Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1EqwclqcpXv2
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi, która siedzi przy wysokim stole pod oknem.

Egzystencjalizm: recepcja i dyskusja

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Egzystencjalizm wywarł olbrzymi wpływ na kulturę XX w. Zmieniła się perspektywa patrzenia na człowieka w filozofii i kulturze. Zmienił się także sam sposób uprawiania filozofii – stał się swobodniejszy, zaczęto filozofować w kawiarniach i tworzyć tam towarzyskie kółka filozoficzne. Sposób myślenia filozoficznego uwolnił się, ponieważ myśliciele nie czuli się spętani nakazem dokładnego uzasadniania swoich twierdzeń. Dzięki temu egzystencjalizm stał się inspirujący także dla literatów, co przemieniono również w zarzut – wytykano bowiem egzystencjalistom, że nie uprawiają filozofii, tylko literaturę, a ich myślenie jest chaotyczne i nieprecyzyjne.

Twoje cele
  • Poznasz zarys recepcji egzystencjalizmu.

  • Wskażesz przykłady inspiracji filozofią egzystencjalną w kulturze XX i XXI w.

  • Sformułujesz obronę egzystencjalizmu, odpierając niektóre z zarzutów, jak zarzut niejasności czy „niemoralności” tej filozofii.