Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rmn06azTVjeuc
Zdjęcie przedstawia członkinie afrykańskiego plemienia Mursi. Na pierwszym planie widać dwie kobiety z chustami przerzuconymi przez prawe ramię. Kobiety mają włożone w dolną wargę ust duże, gliniane krążki.

Koncepcja człowieka i państwa Jean-Jacquesa Rousseau

Źródło: domena publiczna, dostępny w internecie: Pixabay.

Jean‑Jacques Rousseau (1712‑1778) to pochodzący ze Szwajcarii współtwórca francuskiego oświecenia, choć tyle go z nim łączyło, co różniło. W początkach wydawania Encyklopedii Diderota był jednym z jej autorów, nie podzielał jednak racjonalistycznych przekonań redaktorów tego dzieła, akcentując rolę emocji i uczuć w życiu i ludzkim działaniu. Był krytyczny wobec ówczesnych stosunków społecznych, ale nie pokładał nadziei na lepszą przyszłość ludzkości w postępie cywilizacyjnym. Głosił hasła równości i wolności, przeciwstawiając egoistycznym interesom jednostki dobro ogółu i wolę powszechną.

Twoje cele
  • Omówisz koncepcję człowieka naturalnego w myśli J.J. Rousseau.

  • Przedstawisz stosunek J.J. Rousseau do postępu.

  • Wyjaśnisz założenia koncepcji umowy społecznej J.J. Rousseau.

  • Przeanalizujesz wybrane fragmenty tekstów J.J. Rousseau.