Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rd5X7Tv7jdHDt
Fotografia przedstawia osę sfotografowaną z przodu. Widoczne są jej oczy złożone oraz czułki, odnóża i fragmenty czarnych, półprzezroczystych skrzydeł. Owad siedzi na białych, drobnych kwiatach z zielonymi łodygami.

Feromony – percepcja i znaczenie biologiczne

Aby mogło dojść do „semiochemicznejkomunikacji” pomiędzy organizmami, feromony muszą dotrzeć do swoistych receptorów znajdujących się na powierzchni komórek odbiorcy. U owadów odbywa się to za pośrednictwemwłosków olfaktorycznych występujących na powierzchni czułek.
Źródło: Richard Bartz, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 2.5.

Zwierzęta komunikują się w różny sposób. Jedną z form komunikacji są związki chemiczne – feromony. Zwierzęta wydzielają je w celu zainicjowania u innych osobników określonych reakcji fizjologicznych lub behawioralnych. Ten typ porozumiewania się nazywany jest komunikacją chemiczną.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym są feromony.

  • Określisz mechanizm działania feromonów i ich związków.

  • Skategoryzujesz feromony.