Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RLiJ0jorycfnr
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi. Na pierwszym planie siedzi czterech mężczyzn, dwóch z nich gra na małych bębnach. Za nimi siedzą ubrane w kolorowe sari kobiety wraz z dziećmi. Niektóre kobiety i dzieci śpiewają. Wszyscy mają czarne włosy. Kobiety upięte z tyłu. Kobiety mają kropkę na czole.

Struktura narodowościowa ludności świata

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Naród to pojęcie odnoszące się do wspólnoty ludzi, których łączy szeroko pojęta kultura (język, obyczaje, wiara, rytuały, historia). Zwykle naród zajmuje jakieś konkretne terytorium, ale nie jest to warunek konieczny, gdyż na przestrzeni dziejów poszczególne grupy ludzi przemieszczały się (dobrowolnie lub na skutek przesiedleń). Z tego też powodu dziś możemy mówić o państwach wielonarodowych, do których należy choćby Wielka Brytania. Struktura narodowościowa świata zależy od wielu przyczyn, wśród których najważniejszy jest po prostu proces dziejowy, czyli wszelkie przemiany zachodzące na określonym terytorium (konflikty zbrojne, kolonializm, imigracje i emigracje).

Twoje cele
  • Wskażesz główne obszary koncentracji ludności.

  • Omówisz, jaka jest istota narodu.

  • Przeanalizujesz strukturę narodowościową na terenie Polski.