Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RkVrjmQv8LaQR
Zdjęcie przedstawia wulkan Krakatau. Na pierwszym planie znajduje się ocean. W głębi znajduje się wulkan. Z jego krateru wydobywa się dym.

Erupcja Krakatau – skutki bezpośrednie i pośrednie

Źródło: Lord Mountbatten, dostępny w internecie: commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0.

Erupcja wulkanu, do której doszło 27 sierpnia 1883 roku, była jedną z największych naturalnych klęsk żywiołowych w dziejach. Liczba ofiar śmiertelnych to około 40 tysięcy osób. Inne źródła szacują ją na ponad 120 tysięcy. Wśród skutków erupcji najgroźniejsze (wyłączając obszar bezpośrednio przyległy do wulkanu) okazało się tsunami. Gazy i pyły uwolnione do atmosfery powodowały kolejne następstwa, które nie miały jednak niszczących i długofalowych skutków w skali całego globu.

Twoje cele
  • Wymienisz i scharakteryzujesz wskaźniki określające wielkości erupcji wulkanicznych.

  • Podasz przykłady największych erupcji wulkanicznych w przeszłości i scharakteryzujesz je.

  • Przedstawisz przebieg oraz bezpośrednie i pośrednie skutki największych erupcji wulkanicznych na przykładzie erupcji wulkanu Krakatau.

  • Ocenisz znaczenie gwałtownych i silnych zjawisk wulkanicznych dla ludności.