Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Wprowadzenie do PHP

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • opisać sposób wykonywania skryptów po stronie serwera i klienta;

  • wymienić języki obsługiwane po stronie serwera i klienta;

  • opisać sposób interpretowania skryptów PHP;

  • wymienić wymagania programowe niezbędne do obsługi skryptów PHP;

  • zdefiniować pojęcie serwera WWW;

  • wymienić i opisać system baz danych współpracujących z PHP;

  • opisać budowę skryptu PHP;

  • opisać sposób uruchamiania skryptów PHP;

  • opisać funkcję pozwalającą na sprawdzenie wersji PHP;

  • wskazać domyślną lokalizację skryptów odczytywanych przez serwer WWW;

  • wyszczególnić różnice pomiędzy PHP a HTML.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zainstalować zintegrowany system serwera WWW, PHP i MySQL, np. Triad, AppServ czy inny;

  • uruchomić serwer WWW;

  • sprawdzić, czy działa serwer WWW;

  • utworzyć skrypt sprawdzający wersję PHP.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowaną przeglądarką internetową;

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym IE i Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

– wprowadzenie do tematu lekcji (5 min)

  • przypomnienie informacji na temat języka HTML

  • omówienie ograniczeń język HTML w porównaniu z tradycyjnymi językami programowania

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią

Faza realizacyjna

– omówienie sposobu działania skryptów na serwerze WWW (10 min)

  • omówienie sposobu działania kodu HTML i Java

  • opisanie sposobu działania skryptów PHP

  • porównanie sposobu działania i możliwości HTML i PHP

  • omówienie pojęcia: serwer WWW

  • wskazanie na inne programy współpracujące z PHP – system baz danych MySQL

  • podanie innych języków programowania pozwalających na tworzenie interaktywnych stron WWW (ASP, CGI)

– instalacja PHP (10 min)

  • omówienie sposobu licencjonowania serwera Apache, PHP oraz MySQL

  • wyszukanie przez uczniów w Internecie portali udostępniających omówione narzędzia

  • instalacja środowiska do programowania w PHP (w zależności od wyboru nauczyciela – AppServ, PHP Triad czy inny)

  • uruchomienie serwera WWW

  • sprawdzenie poprawności działania serwera WWW poprzez otwarcie jego strony domowej (adres Localhost)

sourceforge.net/projects/phptriad/

www.appservnetwork.com/

www.krasnal.tk/

– wprowadzenie do programowania w PHP (10 min)

  • omówienie lokalizacji plików odczytywanych przez serwer WWW (w zależności od zastosowanej wersji środowiska)

  • omówienie budowy skryptu PHP

  • utworzenie w Notatniku skryptu zawierającego funkcję phpinfo()

  • zapisanie skryptu w folderze domowym serwera WWW

  • uruchomienie skryptu ze zwróceniem uwagi na wywołanie adresu serwera i nazwy pliku

  • sprawdzenie wersji PHP oraz analiza kodu źródłowego dostarczonego przeglądarce

  • próba uruchomienia pliku PHP offline – analiza otrzymanych wyników

Faza podsumowująca

– podsumowanie lekcji (5 min)

  • pogadanka na temat, czym się różni PHP od HTML

  • przypomnienie głównych elementów środowiska zainstalowanego środowiska programistycznego Apacze, PHP, MySQL oraz ich znaczenia

Bibliografia

[1] W. Choi, A. Kent, Ch. Lea, G. Prasad, Ch. Ullman, Od podstaw PHP4, Helion, Gliwice 2002.

[2] L. Helling, L. Thomson, PHP i MySQL. Tworzenie stron WWW. Vademecum profesjonalisty, Helion, Gliwice 2005.

Załączniki

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

R1QDKrvFjFdt3

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 84.09 KB w języku polskim
R1DKBdenplJ2z

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 77.00 KB w języku polskim