Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RFvLzR4k1ECCm
Ilustracja przedstawia niewielki samolot znajdujący się w powietrzu. Jest biało-niebieski z elementami beżowego. Śmigło uchwycone jest w ruchu, szeroko rozpięte skrzydła utrzymują się na metalowych wspornikach. Ogon samolotu jest dość szeroki. W tylnej części kadłuba wypisany jest numer N63392. Powyżej szaro-niebieskie niebo z chmurami, na ziemi sieć pól i terenów zielonych.

Analiza zdjęć lotniczych

Źródło: agenciasuan, Pixabay License, https://pixabay.com/pl/service/terms/#license, dostępny w internecie: pixabay.com.

Fotografie powierzchni Ziemi wykonywane z dużych wysokości zawierają wiele informacji o prezentowanych obiektach lub całych obszarach ujętych w kadrze. Jakie urządzenia służą do wykonywania tego typu obrazów? Czym cechują się opisywane ujęcia i w jaki sposób je interpretować? W jakich celach i przez kogo wykorzystywane są wyniki takich obserwacji i badań? Warto odpowiedzieć na te pytania, by poznać specyfikę techniki fotografii wysokościowej.

Twoje cele
  • Zaznajomisz się z historią i podstawami fotogrametrii.

  • Opiszesz podstawowe przyrządy teledetekcyjne i fotointerpretacyjne.

  • Wstępnie ocenisz zobrazowania lotnicze.

  • Zastanowisz się nad możliwościami wykorzystania zdjęć lotniczych.