Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Wprowadzenie do arkusza kalkulacyjnego

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • zdefiniować pojęcia arkusz kalkulacyjny‑program i arkusz kalkulacyjny‑dokument;

  • opisać przeznaczenie i zastosowanie arkusza kalkulacyjnego;

  • opisać typy danych wprowadzanych do arkusza;

  • scharakteryzować formuły i zasady ich tworzenia;

  • opisać elementy okna i budowy wybranego arkusza kalkulacyjnego.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • wskazać elementy budowy arkusza kalkulacyjnego;

  • wprowadzać dane i formuły do komórek arkusza;

  • wykonywać w arkuszu proste obliczenia;

  • zmienić zawartość komórek arkusza.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • prezentacja dołączona do podręcznika;

  • podręcznik.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie programów poznanych na lekcji informatyki

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– poznanie okna programu i budowy arkusza kalkulacyjnego Excel (15 min)

  • uruchomienie arkusza kalkulacyjnego Excel

  • omówienie elementów okna arkusza kalkulacyjnego

  • zapoznanie uczniów z elementami budowy arkusza

  • porównanie okna arkusza z oknem edytora tekstu np. edytora Word

  • wskazanie paska stanu oraz paska formuły

  • omówienie adresowania komórek – wskazanie miejsca w programie, gdzie widoczny jest adres aktywnej komórki

– poznanie typów danych wprowadzanych do komórek arkusza (20 min)

  • wprowadzenie do komórki wartości liczbowych

  • omówienie domyślnego sposobu wyrównywania wartości liczbowych

  • wprowadzenie do komórki błędnej wartości ułamka dziesiętnego (ze znakiem separatora – kropką)

  • wskazanie na zmianę wyrównywania domyślnego oraz różnicę pomiędzy wartością tekstową a liczbową

  • wprowadzenie wartości tekstowych do komórki i omówienie domyślnego sposobu wyrównywania komórki

  • omówienie zasady tworzenia wyrażeń

  • wprowadzenie prostych wyrażeń do arkusza (typu 5 x 5, 2^10, 123 : 23 – 8)

  • analiza otrzymanych wyników oraz sposobu wyświetlania informacji (w arkuszu jest wyświetlany wynik, w pasku formuły – wyrażenie)

  • omówienie sposobów edycji zawartości komórki (klawisz F2, użycie myszy)

  • omówienie sposobu wprowadzania dat do arkusza

– tworzenie prostych formuł (15 min)

  • wprowadzenie danych do arkusza (np. dwóch liczb do komórek D1 i D2)

  • zapisanie formuły (np. w komórce D3) obliczającej iloczyn liczb znajdujących się w komórkach D1 i D2

  • omówienie pojęcia formuły

– stosowanie formuł w obliczeniach (25 min)

  • otworzenie nowego arkusza

  • wprowadzenie dwóch wartości liczbowych

  • utworzenie formuł wykonujących podstawowe działania matematyczne na wprowadzonych liczbach

  • zmiana wartości liczbowych i obserwacja wyników działań

  • analiza wyników obserwacji – arkusz automatycznie przelicza formuły po każdej zmianie w komórkach

  • wprowadzenie przez uczniów aktualnej daty i daty urodzin

  • utworzenie formuły obliczającej liczbę dni pomiędzy wprowadzonymi datami

  • modyfikacja danych w celu obliczenia liczby dni pomiędzy różnymi datami (np. ile dni zostało do końca roku szkolnego)

Faza podsumowująca

– podsumowanie 

(5 min)

  • przypomnienie budowy arkusza

  • przypomnienie typów danych wprowadzanych do komórki arkusza

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R17KEnobMRtws

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 74.67 KB w języku polskim
R1HTs3TSzLnmL

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 85.50 KB w języku polskim