R18DMkPnFFMuD
Rysunek przedstawia tramwaj parowy jadący po torach. Z przodu pojazdu jest trzykołowa lokomotywa parowa, którą kieruje mężczyzna. Na środku lokomotywy znajduje się dymiący komin, za nim siedzi kolejny mężczyzna, który trzyma lewą dłonią za wajchę. Do lokomotywy przyłączone są wagony z ludźmi; niektórzy z nich wyglądają przez okna. Wagon ma okna, przez które wychylają się ludzie. Tramwaj jedzie po torach. Po prawej stronie znajduje się mężczyzna na rowerze oraz dwóch ludzi, po lewej stronie również stoją ludzie. W tle jest las.

Postęp techniczny i rozwój przemysłu w XIX wieku

Pierwszy tramwaj parowy Le RaincyMontfermeil, 1868 r.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Rewolucja przemysłowa, zapoczątkowana w XVIII w. w Anglii, zmechanizowała produkcję, a w XIX w. rozprzestrzeniła się na całą Europę. Proces industrializacji przyspieszył - powstały wielkie okręgi przemysłowe, wzrosła liczba ludności, rozwijały się miasta. Rewolucji przemysłowej towarzyszyło udoskonalanie transportu, dzięki czemu uzyskano dostęp do szerszych rynków zbytu. W pierwszej połowie XIX w. Wielka Brytania nadal była największą potęgą gospodarczą na świecie, ale inne kraje europejskie szybko zaczęły ją doganiać, m.in. państwa Niemieckie i Francja.

R1U3yo7oJzIUL1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: 1760 rok - rozpoczęcie rewolucji przemysłowej w Wielkiej Brytanii, 1763 rok - wynalezienie maszyny parowej przez Jamesa Watta, 1807 rok - Wynalezienie parowca pasażerskiego, 1825 rok - Uruchomienie w Wielkiej Brytanii pierwszej na świecie linii kolejowej, 1830 rok - rewolucja lipcowa we Francji, 1839 rok - wynalezienie telegrafu,  1848‑1849 rok - Wiosna Ludów, 1863‑1869 rok - budowa Pierwszej Kolei Transkontynentalnej w Stanach Zjednoczonych, 1876 rok  - opatentowanie telefonu przez Grahama Bella.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, jak podróżowano w XIX w.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób XIX‑wieczni przemysłowcy zdobywali fundusze na planowane inwestycje.

  • Scharakteryzujesz znaczenie współpracy przemysłu i nauki w XIX w.