Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RODrgCydPkUgU
Fotografia przedstawia ciepłownię. W centrum zdjęcia przestawione są dwa wysokie kominy z pomalowanym na biało wierzchołkiem. Z jednego z nich lecą gęste kłęby pary. Poniżej znajduje się sześć stojących jeden koło drugiego prostopadłościennych budynków. Na skraju zdjęcia po prawej stronie znajdują się chłodnia kominowa, a po lewej stronie trzy chłodnie kominowe – bardzo szerokie, wysokie budowle podobne do kominów.

Skutki rosnącego zużycia energii oraz konieczność pozyskiwania nowych źródeł

Źródło: dostępny w internecie: pixabay.com, domena publiczna.

Współczesny rozwój gospodarczy napędzany produkcją i konsumpcją dóbr jest ściśle i bezpośrednio uzależniony od energii, której zużycie rośnie systematycznie od 150 lat. Powstaje jednak pytanie, czy wzrost ten może trwać bez końca? Czy negatywne skutki produkcji energii, tj. wyczerpywanie się zasobów naturalnych, degradacja środowiska, zmiany klimatu, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleb, w konsekwencji nie obrócą się przeciw człowiekowi? Zagrożenia te z każdym rokiem stają się coraz bardziej realne, co sprawia, że istnieje pilna konieczność pozyskiwania nowych, niskoemisyjnych, czyli emitujących bardzo mało zanieczyszczeń, odnawialnych źródeł energii i opracowywania strategii i polityk energetycznych, które regulują zakres koniecznych działań.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz trendy zużycia energii na świecie.

  • Określisz regionalne zróżnicowanie produkcji i zużycia energii.

  • Zidentyfikujesz skutki środowiskowe, społeczne i gospodarcze rosnącego zużycia energii.

  • Ocenisz możliwość zapobiegania niekorzystnym skutkom rosnącego zużycia energii.