Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RQNMvuzio0FMG
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Jakim ruchem może poruszać się bryła sztywna?".

Jakim ruchem może poruszać się bryła sztywna?

Czy to nie ciekawe?

Zakładanie łańcuchów na koła to dla wielu kierowców duże wyzwanie. Zazwyczaj wygląda to jak zagadka logiczna, a montaż utrudniają warunki pogodowe – w końcu zakłada się je w zimie, gdy… jest zimno. Ale warto – chyba, że ktoś chce kosztem napraw u blacharza i lakiernika przekonać się, jakim ruchem może poruszać się bryła sztywna. Proponujemy dowiedzieć się o różnicy między „toczeniem z poślizgiem” i „toczeniem bez poślizgu” z niniejszego e‑materiału!

R1384BH7z8HrW
Rys. a. Łańcuchy założone na koło samochodu, zabezpieczające przed poślizgiem
Twoje cele

Dzięki temu e‑materiałowi:

  • dowiesz się, jakim ruchem może poruszać się bryła sztywna,

  • objaśnisz różnicę między ruchem postępowym bryły a ruchem obrotowym,

  • zdefiniujesz warunek ruchu bryły bez poślizgu,

  • objaśnisz różnicę między tarciem z poślizgiem i bez poślizgu,

  • przeanalizujesz i porównasz rolę siły tarcia w przypadku ruchu klocka i walca,

  • sklasyfikujesz różne przypadki toczenia się bryły: bez poślizgu, z poślizgiem i buksowanie.