Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RTsjghst7o4Uk
Zdjęcie przedstawia grupę ludzi w chłopskich strojach, stojącą i słuchającą dwóch mężczyzn grających na skrzypcach. Chłopi i chłopki są uśmiechnięci, przyglądają się muzykantom. Wśród nich stoi dwóch chłopców zapatrzonych w skrzypków.

Na czym polega religijność ludowa w Lipcach? Chłopi Władysława S. Reymonta

Wincenty Wodzinowski, Na swojską nutę, 1899
Źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie, domena publiczna.

Czym jest religia i wiara w Boga na wsi opisywanej przez Władysława Reymonta w Chłopach? Mówiąc o mieszkańcach Lipiec jako o bohaterze zbiorowym, myślimy też o wspólnym przeżywaniu wiary – obchodzeniu świąt i dochowywaniu kościelnych rytuałów. Równocześnie autor pokazuje zróżnicowany stosunek do pobożności. Boryna ani razu nie rzuca się na kolana, aby modlić się o powodzenie jakiejś sprawy, choć razem z wójtem i innymi wiejskimi krezusami siedzi w pierwszych rzędach w kościele i nosi baldachim nad księdzem. Natomiast Kuba i Witek doświadczają Boga całymi sobą i zapamiętują się w obrzędach. Podobnie – Jagna.

To objawy indywidualnej wrażliwości i duchowości, ale nie tylko. W przypadku biedniejszych czy poszkodowanych przez los przedstawicieli społeczności chłopskiej religia daje nadzieję na sprawiedliwość bożą, wyrównanie po śmierci szans i niesprawiedliwości.

Twoje cele
  • Zapoznasz się z fragmentami książki, w których postrzega się rzeczywistość przez pryzmat wiary.

  • Scharakteryzujesz kompozycję powieści wyznaczoną przez obrzędy i święta kościelne.

  • Wyjaśnisz, czym jest religijność ludowa w powieści i jak się przejawia.