęte metody pracy oraz jak wykorzystają zdobyte doświadczenia i wiedzę.

Na koniec drugiej lekcji rozdajemy uczniom ankiety ewaluacyjne.

W ankiecie ewaluacyjnej można zadać pytania:

jak oceniasz swój udział w pracy zespołu?

czy jesteś zadowolony z efektów pracy grupy?

co sądzisz o lekcji przeprowadzonej w ten sposób?

Czy zamierzasz uświadamiać innych o szkodliwości palenia tytoniu?

    1. A. Korsak, Dziś przestaję palić, PZWL, Warszawa 1999.

Załącznik nr 1

ZASADY PRACY W GRUPIE

LIDER – kieruje pracą grupy, organizuje ją, a nie przewodzi, nie dominuje, nie narzuca sowich poglądów. Dba, by wszyscy mogli się po kolei wypowiedzieć, ustala kto w danej chwili mówi. Lider dba też o to, by wszyscy pracowali, by każdy miał swój udział w rozwiązywaniu zadań. Pilnuje też, aby grupa pracowała nad zadaniem – tematem, a nie poświęcała uwagi sprawom ubocznym, nieistotnym dla osiągnięcia celu.

SEKRETARZ – pilnuje by nie umknęły uwadze i pamięci ciekawe pomysły zgłaszane w czasie pracy nad rozwiązaniem problemu (jeśli nie będą wykorzystane teraz, może warto do nich wrócić po jakimś czasie).

SPRAWOZDAWCA – stara się wyławiać podczas pracy zespołu ważne ustalenia, uzgadnia z grupą stanowisko – rezultaty pracy, przedstawia efekty pracy zespołu publicznie, opowiada, jak grupa zorganizowała swoją pracę i jak pracowała.

R1MfEckTjUX2E

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 54.50 KB w języku polskim