Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIo2mUEOMz3XD
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia rząd magnesów neodymowych oblepionych opiłkami żelaza. Magnesy neodymowe mają kształt małych pastylek i wytwarzają bardzo silne pole magnetyczne. Zdjęcie przypomina rząd głów z gęstymi, grubymi dredami. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Klasyfikacja substancji ze względu na właściwości magnetyczne".

Klasyfikacja substancji ze względu na właściwości magnetyczne

Źródło: dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/1351845 [dostęp 14.05.2022].

Czy to nie ciekawe?

W dzieciństwie oglądałam w telewizji amerykański serial pod tytułem „Kradzione nie tuczy”, gdzie złodzieje dokonali kradzieży złota wyciągając je przez okienko w dachu za pomocą magnesu spuszczonego na lince. Bardzo podobała mi się pomysłowość złodziei. Nie wiedziałam, podobnie jak twórcy filmu, że to niemożliwe – złoto nie jest przyciągane przez magnes.

R6FyDzJXEyDeq
Rys. a. Magnes przyciąga stalowe spinacze
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

W tym e‑materiale dokonamy rozróżnienia substancji ze względu na ich reakcję na pole magnetyczne.

Twoje cele

W tym e‑materiale:

  • objaśnisz podstawę podziału substancji ze względu ich zachowanie w polu magnetycznym,

  • dowiesz się, w jaki sposób profesjonalnie mierzymy siłę przyciągania/odpychania substancji przez magnes,

  • przeanalizujesz tabelę wyników takich pomiarów,

  • zaklasyfikujesz substancje do jednej z grup: diamagnetyków, paramagnetyków, ferromagnetyków.