Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RwJFNcTYHMSws
Na zdjęciu widoczna kopalnia odkrywkowa. W środkowej części zdjęcia znajdują się zabudowania przemysłowe. W tle widoczna ściana skalno‑piaskowa z odkrytymi kolejnymi warstwami ziemi.

Bioremediacje

Aby naprawić szkody w środowisku spowodowane przez działalność człowieka, trzeba pobrać i zbadać próbki gleby, np. wokół kopalni arsenu.
Na zdjęciu odkrywkowa kopalnia arsenu.
Źródło: Tjflex2, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Bios (gr.) oznacza życie, a remedium (łac.) – „środek przeciw czemuś”. Bioremediacje to inaczej sposoby na wykorzystanie organizmów do usuwania ze środowiska substancji, które są niebezpieczne lub szkodliwe. W bioremediacji wykorzystuje się głównie bakterie, grzyby i rośliny. Jest to jedna ze strategii przywracania do stanu bliskiego pierwotnemu środowiska zniszczonego działaniem człowieka (np. kopalnie odkrywkowe) lub odpadami (np. ropa naftowa w wodzie). Jest to metoda bezpieczna, ekologiczna i ekonomicznie opłacalna.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz różne metody restytucji biologicznej.

  • Określisz sposoby wykorzystania roślin w bioremediacji.

  • Wykażesz ekonomiczne korzyści z bioremediacji.