Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RP4GpK8lS3vIs
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia ośnieżoną górę lodową unoszącą się na wodzie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Dlaczego lód pływa po wodzie?".

Dlaczego lód pływa po wodzie?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/greenland-iceberg-fjord-sermilik-3926927/ [dostęp 23.06.2022 r.].

Czy to nie ciekawe?

Większość substancji podczas krzepnięcia zmniejsza swoją objętość, a zwiększa gęstość. Gdy następuje krzepnięcie, powstałe kawałki ciała stałego toną w cieczy, bo ich gęstość jest większa niż gęstość cieczy.

Na szczęście woda zachowuje się inaczej! Jak wyglądałby świat, gdyby woda miała takie same własności, jak pozostałe substancje? Gdyby gęstość wody wzrastała podczas krzepnięcia, powstałe kawałki lodu opadałyby na dno jezior i mórz. Latem promienie słoneczne nie mogłyby roztopić warstwy lodu utworzonej na dnie. Warstwa lodu zwiększałaby się z roku na rok i w końcu prawdopodobnie większość zbiorników wodnych zamarzłaby na stałe. Życie na Ziemi byłoby niemożliwe.

Przyczynę, zbawiennej dla nas, anomalnej rozszerzalności wody omawiamy w tym e‑materiale.

Rpcq8RjF3e2W6
Rys. a. Pingwiny pływające na krze lodowej w pobliżu Antarktydy.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/photos/antarctic-animal-life-wildlife-3032601/ [dostęp 23.06.2022 r.].
Twoje cele

Dzięki temu materiałowi:

  • poznasz budowę cząsteczki wody,

  • zrozumiesz, czym są wiązania wodorowe,

  • dowiesz się, dlaczego podczas krzepnięcia wody jej objętość zwiększa się,

  • przeanalizujesz procesy zachodzące w wodzie podczas zmiany temperatury,

  • przeanalizujesz siły działające na lód, pływający na powierzchni wody.