Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1NQUBSgmy4x6
Ilustracja okładkowa (poglądowa) przedstawia zdjęcie spiralnej galaktyki wykonane przy pomocy teleskopu. Na ciemnym tle przestrzeni kosmicznej widoczne są jasne punkty, którymi są gwiazdy. W centralnej części ilustracji widoczny jest jaśniejszy brązowy obszar z jasnym środkiem. Obszar ten ma kształt eliptyczny i składa się z naprzemiennych i współśrodkowych ciemnobrązowych i jasnobrązowych pierścieni. Eliptyczny obszar jest lekko pochylony od kierunku poziomego w prawo i w dół. Brązowe pierścienie i ich jasny środek to zdjęcie galaktyki wykonane z dużą dokładnością, co jest możliwe przy użyciu najbardziej zaawansowanych teleskopów na świecie. Jednym z nich jest teleskop Hubbla umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Ilustracja stanowi tło dla tytułu "Co to jest kosmiczny teleskop Hubbl’a?".

Co to jest kosmiczny teleskop Hubble`a?

Czy to nie ciekawe ?

Edwin Hubble był amerykańskim astronomem, który na początku XX wieku badał odległe obiekty kosmiczne. Przypisuje mu się między innymi takie przełomowe odkrycia, jak opisanie zjawiska rozszerzania się Wszechświata, analizę galaktyk spiralnych i stworzenie podziału morfologicznego galaktyk. Ze względu na ogromne zasługi Hubble’a w świecie astronomii, jego imieniem nazywane są nie tylko diagram podziału galaktyk (diagram Hubble’a) oraz wzór opisujący ekspansję Wszechświata (wzór Hubble’a), ale także urządzenia obserwacyjne. Na orbicie okołoziemskiej znajduje się teleskop nazywany Kosmicznym Teleskopem Hubble’a (HST od angielskiego Hubble Space Telescope). Pomysł stworzenia takiego kosmicznego obserwatorium narodził się jeszcze za życia Edwina Hubble’a, ale doszedł do skutku wiele lat po jego śmierci. W tym e‑materiale dowiesz się, jak powstawał kosmiczny teleskop i co dzięki niemu wiemy.

Twoje cele
  • poznasz historię Kosmicznego Teleskopu Hubble’a,

  • zapoznasz się z odkryciami, których dokonano dzięki obserwacjom Kosmicznego Teleskopu Hubble’a,

  • poznasz przyrządy, w które wyposażony był teleskop i przeanalizujesz ich rolę w jego misji,

  • ocenisz przydatność teleskopu kosmicznego w rozwoju badania kosmosu.