Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RIpk0T0W9LheM
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia bąbelki wody pływające po wodzie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jaki sposób odróżnić wrzenie od parowania powierzchniowego?".

W jaki sposób odróżnić wrzenie od parowania powierzchniowego?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/woda-b%c4%85belki-makro-ciek%c5%82y-1011160/ [dostęp 1.06.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Kiedy zapomnimy o gotującej się wodzie, po pewnym czasie zastaniemy pusty garnek. Cała woda zamieni się w parę. Ale gdy zostawimy zimną wodę w garnku na dłuższy czas, na przykład na miesiąc, to również cała woda wyparuje. Oba te zjawiska, wrzenie i parowanie, polegają na zamianie cieczy w parę. Czym różnią się one od siebie - dowiesz się z tego e‑materiału.

R1TnCqh2JY9sf
Rys. a. Para unosząca się nad garnkiem z wrzącą wodą.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/garnek-gotowanie-na-parze-gor%c4%85co-820012/ [dostęp 1.06.2022 r.].
Twoje cele

Dzieki temu materiałowi:

  • dowiesz się, na czym polega parowanie,

  • zrozumiesz, czym parowanie różni się od wrzenia,

  • przeanalizujesz mikroskopowe procesy, które przebiegają podczas zjawisk parowania i wrzenia cieczy.