Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rm60mn6ZharWe
Grafika przedstawia płuca na tle ludzkiego ciała. Płuca składają się z dwóch półokrągłych części w kolorze czerwonym. Znajdują się wewnątrz półprzezroczystej klatki piersiowej zbudowanej z żeber. Widoczne są również kości obręczy barkowej i ramion.

Wymiana gazowa w płucach i tkankach

Płuca to narząd oddechowy kręgowców. Pełnią dwie funkcje: oddechową i filtrującą.
Źródło: Flickr, domena publiczna.

Gdy chcieliśmy się dowiedzieć, jak powstało życie na Ziemi, zgłębialiśmy tajemnice biogenezy. Wiemy, że pierwotna atmosfera naszej planety była redukująca, czyli nie zawierała tlenu. Poznaliśmy też przebieg fotosyntezy i potrafimy określić, na czym polega związek między powstaniem na Ziemi komórek fotosyntezujących a pojawieniem się tlenu w atmosferze. Tlen pochodzący z atmosfery jest niezbędny naszym komórkom do pełnego wykorzystania energii zgromadzonej w cząsteczkach glukozy. Dzięki poznaniu budowy i działania układu krwionośnego człowieka potrafimy opisać mechanizmy oraz drogi transportu tlenu i glukozy do tkanek ciała. Pozostaje nam więc jeszcze jedno pytanie: jak to się dzieje, że tlen z powietrza trafia do naszej krwi?

Twoje cele
  • Omówisz budowę układu oddechowego człowieka.

  • Wyjaśnisz, na czym polega wymiana gazowa w płucach człowieka.

  • Wyjaśnisz, na czym polega wymiana gazowa pomiędzy krwią a komórkami tkanek.