Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RaeReDV5q56Dm
Zdjęcie przedstawia spokojną taflę wody o zachodzie słońca. Niebo nad horyzontem jest czerwone, następnie pomarańczowe i niebieskie. W tle są zabudowania dużego miasta, kominy zakładów przemysłowych.

Wpływ działalności gospodarczej człowieka na zmniejszenie się warstwy ozonowej

Źródło: Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: https://pixabay.com.

Ze względu na olbrzymią ilość docierających do nas informacji dotyczących ochrony środowiska, można odnieść wrażenie, że kwestia warstwy ozonowej została trochę zapomniana. Obecnie media rzadko zajmują się tym tematem, a przecież sytuacja dziury ozonowej wcale nie jest stabilna. Czy obserwowany obecnie najmniejszy od 1982 roku rozmiar dziury ozonowej jest powodem do zadowolenia? Czy ozon atmosferyczny zaczął się odbudowywać? Czy protokół montrealski działa? Jakie są jego skutki i jaki mają one wpływ na warstwę ozonową? Jaka jest historia pomiarów dziury ozonowej? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w niniejszym materiale.

Twoje cele
  • Przedstawisz historię pomiarów dziury ozonowej.

  • Wymienisz i wyjaśnisz rodzaje źródeł zanieczyszczeń wywołujących powstanie dziury ozonowej.

  • Zaproponujesz działania, które pozwolą na ochronę warstwy ozonowej.