Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R17RbwpRGJXFC
Zdjęcie przedstawia <span lang='en>Sapphire Pool w Parku Narodowym <span lang='en>Yellowstone. Ukazany jest głęboki, okrągły otwór z wodą. Pod wodą są skały. Woda ma niebieski kolor. Nad gorącym źródłem unosi się para. W tle drzewa i wzniesienia.

Zróżnicowanie wielkości stopnia geotermicznego na Ziemi

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Temperatura powierzchni Ziemi zależy od docierającego do niej promieniowania słonecznego, dlatego zmienia się w ciągu doby i ulega wahaniom w ciągu roku. Te różnice zmniejszają się w głębiej położonych warstwach gruntu. Przeciętnie na głębokości około 15–20 metrów zanikają sezonowe wahania temperatur. Pomiary prowadzone w otworach wiertniczych wskazują, że temperatura wzrasta wraz z głębokością. Blisko powierzchni Ziemi rośnie z reguły szybko, im głębiej, tym tempo wzrostu temperatury jest znacznie wolniejsze. Zmiany te określa stopień geotermiczny.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz pojęcie stopnia geotermicznego.

  • Opiszesz zróżnicowanie wielkości stopnia geotermicznego na Ziemi.

  • Przedstawisz czynniki wpływające na wielkość stopnia geotermicznego.

  • Wyjaśnisz znaczenie stopnia geotermicznego na Ziemi dla gospodarki człowieka.

  • Obliczysz temperaturę w wybranych miejscach skorupy ziemskiej.