RoglRcXYlkJsV
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia część Układu Słonecznego. Zbadane regiony Układu Słonecznego zawierają, licząc od Słońca: cztery planety skaliste (Merkury, Wenus, Ziemia, Mars), pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno‑lodowych, tak zwany Pas Kuipera, krążą w nim co najmniej trzy planety karłowate: Pluton, Haumea i Makemake. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Co nazywamy Układem Słonecznym?".

Co nazywamy Układem Słonecznym?

Źródło: dostępny w internecie: https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia12114_0.jpg [dostęp 7.05.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

Mieszkamy na planecie Ziemi, każdego dnia budzą nas promienie Słońca, w bezchmurne noce możemy podziwiać różne oblicza Księżyca. Gdy ktoś mówi Układ Słoneczny, to co zapewne od razu przychodzi Ci na myśl to Słońce i planety krążące wokół niego – ale czy tylko? Gdzie zaczyna, a gdzie kończy się Układ Słoneczny? Co tak naprawdę się na niego składa poza znanymi planetami? Czy Układ Słoneczny nie ma już żadnych tajemnic?

Od zawsze człowiek patrzył w niebo, ale teraz, dzięki technologii XXI wieku, widzimy znacznie więcej niż nasi przodkowie mogli dostrzec gołym okiem.

Twoje cele
  • dowiesz się, jak zbudowany jest Układ Słoneczny,

  • poznasz podstawowe składniki i elementy Układu Słonecznego oraz sposoby ich odkrywania,

  • zrozumiesz, jak określa się granice każdego układu planetarnego,

  • poznasz i ocenisz trudności w badaniu, poznawaniu, analizowaniu dalekich części Układu Słonecznego.